Чи повинні бородавки свербіти?

0 3 028

Бородавки — це нарости вірусної етіології, які утворюються на шкірі. Вони досить поширені й часто нешкідливі. У більшості людей протягом життя з’являється принаймні одна бородавка. Але що робити, якщо бородавки сверблять? І чи є це небезпечним? 

 Хоча і не всі бородавки викликають свербіж, відчувати його абсолютно нормально. Зазвичай він не є чимось більш серйозним, ніж проявом сухості та подразнення шкіри навколо ураженої ділянки.

Бородавки на шкірі майже завжди спричинені впливом вірусу папіломи людини (ВПЛ). Зараження може відбуватися різними способами, включаючи контакт вашої шкіри зі шкірою інших людей. Які мають бородавки, що з’явились після використання громадського душу або роздягальні.

Коли вірус проникає в шкіру, часто через поріз, ранку або інші вхідні ворота, ВПЛ викликає неконтрольований ріст клітин. В результаті на поверхні шкіри утворюються шорсткі зернисті горбики.

Ці новоутворення, покриті сухою шкірою, що лущиться, часто сверблять.

Види бородавок

Вірус папіломи людини може по-різному впливати на кожну частину тіла. Хоча загальна причина і симптоми бородавок часто однакові, є кілька різних їх типів. 

Нарости слід розрізняти. Та звертати увагу, де саме вони знаходяться на вашому тілі, — це важливо. 

 • Звичайні бородавки. З’являються на руках, пальцях рук і ніг. Нарости можуть бути сірого, червонуватого, білого, коричневого або тілесного кольору.
 • Пласкі бородавки. Найчастіше з’являються на обличчі, стегнах або руках. Вони зазвичай менші за звичайні бородавки й мають вигляд пласких вузликів, а не закруглених.
 • Кондиломи, або генітальні бородавки. Хоча більшість таких новоутворень в основному нешкідливі, шкірні нарости в області геніталій можуть підвищити ризик розвитку певних типів раку. Зверніться до лікаря, якщо вважаєте, що у вас є кондиломи.
 • Бородавки на підошвах. Вростають в шкіру та утворюють невелике болюче заглиблення. Хоча підошовні бородавки не обов’язково небезпечніші за звичайні, вони можуть бути надзвичайно болючими.
 • Ниткоподібні бородавки. Ці невеликі утворення мають схожий на шкіру відтінок, з’являються навколо рота, носа або підборіддя.
 • Навколонігтьові бородавки. Утворюються під нігтями на ногах і пальцях,  можуть бути дуже болючими.

Ви впевнені, що це бородавка?

Існує безліч шкірних захворювань та вірусів, які можуть спричинити виникнення нерівностей на шкірі.

Хоча всі вони мають різні причини й деякі специфічні симптоми, буває складно відрізнити один вид від іншого. 

Свербляче утворення на шкірі може бути бородавкою або чимось зовсім іншим, в тому числі:

 • Акне. Прищі, що утворюються при закупоренні волосяних фолікулів, зазвичай не сверблять. Однак іноді за зовнішнім виглядом їх можна сплутати з бородавками.
 • Простий герпес. Це вірусне захворювання викликає появу характерної висипки, зазвичай на губах та навколо рота. Якщо бородавки помітні на шкірі рік і більше, то герпес повинен почати гоїтися протягом тижня або двох.
 • Папілома. Це невеликі безболісні утворення на тілі, які легко сплутати з бородавками. Однак зазвичай вони з’являються в місцях, не характерних для бородавок, наприклад на повіках і під пахвами.
 • Натоптні. Так само як мозолі, натоптні — це ділянки огрубілої шкіри, що виникли внаслідок постійного тиску і тертя. Натопні найчастіше зустрічаються на пальцях ніг і ступнях.
 • Родимки. Іноді можуть завдавати шкоди, але більшість з них доброякісні. Як і бородавки, вони є круглими наростами на шкірі, але зазвичай набагато темніші й можуть бути абсолютно пласкими.

