Люди, які вживають стероїди, можуть мати підвищений ризик зараження COVID-19

0 1 164

При різних хронічних запальних захворюваннях лікарі широко призначають глюкокортикоїди — препарати, що ефективно зменшують запалення. Але люди, які приймають такі ліки, з більшою ймовірністю мають ризик зараження COVID-19. А якщо дійсно захворіють, матимуть важчі симптоми. Цей висновок заснований на статистичному аналізі публічних даних, повідомляє Medical News Today.

Оскільки новий вірус SARS-CoV-2 швидко розповсюдився по всьому світу, так само швидко тривають і його дослідження. Вони допомагають зрозуміти, як вірус поширюється і як він впливає на людей, що потім хворіють на COVID-19.

Редакція «Журналу клінічної ендокринології та метаболізму» (JCEM) припустила, що люди, які приймають певні стероїдні гормони, відомі як глюкокортикоїди, можуть з більшою ймовірністю заразитися COVID-19. І, якщо так трапиться, вони з більшою ймовірністю матимуть важкі симптоми.

Глюкокортикоїди часто є препаратами, які лікарі призначають при хронічних запальних захворюваннях, таких як астма, хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) та запальні захворювання кишечника. Ці ліки значно зменшують запалення, однак при тривалому застосуванні пригнічують імунну систему людини.

Спираючись на згадане нове дослідження, редактори JCEM підкреслюють можливий зв’язок між глюкокортикоїдами та COVID-19.

На думку редакторів JCEM, це означає, що люди, які регулярно приймають глюкокортикоїди, можуть з більшою ймовірністю випробувати на собі інфекцію вірусом SARS-CoV-2. Оскільки їхня імунна система, ймовірно, буде менш ефективною в боротьбі з ним.

Це також може означати, що у людини, яка приймає глюкокортикоїди, при зараженні вірусом буде спостерігатися більш важкий перебіг COVID-19 .

Інформація для лікарів

Наразі Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує не використовувати глюкокортикоїди для лікування COVID-19.

Однак, на думку редакторів JCEM, клініцисти повинні знати, що для пацієнтів з симптоми COVID-19, які раніше приймали глюкокортикоїди в будь-якій формі протягом 3 і більше місяців, слід розглянути питання про парентеральну глюкокортикоїдну терапію. Адже при повній відміні цих ліків є ризик виникнення надниркової недостатності.

За даними Національного центру біотехнологічної інформації, протизапальна й імуносупресивна дія глюкокортикоїдів залежить від дози. При цьому імуносупресивні ефекти спостерігаються в основному при більш високих дозах.

Пацієнтам із первинною або вторинною недостатністю наднирників, яким при цьому необхідно часто приймати глюкокортикоїди, вчені радять подвоювати дозу цих препаратів при лихоманці й сухому кашлі. І дотримуватись такого режиму приймання, допоки не спаде температура.

Що мають знати пацієнти

Наведена вище інформація в першу чергу призначена для фахівців-медиків, зокрема ендокринологів. Пацієнтам переконливо не радять змінювати ліки чи характер їх приймання без консультації зі своїм лікарем.

Також важливо пам’ятати: причини, з яких людина, що приймає глюкокортикоїди, більш сприйнятлива до COVID-19, виходять за рамки імуносупресивної дії цих ліків. Відтак необхідним залишається контроль над основним захворюванням.

Адже пацієнтам прописують стероїди саме тому, що вони вже мають імунні порушення. А люди з імунною недостатністю мають вищий ризик зараження COVID-19 та більшу схильність до її важкого перебігу.

Наприклад, у випадку астми дуже важливо тримати її під контролем. Це часто вимагає використання інгаляційного кортикостероїду (так звана підтримувальна терапія), який приймається щодня. Й іноді — оральних стероїдів, таких як преднізолон.

Стероїди не становлять небезпеки для людей, які страждають на астму. Тому продовжуйте приймати ліки відповідно до призначень лікаря.

А відтак, щоб не захворіти, бережіть себе, дотримуйтесь рекомендацій лікарів та не забувайте дбати про імунну систему.

 

Коментарі
Loading...