Вакцина БЦЖ може захистити не лише від туберкульозу

0 1 748

Нові дослідження вакцини БЦЖ, яка вже протягом майже 100 років застосовується для щеплення від туберкульозу, показали не лише те, наскільки вона ефективна. Отримані висновки дають підстави припускати, що ця вакцина покращує імунну відповідь людини на більш широкий спектр бактерій, ніж вважалося раніше.

Вакцина BCG — Bacille Calmette-Guerin — відома нам як БЦЖ, використовується для вакцинації проти туберкульозу з 1921 року. В Університеті Отаго (Веллінгтон, Нова Зеландія) проведене нове дослідження, в якому взяли участь понад 1300 індонезійців, що живуть із хворим на туберкульоз. 

Дослідження виявило, що вакцина надає сильніший захист, а її дія, можливо, триває довше, ніж вважалося раніше.

Дослідники також встановили, що цей захист був пов’язаний з сильнішою реакцією вродженого імунітету на цілий ряд різних бактерій, не тільки на паличку Коха.

Такі дані не є новими. Адже раніше вже було відомо, що, крім туберкульозу, щеплення БЦЖ може захищати від прокази, інших нетуберкульозних мікобактеріозів та, ймовірно, від виразки Бурулі. Крім того, ця вакцина використовується при лікуванні раку сечового міхура.

Проте механізм дії БЦЖ зрозумілим не був. Тепер вчені припускають, що ця вакцина захищає людей, “навчаючи” клітини їх вродженого імунітету. 

Цей тип дії відрізняється від того, який вважається класичним для вакцин. Адже наразі загальноприйнятою є думка, що вакцини спонукають клітини імунної пам’яті до продукування антитіл, які є дуже специфічними для певного типу бактерій. А у даному випадку захист може розповсюджуватись на декілька типів бактерій, тобто є неспецифічним.

Про мету та результати експерименту

Дослідження, результати якого щойно опубліковані в “Журналі інфекційних хвороб” (The Journal of Infectious Diseases), мало на меті зрозуміти, чому деякі люди не заразилися туберкульозною паличкою навіть після тривалого контакту із хворим. І науковці з’ясували, що вакцинація БЦЖ, зроблена учасникам дослідження навіть декількома десятиліттями раніше, виявилася важливим та дієвим захисним фактором.

На думку дослідників, щеплення БЦЖ надає більше переваг, ніж просто захист від туберкульозу. Його неспецифічні ефекти справді цікаві та потребують подальшого вивчення. 

Наразі зрозуміло: людям, які не заразилися навіть після довготривалого контакту з хворими, не просто пощастило. Їх вберіг сформований за допомогою БЦЖ захист від палички Коха. І такі люди мали сильніше виражені реакції з боку механізмів вродженого імунітету.

Коментарі
Loading...