Алергія на нутрицевтики та БАДи: чим небезпечна мода на здоровий спосіб життя
Згідно з науковими даними, понад 300 мільйонів людей у світі споживають дієтичні добавки – БАДи – до складу яких входять рослини. Наприклад, тільки у США їх регулярно приймає близько половини населення. І ви навряд чи знайдете інформацію про побічні ефекти популярних нутрицевтиків і БАДів на рослинній основі у споживацькому сегменті інтернету. Одним з таких побічних ефектів може бути алергія на нутрицевтики та БАДи. Відтак на тлі прагнення до здорового способу життя ми ризикуємо натомість отримати низку проблем. Про них і поговоримо у цій статті, заснованій на даних наукової літератури.
Вважається, що дієтичні рослинні добавки є безпечними, ефективними та мають належну якість. Однак навіть у добавці, яка містить інгредієнти однієї-двох рослин, може міститися безліч хімічних речовин. Отже, БАДи мають складну хімічну природу. І це ускладнює оцінку їхньої ефективності та безпеки.
Крім того, стверджують науковці, якість рослинних продуктів часто сильно варіює через неправильне біологічне визначення рослинного матеріалу, що став його основою, або через навмисну підміну сировини. На додаток під час зростання, збирання та післязбиральної обробки рослин на них можуть впливати негативні фактори.
У чому користь біодобавок?
Користь їжі полягає не тільки у тому, що вона дає нам енергію у вигляді певної кількості калорій. Їжа корисна й завдяки присутності у ній речовин, що позитивно впливають на наш організм: вітамінів, мікроелементів, клітковини, амінокислот.
Втім, через вирощування рослин і тварин відповідно на пестицидах і гормонах, а також через широке застосування практик генного модифікування рослин і тварин, котрі після цього перетворюються на генетично-модифіковані організми (ГМО), їжа не завжди містить необхідні нашому організму корисні речовини.
У широкому сенсі усі ці речовини називаються нутрицевтиками. Термін поєднує два поняття: nutrient, тобто «поживна речовина», та pharmaceutical, що означає «медичний препарат». Таким чином підкреслюється, що, вживаючи нутрицевтики, ми отримуємо лікування разом із їжею. Адже ще Гіппократ сказав, що їжа має бути ліками, а ліки — їжею.
Алергія на нутрицевтики та БАДи: потенційних винуватців багато
Утім, офіційно нутрицевтики, які часто продаються під виглядом біологічно активних домішок, або добавок (БАДів), не є ані ліками, ані харчовими продуктами. Натомість їх додавання до раціону у вигляді капсул, таблеток та ін. дозволяє, принаймні теоретично, збагатити наше меню корисними речовинами та у деяких випадках навіть профілактувати чи лікувати певні захворювання чи стани.
Але оскільки нутрицевтики/БАДи зберігають властивості речовин, від яких походять, для здоровʼя ці добавки можуть бути не тільки корисними, а й шкідливими. Зокрема через алергічні реакції, від помірних до смертельно небезпечних, що проявляються з боку органів та систем тіла: дихальної, травної, шкіри.
Розторопша — родичка амброзії
Якщо ви маєте захворювання печінки, є висока ймовірність, що для підтримки цього органу вам рекомендовано вживати розторопшу. На запит за назвою цієї рослини інтернет видає таблетки, капсули та олію. Можна вживати розторопшу й у вигляді чаю. Також на основі цієї рослини виготовляють лікарські препарати.
Вважається, що активні речовини розторопші здатні захищати клітини печінки від пошкоджень та проникнення токсичних речовин, а також виводити токсини, що вже потрапили в організм.
Однак, додаючи розторопшу до раціону, ви ризикуєте отримати алергічну реакцію. Річ у тім, що ця рослина належить до підсімейства будякових, яке, своєю чергою, входить до численної родини айстрових.
Серед близьких та далеких родичів розторопші — артишок, алергічна реакція на який проявляється набряками. А ще амброзія — одна з двох рослин, чий пилок є основною причиною полінозу в другій половині літа та на початку осені. Гіперчутливість до пилку амброзії здатна спровокувати смертельно небезпечну системну реакцію – анафілаксію.
Обережніше з фітоестрогенами
Аби полегшити неприємні симптоми, які відчувають жінки у період менопаузи, лікарі-гінекологи призначають їм гормональну терапію або її альтернативу – фітоестрогени. Це активні речовини рослинного походження, які є аналогами жіночих гормонів та найбільше присутні у бобових рослинах, зокрема сої та люцерні.
Остання окрім того, що є джерелом рослинних аналогів гормонів, має здатність знижувати рівень холестерину. Але соя, екстракт якої часто містять капсули естрогенів, є у переліку найважливіших харчових алергенів у світі. А до складу люцерни входять саліцилати, головна функція яких – захист рослин від шкідників та хвороб.
Саме саліцилова кислота стала основою для першого хімічного жарознижувального та знеболювального препарату — аспірину. І водночас ця речовина здатна спричинити алергію, яку, за різними даними мають від 2 до 22 % пацієнтів з діагностованою астмою.
Серед симптомів алергії на саліцилати:
- хрипи та проблеми з диханням;
- головний біль;
- закладеність носа;
- почервоніння шкіри;
- свербіж, шкірний висип або кропив’янка;
- набряки рук, ніг та обличчя;
- біль у животі або розлад шлунку;
- нежить;
- діарея.
А от соя здатна спровокувати анафілактичну реакцію. Окрім неї симптомами алергії на сою є висип на шкірі, рідше — блювота, діарея, біль у животі та порушення дихання.
