Алергія на електрику: чи існує електромагнітна надчутливість?

0 1 465

Для багатьох електронні пристрої — зручна частина повсякденного життя. Вони дозволяють переглядати сторінки в інтернеті або підігрівати їжу. Однак деякі люди вважають, що мають алергію на випромінювання, яке виходить від електроніки. Цей уявний ними стан — алергія на електрику — зветься надчутливістю до електромагнітних полів, або електрогіперчутливістю.

Термін «електромагнітна гіперчутливість» вперше з’явився в 1991 році. З того часу багато людей заявляли, що підозрюють у  себе такий стан. 

Особливо через те, що поширеність електроніки збільшилася: нас оточують різноманітні електронні пристрої, такі як Wi-Fi роутери, комп’ютери, мікрохвильові печі та інші побутові прилади.

На думку людей, які кажуть, що мають електромагнітну гіперчутливість, вплив електромагнітного поля викликає у них:

Попри ці скарги, електромагнітна гіперчутливість не визнана офіційною медициною як захворювання. Дослідження не змогли встановити міцного клінічного зв’язку між електромагнітним полем і симптомами, про які говорять люди. Крім того, відсутні об’єктивні критерії діагностики електромагнітної надчутливості. 

Тож діагноз електромагнітної гіперчутливості люди встановлюють собі самостійно. Подивімось, що знає наука про це захворювання і про те, як його лікувати.

Що говорить наука про електромагнітну чутливість

Алергія на електрику — суперечлива тема в медичній галузі. Немає жодних доказів, що б пов’язували електромагнітне поле та будь-які симптоми. Також немає надійних досліджень, які б пояснювали, як електромагнітне поле може такі симптоми викликати.

2019 рік

В огляді наукових публікацій 2019 р. на цю тему вчені проаналізували 28 експериментальних досліджень, які вивчали зв’язок між електромагнітним полем та проявами електромагнітної гіперчутливості. Розібрали сильні сторони та недоліки кожного експерименту, а також надійність отриманих ними даних.

На думку вчених, дослідження, які припускають, що електромагнітне поле може спричиняти негативні симптоми, мали ряд недоліків. Зокрема, відсутність скринінгу учасників щодо реальних станів, симптоми яких можуть сприйматися як електромагнітна чутливість, або ненадійний статистичний аналіз.

Крім того, нещодавні дослідження показали, що люди не здатні визначати фактичний вплив на них електромагнітного поля. 

2018 рік

У дослідженні 2018 р. люди із самодіагностованою алергією на електрику піддавалися впливу електромагнітного поля від мобільних телефонів і радіосистем, а також дії фіктивних сигналів. 

Учасники повідомляли про більшу кількість симптомів, коли думали, що кожне джерело випромінювання ввімкнене. Це підтверджує, що насправді респонденти не могли визначити, коли дійсно піддавалися впливу випромінення, а коли — ні.

2017 рік

Інше дослідження у 2017 р. показало аналогічні результати. Учасники із самодіагностованою електромагнітною гіперчутливістю піддавалися впливу електромагнітного поля і фіктивних частот у випадковому порядку. Жоден з учасників не міг точно вказати, коли саме зазнавав впливу випромінення.

2020 рік 

Відповідно до огляду 2020 р., віра в те, що електромагнітне поле шкідливе, може викликати ефект ноцебо. Це явище, коли негативне очікування будь-чого змушує це «щось» з’являтися в нашому житті. Тобто з уявного явище перетворюється на реальне. 

Наприклад, людина може відчувати негативні симптоми від лікування через переконання, що це лікування їй не підходить або що у неї мають обов’язково проявитись побічні ефекти дії ліків. Ноцебо має чисто психофізіологічну природу.

Деякі вчені також вважають, що думка про наявність у них електромагнітної надчутливості допомагає людям справлятися з основними захворюваннями. Тими, які в них дійсно існують. Тобто симптоми мігрені чи прояви гіпертензії хворі можуть списувати на вплив електромагнітних полів.

Чи буває алергія на Wi-Fi?

Деякі люди повідомляють про гіперчутливість до електромагнітних полів від Wi-Fi.

Однак чутливість до Wi-Fi не є реальною. Немає вагомих доказів того, що люди можуть мати чутливість до таких сигналів. 

На додаток, дослідження не виявили клінічно обґрунтованого зв’язку між симптомами електромагнітної надчутливості та Wi-Fi.

Симптоми електрочутливості, про які повідомляли пацієнти

Симптоми, які люди пов’язують з чутливістю до електровипромінювання, є неспецифічними й розрізняються за типом і ступенем важкості. 

Вони охоплюють:

Деякі люди, які говорять, що мають електрочутливість, кажуть, що їхні симптоми спричинені конкретними предметами, такими як смартфони чи комп’ютери.

Проте дослідження виключили зв’язок між впливом електромагнітного поля та зазначеними проявами. Замість цього вчені припускають, що симптоми можуть бути викликані невиявленим, незрозумілим для людини реальним фізичним або психологічним станом.

Чи лікується алергія на електрику

Оскільки електромагнітна чутливість не є офіційним діагнозом, стандартного лікування цього захворювання не існує. Проте лікар може зробити кілька речей, щоб полегшити симптоми пацієнта. 

Зокрема, провести обстеження і виявити реальні розлади роботи організму, здатні спричиняти неприємні відчуття.

На думку Всесвітньої організації охорони здоров’я, дії мають бути комплексними:

    1. Терапія основного захворювання. Лікар, швидше за все, почне зі збору анамнезу та звичайного огляду, щоб дізнатися більше про симптоми. А після цього, можливо, направить пацієнта до вузького спеціаліста.
    2. Людину можуть попросити зустрітися з фахівцем в області психічного здоров’я. Той може визначити й лікувати психологічні стани, здатні спричинити виникнення ваших симптомів.Психотерапевт чи психолог запропонує когнітивно-поведінкову та експозиційну терапію, відвідування груп самодопомоги.
    3. Крім того, до виникнення симптомів електрочутливості можуть призводити екологічні фактори: шум від траси, що проходить поруч, забруднене повітря, постійний гамір від дитячого садка під вікнами дому або офісу. Отже, можливо, допоможе зміна обстановки.

Отже:

Електромагнітна чутливість – це стан, який люди діагностують собі самостійно. Він не є науково доведеним. 

Діагноз «алергія на електрику» люди виставляють собі, коли відчувають неприємні симптоми. Це, зокрема, головний біль, ломота у кістках та м’язах, порушення сну, проблеми з настроєм, запаморочення, начебто викликані впливом електронних пристроїв. 

Недавні дослідження не виявили доказів існування електромагнітної чутливості. Деякі вчені вважають, що негативні прояви, які деякі люди списують на електромагнітну надчутливість, є результатом самонавіювання. Так відбувається, бо дехто вважає, нібито електромагнітні поля шкідливі.

Цілком ймовірно, що насправді симптоми пов’язані з фізичними чи психологічними розладами, наявними у людини. Їх терапія може включати лікування основного захворювання, психотерапію та/або зміну навколишнього середовища.

Коментарі
Loading...