Аномальна алергія: 23 шокуючі чинники 

0 938

Чутливість, яку викликають повсякденний чинник алергії, сама по собі є аномалією. Ну хто б міг подумати, що людина може реагувати на моркву або домашнього улюбленця

З настанням весни алергікам дошкуляє пилок рослин та перехресна алергія на харчі. Багатьом псують життя реакція на плісняву, ліки, а також на укуси комах

Іноді можна зустріти пацієнтів, котрі мають алергію на латекс та прикраси

Але ви колись чули, щоб людина вкривалася червоними плямами та скаржилася на болі й набряки при контакті з власною дитиною, спермою партнера, водою або спідньою білизною? 

Від запаху риби до статевого акту. Вирушаймо у подорож найбільш незвичними видами алергій, що реєструвалися протягом останніх 20 років. 

Алергія на сперму, або гіперчутливість до сім’яної плазми 

Ця реакція викликана білками чоловічої сперми. Хоча захворювання вважається досить рідкісною алергією, наукове дослідження показало, що саме алергія на сперму уражає 12 % жінок в усьому світі.

Симптоми виникають відразу після статевого акту, коли сперма потрапляє у вагіну. Пацієнтки повідомляють про почервоніння, набряки, свербіж та болі.

Подібна алергія викликає симптоми, схожі з проявами деяких інфекцій, що передаються статевим шляхом, наприклад вагініту та грибкових захворювань. Це означає, що подібну реакцію важко діагностувати. 

Одним з очевидних факторів, котрі можуть вказувати на наявність алергії до сперми, є секс, не захищений презервативом. Якщо під час нього симптоми загострюються, це може свідчити про наявність алергічної чутливості. 

Подібна реакція, як правило, призводить до напруження в стосунках, особливо коли пара намагається завести дитину. 

Алергія на сперму не впливає на жіночу фертильність. Але штучне запліднення можна розглядати як варіант для жінок з важким перебігом захворювання.

Якщо ви підозрюєте в себе алергію на сперму, проконсультуйтесь з сімейним лікарем, котрий направить до вас до алерголога або гінеколога.

Аквагенна кропив’янка

Алергія на воду досить рідкісне явище. При такому захворюванні контакт з водою може спровокувати кропив’янку, висипання та/або ангіонабряк. Подібні симптоми викликають сильний свербіж та біль. Найгірше, що реакція виникає не на один конкретний вид води, а на всі. Тобто ймовірний чинник алергії: вода з ванни, річки, озера, моря, а ще дощ, власний піт і навіть сльози

Оскільки вода є невіддільною частиною життя, люди з алергією на неї не можуть дозволити собі багатьох речей.

Про цей вид алергії відомо зовсім мало. Вчені стверджують, що її викликає зміна рівня гістаміну. Але антигістамінні препарати не приносять полегшення при такому недугові, й це явно суперечить гістамінній теорії.

Аквагенна кропив’янка може співіснувати з іншими формами алергії, й це утруднює діагностику. 

Алергія на все, крім води

А ось в австралійського хлопчика Калеба Буссеншута алергія на все, крім води. Вживати в їжу він може лише воду, лід та лимонад, виготовлений певним брендом. Що б хлопчик не з’їв, у нього миттєво починається блювота. 

Харчування дитини здійснюється перенесенням їжі у шлунок за допомогою зонда.

Алергія на сонце

Точніше, на сонячне світло. Інша назва недуги — поліморфний світловий висип.

Цей тип алергії на сонце проявляється як висипання різноманітної форми: великі або маленькі плями чи пухирі. Вони, як правило, з’являються навесні та влітку, через 1-2 дні перебування на сонці. 

Подібні симптоми переживають 10 % людей. Але серед них є й такі, що страждають від висипань протягом усього року.

Тим, у кого є підозра на поліморфний світловий висип, слід звернутись до лікаря-дерматолога. Діагностика проводиться за допомогою фототестування з використанням хвиль УФА та УФВ різноманітної довжини.

Ліків проти захворювання не існує. 

Якщо хвороба заважає вам взагалі виходити на вулицю, слід звернутись за порадою і до алерголога. 

Алергія на піт (холінергічна кропив’янка)

Кропив’янка, викликана потовиділенням, спричиняє пухирі та висипання на поверхні шкіри.

Така реакція відбувається при загальному підвищенні температури тіла: 

 • під час фізичних вправ, 
 • в стресових ситуаціях, 
 • під гарячим душем, 
 • при перебуванні на кухні або в сауні.

На думку медиків, причина алергії на піт − надмірна реакція антитіл імунної системи на підвищення температури тіла.

Найкращий спосіб профілактики − уникати перегріву.

