Як відрізнити застуду від алергії
Коли з настанням холодів нас починають турбувати нежить, сльозотеча, біль у горлі, зазвичай ми списуємо все на застуду і починаємо приймати препарати для зменшення її проявів.
Або, навпаки, коли у вікно заглядають перші промінчики весняного сонця, але природа ще ніби спить, списуємо свої симптоми на вірусну інфекцію.
При цьому більшість з нас забувають про алергію, яка може загостритись і взимку, і на порозі весни, коли сезон цвітіння лише починається.
Тому виникає ряд логічних запитань: як відрізнити застуду від алергії, чому весняний нежить – не завжди алергія, і як знайти правильне лікування обох захворювань.
Отже, розбираємось разом.
Як відрізнити алергію від застуди у дорослого
Симптоми, характерні як для застуди, так і для алергії, включають:
- нежить або закладеність носа;
- втому;
- чхання і кашель;
- першіння та/або біль у горлі;
- свербіж очей;
- головний біль;
- запаморочення;
- субфебрильну температуру (тобто таку, що не перевищує 38,5 °С);
- набряк носових пазух.
До симптомів, властивих лише застуді, належать:
- лихоманка;
- значне підвищення температури тіла;
- біль у м’язах;
- збільшення лімфатичних вузлів.
Ще спосіб, як відрізнити застуду від алергії, — простежити за тривалістю симптомів. При ГРВІ вони непокоять людину не довше 2 тижнів. А от алергія може тягнутись місяцями.
Як відрізнити грип від алергії
Відрізнити грип від алергії можна за появою жару, ломоти та болю в усьому тілі. Грип викликається різноманітними вірусами, в той час як причиною алергії є реакція імунної системи на такі тригери, як пилок, пил, пліснява, шерсть домашніх тварин.
Ще однією ключовою відмінністю є частота симптомів. Грипом можна захворіти 1-2 рази на рік. Алергія повторюється кожного року приблизно у той самий час, а у разі цілорічного алергічного риніту може тривати постійно.
Люди, що мають алергію на пилок злаків та дерев, потерпають від симптомів навесні та влітку, амброзія уражає чутливих до неї людей наприкінці літа-восени. А ті, хто має чутливість до пилу, плісняви або лупи домашніх тварин, відчувають симптоми весь час, якщо контакт з алергеном щоденний.
Різноманітні прояви алергічних реакцій також пов’язані з тим, що в алергічній відповіді беруть участь всі органи і тканини тіла. Найважчим проявом алергічної реакції є анафілаксія, яка без лікарського втручання може закінчитись смертю.
Варто взяти до уваги, що прояви алергії не залежать від кількості алергену, який потрапив в організм. Однак будь-яка речовина, як правило, викликає кілька алергічних симптомів, починаючи від алергічного дерматиту і закінчуючи тією ж таки анафілаксією.
Крім того, більшість хворих на алергію перехресно реагують на декілька чинників, що зустрічаються в природі. Наприклад, пацієнти, чутливі до латексу, мають реакцію і на ківі, банани, авокадо та ще багато продуктів й косметичних засобів. Це так званий синдром «латекс – плоди».
А от грип та застуда, згідно зі статистикою, є причиною загострення бронхіальної астми.
Тому при перших проявах хвороби потрібно відразу звернутись до лікаря. Він проведе діагностику та призначить правильне лікування.
Пам’ятайте: застосування протизастудних засобів на власний розсуд може поглибити алергічну реакцію!
Лікування застуди
Полегшити симптоми при застуді допоможуть безрецептурні препарати проти застуди. Крім того, системи для промивання носа полегшать дихання, а нестероїдні протизапальні засоби, такі як ібупрофен, зменшать ломоту в тілі.
Лікарські засоби проти застуди підходять лише для дорослих. Дітям молодше 4 років вони протипоказані. А самолікування може призвести лише до погіршення стану.
Для поліпшення симптомів застуди рекомендується пити якомога більше рідини, щоб підвищити гідратацію, частіше відпочивати та промивати ніс.
Досить корисним може бути чай з медом та лимоном. Але й він може зашкодити дитині або не підійти вам, якщо маєте алергію на один з компонентів чаю. Тому, перш ніж лікувати застуду у малюків, проконсультуйтесь з лікарем.
Консультація лікаря знадобиться і дорослим, які, крім застуди, мають хронічні захворювання, вагітні або приймають рецептурні препарати.
Не можна приймати ліки проти застуди довше 5 днів, інакше вони спричинять серйозні побічні ефекти.
Лікування алергії
Контроль алергії та попередження алергічних реакцій залежать від типу вашої хвороби. Але існують загальні правила, які допоможуть впоратись з її проявами.
До них належать:
- Уникнення чинників алергії. Це дуже важливо, але не завжди можливо. Якщо ви не в змозі уникнути алергену, зробіть все, що від вас залежить, аби якомога менше контактувати з небезпечними речовинами та продуктами.
- Приймайте призначені лікарем-алергологом засоби. В залежності від типу реакції він може порекомендувати безрецептурні та рецептурні препарати у вигляді пігулок, спреїв або очних крапель.
- Якщо ви маєте схильність до анафілаксії, завжди тримайте при собі автоінжектор адреналіну. Це єдиний засіб від важкої форми алергії. Отримати його можна лише за рецептом лікаря.
- Ведіть щоденник. Відслідковуйте, що ви робите та їсте при появі симптомів, а також занотовуйте, що саме допомагає впоратись з ними. Щоденник можна вести і в смартфоні. Він допоможе вам та вашому лікарю виявити та приборкати алергію.
- Якщо у вас коли-небудь був анафілактичний шок, носіть браслет з медичним попередженням. У випадку, коли не зможете спілкуватись, він допоможе оточенню зрозуміти, що ви маєте серйозну алергічну реакцію.
Алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ), або алергенна імунотерапія (АІТ), показана людям з більш важкими симптомами алергії. Ця методика передбачає введення в організм таких доз алергену, яких буде достатньо для стимулювання імунної системи, але замало, аби викликати серйозну алергічну реакцію.
Проведення такої терапії допоможе позбутись алергії надовго або назавжди. Для більшої ефективності лікування потрібно застосовувати препарати високої якості. Такі, як алергени іспанської компанії «Inmunotek», що доступні українським споживачам.
Вводити їх можна ін’єкційно або сублінгвально: у вигляді спреїв чи таблеток під язик. Починати імунотерапію слід в медичній установі під суворим наглядом лікаря.
Коли треба звертатися до лікаря
Варто проконсультуватись з лікарем при погіршенні симптомів, зокрема, коли вони тривають більше ніж 10 днів. Та у випадках, коли хвороба має серйозні та несподівані наслідки.
Не зволікайте зі зверненням до фахівця, якщо існує високий ризик ускладнень, наприклад, через хвороби серця або ослаблений імунітет. Та коли застуда або алергія виникла у дитини молодше 3 місяців.
Якщо лікар вважає, що у вас може бути бактеріальна інфекція на кшталт ангіни або запалення легень, вам знадобляться обстеження, такі як посів з горла або рентген грудної клітини.