Існує багато можливих пояснень свербежу на вашій шкірі. Якщо проблема не зникає або ви підозрюєте, що у вас свербить не бородавка, слід звернутися до свого сімейного лікаря або дерматолога.

Бородавки сверблять: як лікувати в домашніх умовах

Бородавки зникають самі собою, але це може зайняти місяці або роки. У дорослих бородавки часто зберігаються навіть довше. 

Якщо не хочете чекати так довго, ваш лікар може призначити кілька простих методів лікування.

Полегшення свербежу

Якщо  бородавки сверблять під час загоєння, існують способи швидкого полегшення:

 • Вівсяний компрес. Вівсянка має здатність заспокоювати сверблячу і подразнену шкіру. Просто змішайте неароматизовану колоїдну (дуже дрібного помелу) вівсянку  з теплою водою, щоб утворилась в’язка маса, і нанесіть її на бородавку. Цей спосіб не підходить тим, хто має алергію на вівсянку.
 • М’який зволожувальний крем. Ваша свербляча бородавка, швидше за все, висохла, а шкіра навколо неї подразнена і потребує догляду. Зволожувальний крем, бажано без ароматизаторів, допоможе в цьому.
 • Креми й гелі, що містять невелику кількість анестетика, заспокоять сверблячі бородавки й шкіру. Але їх краще застосовувати після консультації з лікарем. Також проти свербіння широко доступні гідрокортизонові креми. Якщо  бородавки сверблять, наносьте крем безпосередньо на них. 

Саліцилова кислота

Щоб вилікувати саму бородавку і прискорити її загоєння, подумайте про засіб, що містить саліцилову кислоту. Використовуйте крем чи гель з нею щодня, змушуючи нарости зменшуватися в розмірах і з часом зникати.

Як ваш лікар може лікувати бородавку

Якщо здається, що ваші бородавки не загоюються самі по собі або викликають нестерпний свербіж, подумайте про те, щоб їх оглянув лікар. Він може запропонувати інші варіанти лікування, крім домашніх і безрецептурних засобів.

 • Дерматолог може виписати препарат зі значно більшим відсотком саліцилової кислоти, який можна застосовувати до великих бородавок або тих, які сильно вас непокоять. Так крем допоможе позбавитися проблеми швидше.
 • Заморожування. Дерматолог може вирішити видалити вашу бородавку за допомогою кріотерапії. Таке лікування заморожує новоутворення, аби знищити на клітинному рівні. Після заморожування лікар вручну вишкрібає мертві шари наросту, а потім повторює обидва процеси, поки ваша бородавка не зникне.
 • Хірургічне або лазерне лікування. При серйозних бородавках, які не реагують на інші форми лікування, фахівець може рекомендувати видалити їх хірургічним шляхом. Або «спалити» за допомогою лазеру.

Як уникнути бородавок

Оскільки бородавки викликаються вірусом, вони легко передаються між людьми й можуть розповсюджуватись по тілу. Виконуйте основні поради з профілактики, щоб сприяти швидшому загоєнню сверблячих бородавок або запобігти їх появі:

 • Частіше мийте руки, особливо після контакту з іншими людьми. Для профілактики зараження або якщо ви є носієм вірусу папіломи, використовуйте лінійку продуктів «Епіген».
 • Перев’яжіть або закрийте будь-які відкриті рани, виразки або пухирі, щоб не дати вірусу папіломи ворота для входу.
 • Не деріть, навіть не намагайтесь чіпати бородавки, бо це може призвести до їх поширення.
 • Завжди використовуйте шльопанці, коли перебуваєте в громадському душі, роздягальнях тощо.

Отже:

Відмінними ознаками бородавок є округлий опуклий вигляд, зерниста поверхня і повільний час загоєння.

Сверблячка або дискомфорт від бородавки — це нормально.

Якщо шкірне утворення викликає у вас сильний біль або дискомфортний свербіж, можливо, це не бородавка, а інше захворювання. І в цьому випадку вам слід звернутися до лікаря.

Якщо бородавку лікувати правильно, шкіра на її місці обов’язково заживе.

Коментарі
Loading...