Серйозна алергія на реакцію Манту зустрічається зрідка

0 1 303

З`ясувати, інфікована людина туберкульозом чи ні, можна за допомогою місцевої алергічної реакції Манту. Але препарат, що для цього вводиться під шкіру, може стати причиною системної реакції гіперчутливості, яка загрожує життю. Втім, серйозна алергія на реакцію Манту зустрічається зрідка. Як саме вона проявляється, читайте далі.

На фоні коронавірусної пандемії відійшли на другий план інші, не менш небезпечні інфекційні захворювання. Однією з таких недуг є туберкульоз, яким щорічно заражається 1 % людства.

Це захворювання не ліквідовано у жодній країні світу. А загальна кількість тих, хто інфікований мікобактеріями, які викликають туберкульоз, становить третину населення Землі.

Тож своєчасна діагностика туберкульозу є не менш актуальною, ніж швидке встановлення діагнозу COVID-19.

Одним з основних методів виявлення недуги, здатної вразити практично кожен орган людського тіла, є туберкулінодіагностика, або реакція Манту. Вона не має нічого спільного із вакцинацією та являє собою різновид шкірного тесту на алергію. Цей тест допомагає з`ясувати, присутні в організмі людини мікобактерії чи ні.

Для цього під шкіру людини вводять туберкулін — суміш отриманих з мікобактерій органічних речовин. Така суміш є двох видів.

Як працює реакція Манту

Перший це старий туберкулін Коха, тобто екстракт з мікобактерій, нейтралізований нагріванням. Його основним недоліком є велика кількість домішок. 

Як наслідок не завжди можна зрозуміти, на що насправді реагує організм людини, якій провели діагностику. Адже зреагувати він може як на самі антигени мікобактерій, так і на залишки живильного середовища, в якому ці мікобактерії вирощували.

Другий, сучасний вид суміші, — очищений стандартний туберкулін (Purified Prolein Derivative, PPD), який позбавлено білкових домішок живильного середовища. Саме його сьогодні використовують в медичних установах у більшості країн світу.

Вводять туберкулін під шкіру. І надалі він розпадається під нею. Наслідком цього розпаду є місцева алергічна реакція. Ступінь її прояву залежить від того, має організм досвід контакту з туберкульозною паличкою чи ні.

У випадку, якщо контакт із мікобактеріями вже мав місце, — а це може статися як внаслідок інфікування, так і в результаті вакцинації від туберкульозу, зокрема БЦЖ, — імунна система виробить захисні антитіла. 

Саме вони стануть причиною появи місцевої алергічної реакції, яка вказує на те, що організм людини вже знайомий з мікобактеріями. 

Ознакою такої реакції є ущільнення (папула), що з’являється у місці введення туберкуліну. При папулі діаметром 2-4 мм результат тесту вважається сумнівним, від 5 мм — позитивним.

Анафілаксія та Манту

Утім, іноді разом із місцевою алергічною реакцією або замість неї може розвинутися реакція системна. Викликати її, окрім туберкуліну, можуть допоміжні компоненти препарату:

  • солі фосфатів;
  • хлористий натрій;
  • консерванти твін-80 або фенол.

Така алергія на реакцію Манту може мати важкі симптоми, а деякі з них несуть загрозу життю та потребують термінового надання медичної допомоги. Це ангіоневротичний набряк, анафілактичний шок, кропив`янка і задишка. 

Розвинутись вони можуть як одразу після проведення реакції Манту, так і протягом 48 годин після неї. 

Утім, за висновками науковців, системна гіперчутливість до туберкуліну зустрічається дуже рідко. Так, за даними, які наводять науковці США, у період з 2000 по 2011 роки в цій країні було зафіксовано лише дев`ять випадків серйозних алергічних реакцій, що розвинулися внаслідок реакції Манту. 

Це були пацієнти віком від 24 до 53 років: вісім жінок та один чоловік. При цьому загальна кількість доз туберкуліну, розподілених за цей період, становила понад 300 мільйонів.

Реакція Манту, алергія та астма

Наявність важкої алергічної реакції в анамнезі або загострення алергічного захворювання є протипоказом для проведення реакції Манту. Стосується це, зокрема, і астми

Водночас, зазначають науковці, у пацієнтів з астмою позитивний результат туберкулінодіагностики відрізняється від такого у тих, хто не має цього захворювання. А саме: діаметр ущільнення в місці введення препарату становить 10,9 ± 9,04 мм при наявності астми, та 15,3 ± 5,95 мм за її відсутності. При цьому суттєвої різниці між випадками з астмою алергічного та неалергічного характеру не спостерігалося.

Такими є результати дослідження, описаного в «European Respiratory Journal».  В експерименті взяли участь 36 пацієнтів з астмою алергічного походження, 64 пацієнти, в яких астма не була пов`язана з алергією, та 51 пацієнт без астми. 

Автори дослідження дійшли висновку, що при оцінюванні результатів реакції Манту потрібно брати до уваги наявність або відсутність у пацієнта алергічних захворювань.

Коментарі
Loading...