Діти та харчова алергія: як її відрізнити від непереносимості їжі

0 2 651

Кожні батьки знають, що діти можуть бути прискіпливими їдцями, особливо коли йдеться про таку здорову їжу, як броколі або шпинат. Однак інколи прискіпливість не має нічого спільного з відмовою деяких дітей їсти певні страви. Причиною може бути харчова алергія: діти не розуміють, що проблема у захворюванні, проте намагаються уникати неприємних симптомів. 

За даними досліджень з харчової алергії, приблизно 1 з 13 дітей страждає на алергію принаймні до одного продукту. Близько 40 % дітей з такою алергією зазнали важких, небезпечних для життя реакцій.

Велика проблема полягає в тому, що більшість батьків не мають уявлення, чи є у їх дітей алергія на їжу, поки малюки не спробують певний продукт вперше і на нього не відбудеться реакція.

Ось чому важливо, щоб батьки, а також вчителі, няні та всі інші, хто проводить час з дитиною, були насторожі щодо ознак харчової алергії у дитини.

Які продукти викликають алергію у дітей

Коли у дитини є харчова алергія, її імунна система надмірно реагує на продукти, виробляючи антитіла до їжі так, ніби це вірус чи інша небезпечна чужорідна речовина. Така імунна реакція викликає симптоми алергії.

Найбільш поширеними збудниками харчової алергії у дітей є:

Симптоми харчової алергії

Справжня харчова алергія може вплинути на дихання, кишковий тракт, серце та шкіру дитини. У дитини з харчовою алергією протягом від декількох хвилин до години після вживання їжі розвинеться один або декілька симптомів:

Маленькі діти не завжди можуть чітко пояснити свої симптоми, тому іноді батькам доводиться здогадуватись, що відчуває дитина.

У вашої дитини може бути алергічна реакція, якщо вона каже щось на зразок:

— У мене в горлі щось застрягло.

— Язик занадто великий.

— У мене свербить рот.

— Все крутиться.

Коли потрібно звернутися по швидку допомогу

У деяких дітей розвивається сильна алергічна реакція — анафілаксія — у відповідь на такі продукти, як арахіс або молюски. Якщо ваша дитина має проблеми з диханням або ковтанням після того, як щось з’їсть, негайно телефонуйте за номером швидкої медичної допомоги — 103.

Ознаками анафілаксії є:

  • біль у грудях;
  • запаморочення, непритомність;
  • задишка, хрипи;
  • набряк губ, язика, горла;
  • проблеми з ковтанням;
  • посиніння шкіри;
  • слабкий пульс

Діти з важкою харчовою алергією повинні завжди мати при собі автоінжектор епінефрину (адреналіну), якщо у них є ризик розвитку анафілаксії. І дитина, і люди, які доглядають за нею, мусять навчитися користуватися таким дозатором адреналіну.

Харчова алергія та непереносимість: як визначити різницю

Реакція на конкретну їжу не означає, що ваша дитина має харчову алергію. Деякі діти не переносять певні продукти. 

Різниця полягає в тому, що харчова алергія залучає відповідь імунної системи дитини, тоді як харчова непереносимість зазвичай пов’язана з травною системою. Харчова непереносимість зустрічається набагато частіше, ніж харчова алергія. 

Харчова алергія, як правило, небезпечніша: дитині потрібно повністю уникати певних продуктів. 

Непереносимість їжі часто не є настільки серйозною: при ній дитина має можливість вживати невелику кількість “проблемного” продукту.

Приклади харчової непереносимості включають:

  • Непереносимість лактози. Вона виникає, коли в організмі дитини не вистачає ферменту, необхідного для розщеплення цукру в молоці. Непереносимість лактози може викликати такі симптоми, як надмірне газоутворення, здуття живота та діарея.
  • Непереносимість глютену: відбувається, коли організм дитини реагує на білок глютен, який міститься у зернах, наприклад пшениці. Симптоми включають головний біль, розлад шлунку та здуття живота. 

Хоча целіакія – найважча форма чутливості до глютену – залучає імунну систему, симптоми її зазвичай зосереджені в кишечнику. Целіакія може вражати інші системи організму, але не викликає анафілаксію.

Якщо у дитини целіакія, батьки мають подбати про повне виключення з її раціону продуктів, що містять глютен.

  • Непереносимість харчових добавок: відбувається, коли організм дитини реагує на барвники, хімічні речовини, такі як сульфіти або інші харчосмакові добавки. Симптоми охоплюють висип, нудоту та діарею. 

У тих, хто має бронхіальну астму (БА) та чутливий до сульфітів, іноді може виникати напад БА.

Різниця симптоматики харчової алергії та непереносимості їжі у дітей

Оскільки симптоми харчової непереносимості іноді схожі на симптоми харчової алергії, батькам може бути важко їх відрізнити.

Ось орієнтир, який вам допоможе:

СимптомХарчова непереносимістьХарчова алергія
Здуття живота, метеоризм
X
Біль у грудях
X
Діарея
X
X
Шкірний свербіж
X
Нудота
X
X
Висип або кропив’янка
X
Утруднене дихання
X
Набряк губ, язика, дихальних шляхів
X
Шлунковий біль
X
X
Блювота
X
X

Що робити, якщо у дитини є харчова алергія

Якщо ви підозрюєте, що у дитини є харчова алергія, зверніться до педіатра або лікаря-алерголога.

Тільки лікар може достеменно визначити, яка саме їжа викликає проблему, і допоможе вам розробити план лікування харчових алергії чи непереносимості – в залежності від діагнозу.

 

Коментарі
Loading...