Чи є у вас алергія на вино? Що про неї потрібно знати

0 3 839

Вино — дуже популярний алкогольний напій, який при помірному вживанні може бути корисним для здоров’я. Однак чи відчували ви коли-небудь алергічні симптоми після вживання вина? Чи може у вас бути алергія на вино?

Хоча це рідкість, вина дійсно можуть провокувати алергічну реакцію. І не тільки її.

Ознаки та симптоми винної алергії

Симптоми алергії на вино або інші алкогольні напої можуть бути схожими на симптоми інших харчових алергій. 

Деякі з таких проявів:

Анафілаксія

Анафілаксія є важким типом алергічної реакції й вимагає невідкладної медичної допомоги. Вона може розвинутись після вживання виноградних продуктів, включаючи вино, родзинки, свіжі плоди.

У дослідженні 2005 року було ідентифіковано, як алерген-специфічний білок, що міститься у винограді, викликав симптоми анафілаксії.

Якщо ви підозрюєте, що ви або хтось із ваших знайомих відчуває анафілаксію, негайно зверніться до лікаря. 

Симптоми, на які слід звернути увагу:

  • висип або кропив’янка, яка може свербіти;
  • утруднене дихання, пихкання або кашель;
  • набряк горла;
  • швидке серцебиття;
  • низький кров’яний тиск (гіпотонія);
  • розлади травлення, такі як нудота, блювота або діарея;
  • почуття приреченості.
  • млявість або непритомність.

Алергія на вино чи його непереносимість?

Важливо розрізняти винну алергію і непереносимість алкоголю.

Алергія — це ненормальна імунна відповідь на інгредієнт у вині. Деякі люди, особливо які страждають на астму, також можуть мати сульфітну чутливість, яка є імунною реакцією. 

Сульфітна чутливість зазвичай класифікується як алергія і може призвести до легкої або важкої симптоматики.

Непереносимість — це стан, при якому ваше тіло не може ефективно розщеплювати алкоголь. Вона може бути генетично обумовлена  недостатністю певних ферментів або розвиватися з часом.

Непереносимість може викликати симптоми, дуже схожі на алергію. Тому ці стани часто плутають. 

Симптоми непереносимості можуть охоплювати:

  •  почервоніння шкіри;
  • нежить або закладеність носа;
  • головний біль або мігрень;
  • нудоту чи блювоту;
  • швидке серцебиття;
  • низький кров’яний тиск; 
  • погіршення астми.

До таких станів, зокрема, належить непереносимість гістаміну. Саме цієї речовини, яка викликає у нашому організмі симптоми алергічного запалення, багато у вині, зокрема у червоному. 

Зазвичай люди не можуть спожити надлишковий гістамін через брак у кишечнику ферменту діаміноксидази (ДАО), який його розщеплює. Така проблема доволі легко вирішується введенням ДАО у раціон.

Які алергени є у вині

Є кілька потенційних алергенів, які можна знайти у вині:

  • сам виноград, включаючи наявні у ньому специфічні білки; 
  • власне етанол, тобто алкоголь, присутній у вині;
  • дріжджі, які зброджують цукри з винограду в етанол;
  • сульфіти, які можуть продукуватись у вині природним шляхом або бути додані виноробами;
  • внесені в процесі виробництва засоби для очищення, які можуть включати білки, отримані з молока, яєць і риби.

Більшість вин містять всі потенційні алергени, обговорені вище. Проте вважається, що більшість симптомів викликає червоне вино.

Чи має значення тип вина?

Впродовж останніх 15 років було проведено декілька досліджень стану людей, які відчувають у відповідь на алкоголь симптоми з боку верхніх дихальних шляхів — закладеність носа і чхання.

У дослідженні виявили, що у 83 % респондентів симптоми розвинулися після вживання червоного вина. Біле вино було наступним за важливістю чинником неприємних відчуттів.

Чому алергія на червоне вино більш поширена? Хоча відповідь на це питання досі не до кінця зрозуміла, вчені вважають, що 

червоне вино містить більше сульфітів та гістаміну. Адже виноград для його виробництва зброджують разом зі шкіркою, тоді як біле вино виготовляється з винограду без шкірки. А білки, алергенність яких підтверджена, знаходяться саме у шкірці.

Реакція на вино також може залежати від конкретного типу винограду, використовуваного у вині. Наприклад, одна публікація повідомляє про виникнення негативних реакцій у осіб з гіпертонією після вживання вина, що містить виноград сорту мерло.

Якщо у вас зареєстрована реакція на вино, чи може вона виникнути при вживанні інших напоїв або їжі?

Деякі спільні потенційні алергени з вином, такі як етанол, сульфіти і дріжджі, має пиво. Отже, можливо мати алергію як на вино, так і на пиво.

Фактично, в тематичному дослідженні 2017 року було задокументовано особу, у якої була алергічна реакція після вживання таких продуктів, як пиво, вино, сидр і шампанське. Після молекулярного тестування на алергію було підтверджено, що пацієнт мав алергію до дріжджів.

Речовини для очищення вина

Речовини-очищувачі, що використовуються у вині, необхідні для позбавлення напою осаду і забруднень. Завдяки цьому вино набуває більш насичений аромат і смак, стає прозорішим.

