Алергія на коноплі притаманна не лише їх споживачам: як розпізнати та лікувати

0 2 067

Статистика свідчить: близько 192 мільйонів людей, тобто 3,9 % населення планети, є споживачами конопель, або канабісу (Cannabis). І якщо раніше куріння цієї трави асоціювалося виключно з наркотичним сп`янінням, то сьогодні зростає кількість тих, хто використовує канабіс у медичних цілях. В тому числі в Україні. При цьому представники і першої, і другої груп ризикують набути захворювання, назва якому «алергія на коноплі».

Найпоширенішими видами канабісу є Cannabis sativa, Cannabis indica, а також Cannabis ruderalis. Перші дві культивуються, і до цього часу точиться дискусія, чи є вони окремими видами. А от останні ростуть в Україні як бур’ян.

Належать ці рослини до родини коноплевих, іншим представником якої є хміль. А оскільки коноплеві входять до порядку розоцвітних (Rosáles), більш віддаленими їх родичами є яблуня, груша, слива, персик, абрикос, малина, полуниця та багато інших плодових і ягідних культур.

Негативні ефекти конопель

Серед позитивних властивостей канабісу відзначають здатність покращувати сон, полегшувати біль та судомні напади, зменшувати нудоту.

Але водночас можливі й негативні побічні ефекти з боку шкіри, а також респіраторної, шлунково-кишкової, серцево-судинної та нервової систем.

Що стосується алергії на коноплі, то перше повідомлення про неї датується 1971 роком, коли молода домогосподарка відчула анафілактичну реакцію після викурювання сигарети з канабісом.

Симптоми алергії на коноплі

Окрім цього смертельно небезпечного стану про сенсибілізацію до рослини можуть свідчити астма, ринокон’юнктивіт, алергічний кератокон’юнктивіт та гіперчутливий пневмоніт (алергічний альвеоліт). Останнє захворювання, характерне і для людей, які постійно мають справу з великою кількістю птахів

Також алергія на канабіс може проявлятися генералізованим свербежем, контактною кропив’янкою, а також ангіоневротичним набряком. 

Як розвивається алергія на коноплі

Ці симптоми вказують на те, що у людини розвинулася алергічна реакція І або IV типу. 

Перша має також назву негайної, оскільки проявляється протягом декількох хвилин з моменту контакту із речовиною-подразником. Але можлива й відтермінована фаза, яка розвивається за 24-72 години після негайної реакції.

Характерною ознакою алергічної реакції І типу є вивільнення гістаміну та інших медіаторів імуноглобуліну Е (IgE) з опасистих клітин та базофілів. Наслідком цього процесу є вже згадувані анафілаксія, а також астма, ангіоневротичний набряк та алергічний ринокон’юнктивіт.

Своєю чергою, алергічна реакція IV типу має уповільнений характер. При цьому антитіла до алергену не виробляються, а відбувається його взаємодія з сенсибілізованими Т-лімфоцитами (такі клітини ще називають кілерами). Це призводить до утворення останніми біологічно активних речовин — лімфокінів.

Алергічна реакція IV типу характерна для контактного дерматиту у людей, сенсибілізованих до отрути рослин (наприклад, дифенбахії, манго або кеш`ю) чи до нікелю. Також вона розвивається при алергії на пробу з туберкуліном (реакція Манту) та при відторгненні трансплантованого органа.

Алергени конопель: головний – стійкий nsLTP

Спровокувати ту чи іншу реакцію може один з алергенів канабісу. Головним серед них є білок перенесення ліпідів (nsLTP) Can s 3, що міститься у Cannabis sativa, тобто у культивованих коноплях. Функцією молекул цього класу є перенесення та осадження ліпідів через клітинні мембрани.

При цьому nsLTP стійкі до нагрівання та дії ферментів, що беруть участь у травленні. А у людей, гіперчутливих до білків перенесення ліпідів однієї рослини, може розвинутися перехресна алергія на nsLTP іншої. 

Так, у 2007 р. було вперше встановлено, що люди, сенсибілізовані до nsLTP персика Pru p 3, реагують і на Can s 3 канабісу.

Як зазначають науковці, крім даних стосовно симптомів алергії, які виникають внаслідок прямого або непрямого (наприклад, при пасивному курінні) впливу канабісу, з`являється все більше повідомлень  щодо алергії на продукти рослинного походження, пов’язаній з сенсибілізацією до рослини. 