Алергія на дезодорант (підпахвовий дерматит)

Алергія на косметику вважається досить поширеним явищем. При цьому специфічна алергічна реакція на дезодоранти та антиперспіранти, що використовуються під пахвами, фіксується значно рідше.  

Більшість людей з цим захворюванням напевне матимуть алергію на ароматизатори та ефірні олії, які входять до складу  косметичних засобів. Пошук альтернативного продукту потребуватиме часу. Допомогти у виборі вам може лише лікар-дерматолог.

Алергія на запах риби

Згідно з дослідженнями вчених, у 1 з 200 осіб виникає алергічна реакція при вживанні морепродуктів. Це робить алергію на морепродукти досить поширеною. 

При цьому лише для 15 % людей чинник алергії − тільки запах риби або морепродуктів, а точніше, випаровування під час їх приготування.

В процесі термічної обробки риба і морепродукти виділяють білкові речовини, котрі називаються амінами. Саме вони впливають на дихальні шляхи та легені чутливих людей.

Лікування захворювання не існує. Просто уникайте місць, де готують рибу та морепродукти.

Алергія на вібрацію (вібраційна кропив’янка)

Іншою досить рідкісною формою висипань є кропив’янка, викликана вібраціями.

Ймовірний чинник алергії у цьому випадку: 

 • плескання в долоні, 
 • біг, 
 • подорож в транспорті,
 • використання дрилю.

Вчені виявили, що саме такі рухи можуть викликати викид в організм речовин, що обумовлюють запалення і викликають кропив’янку

Більшість вібраційних реакцій тривають не більше ніж годину, але однаково викликають відчуття дискомфорту.

Тим, хто реагує на біг, варто порадитись з лікарем та підібрати інший вид тренувань.

Алергія на випорожнення тарганів

Таргани дратують всіх. Але деякі люди не просто ними гидують, а й бояться. Тому що мають алергію на тарганів, а точніше, на їхні екскременти.

За даними Американського фонду астми та алергії, щоб отримати реакцію, достатньо найменшого контакту з відходами життєдіяльності тарганів. Вони ж є й розповсюдженим тригером астми

При контакті з тарганячими алергенами людина починає сильно чхати, кашляти, а також відчує свербіж очей та носа.

Алергія на ліки проти алергії

Трапляється і така аномалія. Однак люди з цією патологією чутливі до барвників та добавок, котрі містяться в медикаментах, а не до самих протиалергійних хімічних речовин. 

Це означає, що хворі можуть отримати полегшення за допомогою інших ліків проти алергії, які пропише лікар.

Алергія на мобільний телефон 

Практично неможливо обійтись без смартфона. Але люди, котрі страждають на алергію до нікелю, не можуть користуватись цим девайсом. 

Згідно з даними клініки Майо, висипання від алергії на нікель проявляються через декілька годин або днів після контакту, тому важко поставити правильний діагноз. Але якщо винуватцем реакції є таки смартфон, вас не врятують ні чохли, ні захисне скло.

Алергія на волохату гусінь

З настанням тепла часто можна побачити пухнасту гусінь, яка, здалось би, нікому не здатна зашкодити.

Втім, за висновками «The Scientific World Journal», гусінь викликає у людини дерматологічні реакції. Чинники алергії — подразливі  волоски личинок. 

Й до них навіть не потрібно торкатись: ворсинки знаходяться в повітрі, котре ми вдихаємо. 

Алергія на дитину

Виношування дитини протягом 9 місяців потребує від майбутньої матусі неабиякого терпіння та наснаги. Але для деяких вагітних цей період перетворюється на справжнє пекло. 

Причина — рідкісний вид алергії, що виявляється в другому чи третьому триместрі. Це аутоімунне захворювання викликає появу сверблячих шишок та пухирів на животі. Згодом вони поширюються на інші частини тіла. Доброю новиною є те, що після народження дитини болісні симптоми минають самі собою. 

Чутливість до електромагнітних полів

Все більше людей звертаються до лікаря зі скаргами на чутливість до електромагнітних полів. Досі ніхто не проводив наукових досліджень, аби з’ясувати причину їх нездужання. 

Але люди, котрі вважають себе електрочутливими, відразу вкриваються червоними висипаннями, а також скаржаться на головний біль, нежить та сльозотечу при контакті з автомобілями, мобільними телефонами та мікрохвильовими печами.

Алергія на одяг 

Дерматит на матеріали, з яких шиють одяг, може бути викликаний багатьма причинами. Деякі люди мають алергію на шерсть та бавовну. 

Втім, вважається, що частіше за все алергія виникає у тих, хто носить синтетику. Ту, до складу якої входять гума, формальдегідні смоли, хімічні домішки, барвники, клеї та дубильні речовини.

