Алергія на шкірі у дітей: чим викликана і як її лікувати
Алергічна реакція не тільки змушує дітей чхати, а ще й стає чинником бронхіальної астми. А алергія на шкірі у дитини може мати одну з декількох форм. Розглянемо детальніше, які є види шкірних алергічних реакцій, що їх спричиняє та як можна їм зарадити.
Атопічний дерматит (екзема)
Принаймні 10 % дітей у світі страждають на атопічний дерматит, який ще називають екземою. Вона часто зустрічається у дітей з астмою, харчовою алергією, полінозом. Екзема також може з’явитися у дитини, якщо будь-яке з цих захворювань є у когось в її родині.
Лікарі не зовсім впевнені, що викликає цей стан шкіри. У немовлят він проявляється у вигляді висипу на обличчі або голові. Пізніше висип може поширитися на руки й тулуб.
Шкіра часто буває сухою, сверблячою і легко подразнюється. Симптоми атопічного дерматиту можуть включати:
- Червоний висип.
- Сухість шкіри.
- Товсті шкірясті плями, які з часом з’являються через постійне чесання і тертя. Вони найчастіше виникають на щоках, складках рук або ніг, потилиці, спині, грудях або животі.
- Повторні шкірні інфекції, викликані постійними розчухами.
А їх, своєю чергою, провокує сильний свербіж, який супроводжує екзему. Його можуть посилювати:
- сухе повітря;
- підвищена пітливість;
- одяг з грубих тканин;
- певне мило та мийні засоби;
- деякі харчові продукти.
Алергічний висип
Коли у вашої дитини з’являється висип після контакту шкіри з подразником, до якого вона чутлива, такий стан називається алергічним контактним дерматитом.
Його симптоми: сильний свербіж, почервоніння шкіри або висип, товсті лускаті плями на шкірі, які з’являються з часом.
Ці реакції можуть викликатися багатьма чинниками:
- Нікель — метал у деяких сережках, застібках та ґудзиках.
- Борщівник та інші рослини, що викликають фітофотодерматози.
- Зубна паста та засоби для полоскання рота.
- Хімічні речовини та барвники.
- Косметичні засоби.
- Лікарські засоби, що застосовуються на шкірі. Такі як неоміцин (антибіотик), антигістамінні препарати та анестетики (знеболювальні).
Кропив’янка та набряк
Кропив’янка (уртикарія) — стан, при якому алергія на шкірі у дитини має вигляд сверблячих червоних пухирів або плям. Вони можуть бути помітними від декількох хвилин до декількох годин або здатні постійно виникати протягом певного часу.
Тригери кропив’янки:
- такі продукти, як яйця, молоко, арахіс, пшениця, соя;
- морепродукти, горіхи та полуниця;
- ліки, особливо антибіотики;
- укуси комах;
- латекс;
- слина домашніх тварин або лупа;
- стресові ситуації;
- вірусні інфекції.
Якщо у вашої дитини проявилися симптоми кропив’янки, у неї також може з’явитися ангіоневротичний набряк. Він часто супроводжує кропив’янку і виникає на м’якій шкірі. Наприклад, навколо рота, очей і геніталій.
Зазвичай набряк не виникає сам по собі, без кропив’янки.
Уртикарія не є небезпечною. Але якщо у дитини утруднене дихання або спостерігається набрякання язика чи горла, негайно зверніться по невідкладну медичну допомогу.
Лікування алергії на шкірі у дітей
Ключовим моментом лікування шкірної алергії є розрив циклу «свербіж — чесання». Вам потрібно зробити так, щоб шкіра дитини була вологою, чистою і здоровою.
Спробуйте ці поради:
- Витирайте слину. У малюків вона може бути постійною причиною подразнення шкіри.
- Більше ніжності. Використовуйте мийні засоби й мило без ароматизаторів і барвників. Жорстке мило сушить шкіру і руйнує її захисний бар’єр.
- Постійно підстригайте нігті. Немовлята і більшість дітей (і дорослих!) не можуть побороти бажання почухатися, коли алергія на шкірі свербить. Це не позбавляє їх сверблячки, а тільки підвищує ймовірність зараження шкіри.
- Помірне купання. Використовуйте теплу (не гарячу) воду та уникайте ванн з піною. Приймайте ванни швидко, за 3-5 хвилин. Тривале перебування у воді може пересушити шкіру.