Речовини для очищення можуть містити білки, отримані з яєць, молока і риби. Якщо у вас є алергія на ці продукти, чи повинні ви хвилюватися?

Передбачається, що очищувальні речовини видаляються з напою в процесі виноробства. Це досягається за допомогою певних процедур, зокрема фільтрації.

Було проведено ряд досліджень, які визначали, чи залишаються очищувачі у вині після фільтрації. 

  • У двох дослідженнях люди, чутливі до молока, яєць та риби, не проявляли будь-якої реакції після вживання вина. 
  • У третьому реакція таки з’являлась, проте дуже незначна. 

Тому дослідники дійшли висновку, що ризик виникнення алергії на очищувачі при споживанні промислово виробленого вина існує, але невеликий. 

Домашнє ж вино, яке не освітлювали та не очищали за допомогою яєць, молока чи риби, безпечне для людей, чутливих до цих алергенів.

Інші харчові продукти 

Люди з алергією на виноград або продукти його переробки також можуть мати реакції на інші харчі

Наукове дослідження визначило, що людям з алергією на виноград притаманна реакція на такі харчові продукти, в порядку поширеності:

Отрута комах

Іноді комахи, такі як бджоли та оси, можуть потрапляти у вино та бути подрібненими разом з виноградом. Ризик від отрути жалких комах, яка може потрапити у вино, був продемонстрований невеликим науковим дослідженням. 

Воно довело, що після вживання щойно обробленого вина або виноградного соку спостерігалася реакція у людей, чутливих до комашиної отрути.

Однак від вживання витриманого вина реакція не спостерігалася.

Діагностика алергії на вино

Якщо у вас виникла алергічна реакція після вживання вина, як дізнатись, який саме алерген її спричинив? Щоб допомогти у цьому, існують тести на алергію. 

Шкірні тести

Виявити чутливість можуть шкірні прик-тести. Під час них невелика кількість алергену вводиться під шкіру. За наявності алергії на речовину, яка була введена, спостерігається почервоніння або припухлість вколотої ділянки.

Аналізи крові

Аналіз крові може визначити загальний рівень антитіл (IgE) або антитіл до певного алергену.

Взятий зразок крові відправляють до лабораторії для тестування наявності IgE до поширених алергенів

Найбільшу кількість алергенів, доступних для тестування у світі, наразі має молекулярний тест АЛЕКС-2.

Як лікується алергія на вино

Встановити діагноз алергії до вина, а також призначити необхідне лікування може лише лікар.

Зокрема, якщо він визначить, що у вашому випадку існує ризик виникнення анафілаксії, то призначить носіння дозатора епінефрину. Цей препарат негайної дії можна використовувати при різкому погіршенні самопочуття, викликаного алергічною реакцією.

Алерген-специфічна імунотерапія

Можливо, ви чули, що деяким людям, які страждають на харчову алергію, поступово збільшують пероральний прийом самого алергену, щоб підвищити толерантність до нього. Такий метод називається пероральною імунотерапією. 

Алерген-специфічна імунотерапія - ін’єкції

Це відносно новий різновид алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Що ж до її застосування саме для лікування алергічної чутливості до вина, зокрема, до винограду, то вже є клінічні дослідження, які показують ефективність такого методу. 

Втім, в Україні АСІТ для лікування харчових алергій поки що недоступна.

Як запобігти алергії на вино

Коли у вас алергія на вино, кращий спосіб запобігти алергічній реакції, звичайно ж, — уникати вживання напою.

Якщо лікар визначив компонент вина, до якого у вас розвивається алергія, ви можете уникнути і його вживання. Наприклад, якщо у вас є реакція на конкретний тип вина або сорт винограду.

Іноді стане в пригоді уважне читання етикетки. Зокрема, на винних етикетках повинно повідомлятись, чи містить продукт сульфіти.

Проте при вживанні вина рекомендується дотримуватися обережності, оскільки побічні реакції можуть бути серйозними.

Коли звернутися до лікаря

Завжди корисно звернутися до лікаря, якщо ви відчуєте симптоми алергії незабаром після вживання вина. Сюди можна віднести такі прояви, як:

  • нежить або закладеність носа;
  • свербіж або печіння навколо губ, рота, горла;
  • висип або кропив’янка;
  • розлади травлення, такі як нудота, блювота або діарея;
  • хрипи або посилення симптомів астми.

Лікар визначить, чим саме  викликані ваші симптоми — алергією чи непереносимістю. 

Пам’ятайте, що анафілаксія потребує невідкладної медичної допомоги. Якщо у вас чи в когось іншого спостерігаються симптоми анафілаксії, не зволікайте зі зверненням до екстреної медичної служби. 

Отже:

Хоча алергія на вино та інші види алкоголю зустрічається рідко, вона можлива. Вино містить різні алергени, в тому числі виноград, дріжджі й етанол.

Якщо у вас алергія на вино, у вас можуть виникнути такі симптоми, як висип, закладеність носа, хрипи, поколювання в роті і горлі. У деяких випадках реакції можуть бути дуже серйозними, що призводить до анафілаксії.

Якщо у вас виникають алергічні симптоми у відповідь на вживання вина, слід звернутися до лікаря. Він допоможе зрозуміти, що саме спричиняє вашу реакцію і яка її природа.

 

Коментарі
Loading...