Харчова алергія після ковіду може спричинити непереносимість глютену та психічні розлади
Згідно зі спостереженнями науковців, COVID-19 може поглибити й навіть викликати алергічні прояви у людей, які раніше їх не мали. Зокрема, часті випадки, коли після ковіду розвивається харчова алергія, а вже наявна — поглиблюється.
В чому причини та як помітити постковідну алергію?
Як не дивно, пацієнтам з алергією важкий перебіг ковіду не загрожує. Пояснити це можна тим, що їхній імунітет влаштований по-іншому. І передача сигналу від однієї клітини до іншої відрізняється від такої у здорових осіб.
У тих, хто був схильний до одного виду алергії, ковід може викликати чутливість відразу до кількох нових алергенів. Тобто він сприяє перемиканню імунної системи — і та починає реагувати на нові подразники.
Крім того, у людей, хворих на алергію, після перенесеного ковіду наслідки цієї хвороби виявляються не лише посиленням алергічних реакцій, але й іншими симптомами. Наприклад, психічними та неврологічними розладами.
Пояснюється це тим, що постковід викликає дисфункцію блукального нерва, який пов’язує кишківник та мозок. І розбалансування цього зв’язку може спричиняти різні симптоми: від проблем з серцем та діареї до порушень голосу, депресії та тривоги.
Постковідна анафілаксія
Більшість з наведених нижче розладів схожі на анафілаксію, але не всі вони небезпечні для життя. Хоча симптоми, що постійно повторюються, можуть становити реальну загрозу здоров’ю.
До таких проявів належать:
- запаморочення, низький тиск, приливи;
- утруднене та прискорене дихання, задуха або хрипи;
- кропив’янка, набряк шкіри;
- посиніння шкіри внаслідок поганого кровообігу;
- висипання;
- нудота, блювота, діарея;
- тахікардія;
- панічні атаки;
- свербіж;
- набряк язика;
- утруднене ковтання;
- набряк обличчя;
- сплутаність свідомості;
- закладеність носа або порушення голосу.
Ковід та чутливість до глютену
Більшість людей, які перенесли довготривалий COVID, виявляють в себе нові види харчових алергій, викликаних активацією опасистих клітин. Вони провокують надмірне вироблення гістаміну, а той, своєю чергою, спричиняє алергію до білків пшениці та непереносимість глютену.
В результаті у багатьох людей виникає харчова алергія і підвищена чутливість до продуктів з глютеном.
Глютен — це білок, що входить до складу пшениці, жита та ячменю. А пшеничне борошно — це не лише хліб та інші борошняні вироби, а й супи та заправки для салатів.
Ячмінь частіше за все входить до складу пива та продуктів з солоду.
Типи реакцій на глютенові антитіла
Донедавна лікарі часто нехтували скаргами пацієнтів, які стверджували, що мають чутливість до пшениці. Адже у них не було симптомів целіакії. Вона вважається аутоімунним захворюванням, викликаним впливом глютену.
Втім, нещодавнє дослідження показало, що люди, які не мають IgE-опосередкованої алергії до пшениці, так само, як і ті, хто має до неї чутливість, виробляють високий рівень різних антитіл.
Окрім целіакії проблемами, які може викликати вживання пшениці, є алергія на неї та непереносимість глютену без целіакії.
Останній стан можна визначити як не алергічний та не аутоімунний. Він характеризується кишковими та іншими симптомами, які зникають лише після виключення з раціону зерен пшениці.
Непереносимість глютену без целіакії уражає від 3 до 6 % населення світу. Схильність до неї, як правило, мають жінки.
Крім того, є докази, що непереносимість глютену може бути причиною психічних розладів, включаючи депресію, тривожність, біполярний розлад, гіперактивність і навіть шизофренію.
Втім, лікарям може бути важко повірити, що харчова непереносимість здатна обумовлювати ці стани.
Симптоми алергії на пшеницю
Крім того, пшениця — один з чотирнадцяти основних харчових алергенів у світі. Алергія на пшеницю — це IgE-опосередкована імунна відповідь на будь-який білок, присутній в продукті. В тому числі й на глютен.
До переліку симптомів входять:
- нудота та блювання;
- діарея;
- подразнення рота та горла;
- кропив’янка та висипання;
- закладеність носа;
- подразнення очей;
- утруднене дихання.
Симптоми, пов’язані з алергією на пшеницю, виявляються протягом кількох хвилин після її вживання. Але можуть початись і через 2-3 години.
Харчова алергія після ковіду: як подолати?
Харчування та правильний режим можуть бути ключовими компонентами у відновленні організму після ковіду. Заведіть харчовий щоденник (можна і в смартфоні) і записуйте туди всі страви, після вживання яких погіршується ваше самопочуття.
Не відкладайте візит до лікаря. Постковідний синдром — важкий стан, який потребує не лише лікування, а й корекції харчування та поведінки.