- Зволожуйте шкіру після ванни. Акуратно ніжним рушником промокніть її та ні в якому разі не тріть. Потім використайте зволожувальну мазь або крем і не бійтеся намазувати їх товстим шаром. Мазі більш ефективні, ніж креми, а креми ефективніші, ніж лосьйони. Лосьйон, як правило, водянистий; мазі краще прилипають і є кращими зволожувачами. Відтак лосьйон краще використовувати влітку, а мазі та креми — взимку.
- Одягайте дитину в м’яку бавовняну тканину. Грубий одяг може викликати свербіж і подряпини.
- Знайдіть і вилікуйте інфекцію. Зверніться до лікаря, якщо бачите симптоми шкірної інфекції: гній або дуже червону, болючу, набряклу, «палючу» або покриту кірками шкіру.
Ваш лікар може призначити для шкіри стероїдний крем. Запитайте, коли і як безпечно його використовувати.
Лікар також може призначити антигістамінний препарат для полегшення свербежу, щоб допомогти дитині заснути.
Діти, алергія та екзема
Не завжди алергія є причиною виникнення екземи, але ці стани часто поєднуються один з одним. Дослідження показують, що у кожної третьої дитини, яка має відповідну генетичну схильність, виникає екзема, а після цього розвивається й алергія.
Ось що вам потрібно знати про ці стани у дітей та про те, як їх лікувати.
Факти про екзему:
- Симптоми включають суху сверблячу лускату шкіру з червоним висипом. Вона може сочитися і покриватися кіркою, особливо якщо ваша дитина її чухала.
- Екзема часто зустрічається на руках, ліктях, ногах, колінах, кистях і обличчі.
- Висип може викликати сильне подразнення. А воно — ускладнювати сон дітей.
- Мило і косметика, засоби для чищення, шерсть та лупа тварин, пилові кліщі, пилок, суха та холодна погода можуть викликати загострення.
- Екзема не передається від однієї людини до іншої.
- У малюків цей стан часто проходить. Більшість немовлят переростають екзему до підліткового віку або навіть раніше.
- Важливо максимально обмежувати контакт дитини з тригерами екземи.
Ось як екзема та алергія впливають одна на одну:
- Діти з алергією (особливо на молоко та арахіс) частіше страждають на атопічний дерматит.
- Наявність у батьків алергії чи астми збільшує ризик розвитку екземи у їхньої дитини.
- Діти з екземою частіше хворіють на алергію та астму в дорослому житті.
Екзема у дитини: як лікувати?
Якщо у вашої дитини є симптоми атопічного дерматиту, зверніться до лікаря. Існує багато способів контролювати екзему та алергію.
- Тест на алергію. Якщо з’явилась алергія на шкірі у дитини, лікар може захотіти перевірити її на наявність гіперчутливості до продуктів: молока, яєць, арахісу, сої, пшениці та інших. Позитивні результати тестування на алергію потребують клінічного підтвердження.
- Елімінаційна дієта. Лікар може порадити виключати з раціону по одному звичному продукту. Це допоможе зрозуміти, чи викликані ваші симптоми алергією на їжу.
- Мазі та зволожувальні креми. Ці засоби можуть пом’якшити легкі симптоми екземи. Виберіть густий крем і застосуйте його відразу після купання.
- Ліки. Стероїдні креми допоможуть полегшити важчі симптоми.
Виконуючи певні заходи, ви зможете усунути проблему до її початку:
- Позбудьтеся алергенів в домі, щоб дитина не піддавалася впливу, наприклад, пилових кліщів і лупи домашніх тварин.
- Тримайте дитячу шкіру вологою. Її сухість може спровокувати екзему.
- Стежте за довжиною нігтів дитини. Тоді вона рідше подразнюватиме шкіру подряпинами. Надягайте малюкові на ніч спеціальні рукавички, щоб він не чесався уві сні.
- Влітку тримайте дитину в прохолоді. Спекотна погода і потіння можуть погіршити симптоми алергії на шкірі у дітей та екземи.
- Використовуйте рідке мило без ароматів. Уникайте агресивних засобів для чищення. Хімічні речовини можуть подразнювати шкіру.
- Одягайте дитину в м’який вільний бавовняний одяг. Уникайте вовни й нейлону.
- Бережіть дитину від сухої холодної погоди. Одягайте її тепло, коли на вулиці холодно, але не перегрівайте. Взимку, коли повітря сухе, вдома можна використовувати зволожувач повітря.