Цей феномен отримав назву  «синдром плодів та канабісу». Причина його виникнення — перехресне реагування nsLTP Can s 3 з білками перенесення ліпідів інших рослин.

Перелік рослин, з якими канабіс може мати перехресну алергію, виглядає так (у послідовності від найвищого ступеня подібності nsLTP):

Назва білкуРослинаПроцент подібності
Mal d 3яблуко85
Pru р 3персик85
Vit v 1виноград85
Sol l 3томат84
Nic t 1тютюн84
Cor a 8фундук80
Cit s 3цитрусові80
Mus a 3банан80
Hev b 12латекс75
Ara h9арахіс70
Tri a 14пшениця68

Окрім цього, симптоми алергії на конопляний nsLTP можуть виникати, коли застосування конопель поєднується з фізичними вправами, вживанням нестероїдних протизапальних засобів, алкоголю.

Ба більше:

Can s 3, окрім як у рослинній сировині, виявляється й у пилку канабісу. А його влітку та восени разом із пилком його родича хмелю у повітрі українських міст реєструється дуже багато. І потенційно цей пилок може бути фактором пилкової алергії.

Алергени конопель: спорідненість з березою

Ще один основний алерген канабісу — Can s 5. Він подібний до найголовнішого аероалергену — білка березового пилку Bet v 1. 

Відповідно він також може стати причиною алергії до канабісового пилку. Сенсибілізація до Can s 5 зустрічається у пацієнтів, які мешкають у Європі. При цьому на сьогодні не з`ясовано, чи є у них також пов`язаний з Bet v 1 синдром оральної алергії

У сенсибілізованих до березового алергену людей він розвивається як перехресна реакція на низку продуктів рослинного походження, зокрема до яблук. А основні прояви цього синдрому — набряк та відчуття подразнення у ротовій порожнині та навколо неї, що виникають одразу після споживання їжі.

Так само невідомо, наскільки поширеною є сенсибілізація до інших алергенів Cannabis

  • профіліну Can s 2;
  • білка, що виділяє кисень, Can s 4; 
  • психоактивної сполуки Delta-9-tetrahydrocannabinol (THC); 
  • фотосинтетичного ферменту Ribulose-1,5-biphosphonate carboxylase/oxygenase (RuBisCO).

І чи відповідають вони за розвиток перехресної реакції, зокрема, між канабісом та харчовими продуктами

Коли алергія на канабіс — професійний ризик

Страждати від алергії на коноплі можуть не лише їх курці та ті, хто застосовує рослину як ліки. У науковій літературі описані випадки й професійної алергії на коноплі. 

Так, у чоловіка, що займався збиранням Cannabis sativa та Cannabis indica, розвинувся контактний дерматит. Цей діагноз було підтверджено позитивним результатом патч-тесту

Окрім цього контактну кропив`янку як прояв сенсибілізації до канабісу діагностували у судово-медичного експерта, який за родом діяльності часто контактував із рослиною.

Діагностика та лікування алергії на канабіс

Куріння та вживання з медичною метою канабісу в Україні заборонені законом. Тому діагностика алергії на нього може бути проблематичною через небажання пацієнтів повідомляти про те, що вони курили коноплі або лікувалися ними. 

Також ускладнює встановлення діагнозу «алергія на канабіс» наявна сенсибілізація до пилку інших рослин. Приклад — історія пацієнта, який мав яскраво виражений сезонний кон’юнктивіт при курінні канабісу на вулиці під час сезону пилкування берези.

Відтак фахівці рекомендують припускати можливість наявності сенсибілізації до канабісу в осіб віком від 16 років, які мають кашель та хрипи, що може вказувати на початок астми. Або ж у тих, у кого важко контролювати наявну астму.

І хоча діагностувати гіперчутливість до канабісу можна за допомогою шкірних та молекулярних тестів, описані приклади свідчать про те, що молекулярна діагностика алергії тут буде більш надійною. 

Зокрема, молекулярний тест на алергію ALEX2 дає можливість визначити чутливість як до Can s 5, так і до екстракту конопель. За допомогою ALEX2 можна встановити чутливість до 295 (99, 9 % відомих науці) алергенних молекул та екстрактів й отримати свій алергологічний паспорт.

На його основі лікар-алерголог і визначить, чи маєте ви алергію на коноплі. А також те, на які групи молекул ви реагуєте, яких пилку і їжі вам потрібно уникати.

 

Коментарі
Loading...