Астма та екзема: чи існує між ними зв’язок?

0 1 703

Не всі хворі на астму обов’язково мають екзему. Втім, астма та екзема пов’язані: існує сильна кореляція між проявами екземи в дитинстві людини та розвитком у неї в подальшому житті бронхіальної астми. Єдиного пояснення цього зв’язку досі не існує. 

Розвиток і бронхіальної астми (БА), і екземи пов’язаний із запаленням. Дослідження показують: якщо у вас є один із різновидів екземи, то існує велика ймовірність розвитку й астми. 

Вважається, що порушення шкірного бар’єра, зокрема при такій формі екземи як атопічний дерматит (АД), призводить до виникнення чутливості організму до алергенів. 

Деякі дослідники вважають, що при АД порушується проникність епітелію і дихальних шляхів. Це, разом із генетичною схильністю та гіперреакцією імунної системи, й призводить до формування бронхіальної астми.

Читайте далі про те, що саме вчені наразі знають про зв’язок між астмою і екземою. У нашому матеріалі ви знайдете і декілька порад щодо контролю обох хвороб.

Як пов’язані астма та екзема

І бронхіальна астма, і екзема обумовлені запаленням, яке часто виникає внаслідок гіперреакції на алергени навколишнього середовища.

Насправді половина всіх людей, хворих на екзему середнього та важкого ступенів, мають супутню патологію:

Дослідження показало, що у дітей, в яких була діагностована екзема в перші 2 роки життя, ймовірність розвитку астми і риніту протягом наступних 5 років була в 3 рази вищою, ніж у тих, у кого цього діагнозу не було. 

Інші дослідження дійшли аналогічних висновків.

Екзема, зокрема атопічний дерматит, — це запальне захворювання шкіри, при якому імунна система надмірно реагує на вплив навколишнього середовища. Помічена тенденція, що цей стан діагностується у сім’ях, тобто серед родичів.

Адже часто розвиток АД обумовлює мутація гена, який кодує білок філагрин. Він пов’язує інші білки шкіри між собою і формує її нормальну щільність. 

Якщо хоча б від одного з батьків ви успадкуєте мутантний ген, що кодує філагрин, це може призвести до формування нещільного шкірного бар’єра. І це означає, що у вашої шкіри буде зменшена здатність затримувати алергени зовні та вологу всередині. 

Всього відомо близько 40 мутацій, які призводять до формування неправильної структури філагрину. Вони спостерігаються щонайменше у 7 % представників європейської популяції.

Недостатність філагрину і викликає симптоми АД. Зокрема, сухість і подразнення шкіри.

Алергени, такі як пилок, лупа і пилові кліщі, містять ферменти, які можуть проникати через пошкоджений шкірний бар’єр та посилювати запалення.

За однією з теорій, генетична недостатність шкірного покриву може обумовлювати й зміни в структурі епітелію дихальних шляхів. І така недостатність є підґрунтям подальшого розвитку астми. 

З іншого боку, пов’язані з астмою свистячі хрипи, кашель і стиснення в грудях часто викликані сильною імунною відповіддю на алергени навколишнього середовища.

Запалення, яке спостерігається при астмі, викликає набряк і звуження дихальних шляхів, що призводить до проблем з диханням.

Точні причини розвитку цього захворювання невідомі. У кожної людини їх набір буде своїм. Сильну реакцію імунної системи на алергени можуть обумовлювати генні механізми.

Яку роль відіграє алергія при екземі та загостреннях астми?

Алергічні реакції виникають, коли імунна система надмірно реагує на безпечні речовини, які приймає за шкідливі. Одним із побічних наслідків такої реакції є посилення запалення у вашому організмі.

Для боротьби з цими тригерами імунна система вивільняє антитіла, а також хімічні речовини, як, наприклад, гістамін. Він відповідає за розвиток симптомів класичної алергії, таких як:

У різних людей алергія може викликати різні типи імунної відповіді. Інгаляційні алергени, тобто ті, які ми вдихаємо, часто викликають алергічну астму та посилюють прояви АД.               

Наукові дослідження також все частіше пов’язують екзему, спричинену інгаляційними алергенами, зі зниженням функції легень. 

Приклади інгаляційних алергенів:

Які ще спільні тригери мають астма та екзема

Крім алергенів, багато інших тригерів можуть викликати спалахи астми та екземи. Деякі з них спільні для обох недуг. 

Так, можливі тригери екземи включають:

Що ж спалахів астми, то їх можуть спровокувати такі чинники :

Контроль симптомів екземи та астми

Якщо у вас виявлені й екзема, і астма, важливо запитати свого лікаря-алерголога про тестування на алергію. Присутність екземи може означати, що ви маєте більше шансів на розвиток алергічного риніту та алергічної астми.

Якщо алергія у вас виявлялась лише в дитинстві, це не означає, що у вас не можуть розвинутися нові алергії вже в дорослому віці. Обізнаність щодо чинників, які викликають або викликали алергію саме у вас, може допомогти мінімізувати симптоми екземи та астми.

Як тільки ви дізнаєтеся, чим викликані ваші астма та екзема, важливо максимально скоротити щоденний контакт з алергенами. Ви можете:

Як лікувати астму та екзему

Якщо зміни способу життя та призначених вам ліків недостатньо для лікування астми та екземи, викликаних алергією, деякі методи лікування можуть допомогти усунути обидва стани. 

До таких методів належать:

  • Глюкокортикостероїди (ГКС). Ця група препаратів також застосовується для лікування й астми, і АД. Тільки для контролю астми використовують інгаляційні ліки, а для атопічного дерматиту  — у вигляді кремів та мазей.
  • Біологічні препарати. Ці нові протизапальні засоби іноді застосовуються для лікування важкої астми та важкої екземи.
  • Алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Має ще одну назву − алергенна імунотерапія (АІТ). Зазвичай застосовується для лікування алергічного риніту та алергічної БА. Під час АСІТ в організм вводиться невелика кількість алергену за допомогою ін’єкцій або сублінгвальних препаратів. Отримуючи їх, імунна система призвичаюється реагувати на алерген. Метою цією методики є формування толерантності до певних алергенів.Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають  алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

Порадьтеся зі своїм лікарем-алергологом про те, які методи лікування можуть підійти саме вам.

Отже:

Не кожен, хто страждає на астму, має екзему. І наявність екземи не завжди означає наявність астми.

Проте сімейний анамнез алергії може збільшити ризик виникнення обох цих станів. Можна одночасно помітити збільшення кількості загострень астми та екземи.

Зміна способу життя та деякі методи лікування допоможуть впоратися як з алергічною астмою, та і з екземою.

Зверніться до лікаря, якщо помітили збільшення числа загострень або якщо у вас виникли проблеми з лікуванням симптомів обох захворювань.

 

Коментарі
Loading...