Риб’ячий жир корисний не всім
Джерело вітамінів А та Д, а також поліненасичених омега-3 жирних кислот, риб`ячий жир є засобом профілактики серцево-судинних захворювань та проблем із суглобами.
Алергія на риб`ячий жир зустрічається рідко. Але якщо вам вже діагностована алергія на рибу, перед тим, як почати приймати її жир у капсулах, обов`язково проконсультуйтеся з алергологом.
Алое «краде» калій
Як засіб для лікування ран та опіків алое використовується протягом кількох тисячоліть. Порівняно нещодавно капсули з екстрактом цієї рослини почали застосовувати для лікування виразок шлунково-кишкового тракту, діабету та з метою загального зміцнення організму. Також алое традиційно вважається засобом, здатним полегшувати симптоми сезонної алергії, зокрема почервоніння й відчуття подразнення шкіри.
Але й саме алое здатне стати причиною алергії, інших неприємних реакцій та навіть раку. При зовнішньому застосуванні найчастіше алергія на алое проявляється свербежем, почервонінням і набряками шкіри.
А ось із пероральним прийманням алое пов`язують такі симптоми гіперчутливості, як:
- діарея;
- гіпокаліємія (брак в організмі калію);
- псевдомеланоз (пігментація органів і тканин, схожа з пігментацією меланіном, але зумовлена накопиченням інших речовин);
- ниркова недостатність;
- фототоксичність.
Хлорофіл викликає кропив`янку
Зелений пігмент рослин, що бере участь у процесі фотосинтезу, здатен знижувати ризик новоутворень та прискорює спалення жирів в організмі. Крім того, хлорофіл, хоч і нечасто, але може спричинити надмірні реакції імунної системи.
Про те, що це сталося, вам просигналять такі симптоми алергії:
- свербіж чи кропив’янка;
- набряк обличчя або рук;
- набряк або поколювання в роті чи горлі;
- відчуття стиснення у грудях;
- утруднене дихання.
Гінкго білоба: ефективність не доведена, але алергію викликає
Вважається, що гінкго білоба здатен лікувати або принаймні профілактувати найрізноманітніші захворювання. У неповному переліку: тривога, певні типи деменції, передменструальний синдром, інсульт, проблеми з пам`яттю, шум у вухах, гіпертонія, розсіяний склероз, патології серця, мігрень, високий рівень холестерину, синдром хронічної втоми, деякі види онкозахворювань, сексуальні проблеми, спричинені прийманням антидепресантів, а також алергія.
Однак наразі немає жодного наукового підтвердження усіх цих або принаймні деяких цілющих властивостей реліктової рослини. Натомість відомо, що біологічно активні домішки, виготовлені на її основі, здатні викликати алергію.
Серед симптомів алергії на гінкго білоба:
- кропив’янка;
- утруднене дихання;
- набряк обличчя або горла;
- лихоманка;
- біль у горлі;
- печіння в очах;
- червоний або фіолетовий висип на шкірі з пухирями та лущенням.
Це лише декілька прикладів, але далеко не повний перелік всіх інгредієнтів БАДів, здатних мати потенційно негативний ефект.
ALEX визначить, чи є у вас алергія на нутріцевтики та БАДи
На практиці перелік нутрицевтиків/БАДів, які люди вживають на власний розсуд чи за призначенням лікаря, нараховує десятки або сотні речовин. І багато які з них, якщо не кожна, можуть стати причиною негативної реакції організму.
У цьому переліку: коріандр, куркума, полин та інші трави, відомі здатністю викликати алергію, різні вітаміни та біодобавки не лише рослинного, а й тваринного походження. І тому до їх підбору та вживання варто підходити відповідально. Дарма, що відпускаються нутрицевтики та біодобавки без рецепта.
А якщо після початку приймання нутріцевтика у вас з`явилися негативні реакції, у тому числі й симптоми алергії, не гайте часу та вирушайте до лікаря. Сімейного або лікаря-алерголога.
Саме лікарі, й тільки вони допоможуть вам встановити причини нездужання. Сучасні діагностичні методи алергії дозволяють визначити конкретний алерген, що спричинив вашу реакцію. Таким методом є багатокомпонентний молекулярний тест ALEX.
Він здатен виявити сенсибілізацію до майже трьох сотень алергенів, що містяться в продуктах, рослинному пилку, спорах грибів, отруті комах та хутрі й лупі тварин. Молекули, гіперчутливість до яких тестує ALEX, — це 99,9 % усіх відомих алергенів.
Позитивний результат тесту означатиме, що ви повинні припинити приймання БАДа, який викликав алергічну реакцію. За потреби вживати біодобавки й надалі ви маєте підібрати їх виключно разом із лікарем.
Якщо ж ALEX не підтвердить алергію, можливо, йдеться про неспроможність вашого організму засвоїти ту чи іншу біологічно активну речовину. У такому випадку доцільно зробити тест FOX – напівкількісний тест для визначення харчової непереносимості 286 продуктів.
Також важлива якість самих біодобавок. На початку цього тексту вже йшлося про те, що вміст активних речовин у них може сильно варіювати через неналежні процедури контролю якості. Тож дуже важливо підбирати біодобавки, чия якість не викликає сумнівів.
Серед таких, безперечно, — лінійка біодобавок іспанського виробництва «Ксимоген». Вони продаються в Україні. Ці препарати дозволяють проводити детоксикацію, покращувати метаболізм, підтримувати активність всіх органів та систем організму.