Алергія на деревний пил

Найбільшому ризику виникнення цієї алергії піддаються теслі. Їх робота може викликати цілий ряд алергічних симптомів, таких як шкірні висипання, головні болі, чхання та інші респіраторні прояви.

Алергія на спідню білизну

Спостерігається у людей, чутливих до гуми та синтетичних тканин. Набряки та висипання з’являються в місцях контакту такої білизни зі шкірою. 

Крім того, у чутливих людей навіть незначна подряпина може набрякнути, почервоніти, а потім перетворитись на рубець.  

За даними «Healthline», близько 5 % населення планети страждає на цю недугу, хоча багато людей з подібним типом алергії не звертаються по медичну допомогу.

Алергія на критичні дні

У багатьох жінок період очищення супроводжується судомами, вередливістю та дискомфортним здуттям живота. Але у деяких представниць прекрасної статі перебіг менструацій набагато важчий. 

Їхня аутоімунна реакція викликає свербіж, кропив’янку та підшкірні набряки. Наукою доведено, що захворювання — прогестероновий дерматит — викликано не самими місячними, а підвищенням рівня цього жіночого гормону.

Алергія на мішки з квасолею

Загальновідомо, що людям з алергією на сою краще її не вживати. Але, на жаль, є й інші фактори, здатні спровокувати цей вид алергії. 

Наприклад, в одному тематичному дослідженні, опублікованому в  «Annals of Allergy, Asthma & Immunology» повідомляється про 6-річного хлопчика з алергією на сою, котрий мав необережність підняти мішок з сухими квасолевими бобами. Після цього дитину довго приводили до тями, борючись з ринітом, чханням, кашлем та  іншими алергічними симптомами.

Алергія на суміш для млинців

Якщо ви маєте алергію на плісняву, будьте обережні при вживанні простроченої суміші для млинців. 

Згідно з тематичним дослідженням, опублікованим в американському журналі судової медицини та патології, молодий чоловік отримав анафілактичний шок і помер, не приходячи до тями, після того, як з’їв суміш для млинців дворічної давнини. Виявилось, що сухий продукт був зіпсований пліснявою.

Алергія на блиск

Слюда – природний матеріал, котрий легко відшаровується і перетворюється на модні зараз блискітки. Але й вони можуть виступати як чинники алергії. 

Якщо вам поставили такий діагноз, будьте обережними з косметичними основами та порошковими продуктами. Адже до їх складу зазвичай входять мінерали.  

Алергія на вино

Коли хтось говорить, що має алергію на вино, це не завжди так. Алергія найчастіше розвивається на сульфіти – сполуки, що входять до складу червоних вин та темного пива

Ці речовини викликають свербіж очей та закладеність носа.  На щастя, більшість виробників знають про цю досить поширену алергію, а тому почали варити пиво та вино без сульфітів.

Алергія на фізичні вправи

Прояви алергії на фізичні вправи:

 • нудота,
 • блювання,
 • слабкість,
 • утруднене дихання чи ковтання.

Відразу після фізичного навантаження можуть з’явитись червоні рубці або кропив’янка. 

Анафілаксія, викликана тренуваннями, трапляється в 1 із 1000. Найчастіше, окрім як на спорт, такі люди мають реакцію на:

Напади анафілаксії виникають, якщо спортсмен з’їв один з цих продуктів, а потім вирішив підкачати м’язи. 

Люди з алергією на фізичні навантаження можуть раптово впасти в колапс, отримати шок та померти. Тому їм потрібно завжди тримати при собі дозатор адреналіну.

Не утопічно, а атопічно

Усі перераховані вище реакції називаються атопічними. Така аномалія розцінюється не як хвороба, а як генетична особливість організму. 

За проявами атопію умовно можна розділити на чотири основні категорії:

 1. Алергічний риніт.
 2. Запалення очей, або алергічний кон’юнктивіт.
 3. Алергічна астма.
 4. Кропив’янка.

Вчені пояснюють появу аномальних видів алергій:

 • генетичною схильністю;
 • різкою зміною умов проживання та харчування;
 • хронічними стресами;
 • синдромом офісного працівника, який не бачить свіжого повітря;
 • забрудненням навколишнього середовища;
 • поширеністю в їжі харчових домішок.

Але через незначну кількість пацієнтів, що мають описані реакції, лікарям важко зібрати дані й провести ретельні дослідження.

Як лікувати атопію?

Медики радять вести щоденник: занотовувати симптоми, реакції та потенційні чинники алергії. 

Щоб лікар міг поставити правильний діагноз, необхідні фотодокази шкірних висипань чи кропив’янки. 

Рідкісні види алергій потребують індивідуального підходу до підбору препаратів. Зазвичай в таких випадках лікарі призначають комбіноване лікування різними протиалергійними засобами.

Коментарі
Loading...