Алергія на гречку: улюблена крупа українців може стати причиною анафілаксії
Ще років з 20-30 тому при підозрі на алергічну чутливість до круп лікарі радили пацієнтам вживати гречану кашу. Вважалося, що алергія на гречку неможлива.
Гречка — продукт вибору й для людей, чутливих до глютену. Адже вона дійсно не є родичкою більшості круп.
Проте, як виявилось завдяки розвитку молекулярної діагностики, алергія на білкові сполуки, що містяться у насінні гречки, можлива. І навіть, як це часто буває із харчовими алергіями, здатна призводити до анафілаксії.
Мало того, деякі вчені відносять гречку до категорії найбільш алергенних продуктів. І ставлять поряд із яйцями, молоком, пшеницею та арахісом. Продуктами, що входять до топу 14 найважливіших харчових алергенів.
Корисні властивості гречки
Гречку (Fagopyrum esculentum) вирощують майже у всьому світі. Але особливо поширена ця культура в Китаї та Іраку. Багато її сіють і в Україні. Саме тому українців ще часто називають нацією гречкосіїв.
На відміну від пшениці чи жита, гречка належить до родини гречкових. Вона не є зерновою рослиною – всі зернові належать до родини злакових.
Саме тому гречка, на протилежність злаковим, не містить глютен. Відтак, вона може бути гарним замінником пшениці у випадку алергії на неї. А також бути помічною при целіакії.
Інші представники гречкових, що вживаються у їжу, — ревінь та щавель. Існує ще один вид гречки – татарська (Fagopyrum tartaricum), яку вирощують у Китаї.
Гречка корисна при підвищеному артеріальному тиску, варикозному розширенні вен та подагрі. Варто включати її до раціону й тим, хто потрапив під дію радіаційного опромінення. Наприклад, при проходженні променевої терапії.
Гречка — серйозний харчовий та респіраторний алерген
Втім, реакцію гіперчутливості може викликати й сама гречка. Навіть більше: деякі автори заявляють, що гречка здатна провокувати набагато важчі алергічні реакції, ніж пшениця та її родичі. А тому лікарі повинні не забувати про можливість алергії до гречки. Зокрема, у пацієнтів з класичними й добре вираженими симптомами харчової алергії.
Так, алергія на гречку є однією з найпоширеніших харчових алергій в Кореї та Японії. Це пов’язано у тому числі з її широким вживанням у вигляді соби – гречаної локшини.
Повідомлялося, що приблизно 5 % корейських дітей мають антитіла IgE до гречки. Аналогічно харчова алергія на гречку була відзначена у 5,2 % японських студентів. Переважно, це були жінки.
При цьому зазначається, що в Кореї та Японії гречка є другою за частотою причиною алергії — після яєць. За нею йдуть морепродукти, такі як креветки, краби, скумбрія, та коров’яче молоко.
У країнах Європи та США гречка лише починає набувати популярності як корисний харчовий продукт. Але, зважаючи на ситуацію в азійських країнах, не виключено, що алергія на цю крупу може виявитись не менш поширеною.
Вже зараз статистика свідчить, що у Західній Європі, Австралії та США чутливість до гречки мають близько 3 % людей з алергією. Цей показник навіть трохи випереджає чутливість до арахісу.
В Україні, де гречка є традиційним харчовим продуктом, також відзначається ріст кількості алергічних реакцій на цю крупу. Адже популярність гречки зростає через захоплення здоровим харчуванням, зокрема безглютеновою дієтою.
Симптоми алергії на гречку
Найчастіше алергія на гречку має шкірні прояви, зазвичай у вигляді кропив’янки. Інші симптоми:
- астма;
- риніт;
- розлади травлення;
- задишка;
- ангіоневротичний набряк;
- анафілаксія та анафілактичний шок.
Вони можуть виникати як після вживання гречки, так і після вдихання її алергену. Наприклад, при роботі із гречаним борошном.
Також відомий випадок анафілаксії через вдихання парів їжі. Вона виникла у молодої жінки під час очікування замовлених у ресторані млинців.
А от у 19-річного відвідувача ресторану, де подавали маленькі голландські млинці поферті з гречаного борошна, анафілаксія виникла після їх вживання.
Повідомлялося і про анафілаксію, спричинену фізичними вправами: реакція розвинулась після занять спортом через декілька годин після вживання людиною гречки.
Була зафіксована й відтермінована гіперчутливість до гречаного білка: шкірні прик-тести пацієнта до алергенів гречки були негативними, молекулярний аналіз не показав антитіл IgE до алергенів цього продукту. Проте патч-тестування чутливості до гречки у цього пацієнта дало позитивний результат.
Алергени гречки та їх родичі в інших продуктах
У гречці виділено декілька груп алергенів і майже всі вони вважаються мажорними, тобто домінантними. Кожен з них здатен викликати симптоми у 50-100 % хворих, чутливих саме до гречки.
Стійкі альбуміни
Приблизно 30 % від загальної кількості білків гречаної крупи складають 2S альбуміни. Це білки, які насіння запасає для подальшого росту. Власне, альбуміни є одним із ключових алергенів різних горіхів та круп.
У гречки представником цієї групи є алерген Fag e 2. Саме 2S альбуміни гречки показали стійкість до перетравлення у шлунку і були визнані такими, що здатні викликати анафілаксію.
2S альбуміни також знаходяться в арахісі, бразильському, лісовому та волоському горіхах, кунжуті та жовтій гірчиці.
Алергенні сполуки: глобуліни, віціліни та інші
Важкостравним алергеном є й Fag e TI — інгібітор трипсину, що знижує засвоюваність гречки організмом.
Відносно важкостравним є й новий алерген гречки — Fag t 6. Це олеозин, відкритий влітку 2021 р.
Він стійкий, бо має захищати від руйнування так звані жирові тільця, що знаходяться у насінні гречки. Розпадається цей білок при температурі + 65 C і вище. Відтак,
щоб Fag t 6 вам не нашкодив, потрібно проварювати, а не запарювати гречку перед вживанням.
Проте найважливішим алергеном, до якого чутливі чи не всі пацієнти із симптомами алергії до гречки, є Fag e 1 – 11S-глобулін, що належить до групи легумінів. Його родичі знаходяться в арахісі, сої та бразильському горіху. Проте цей алерген легше перетравлюється шлунковим соком, ніж Fag e TI, а тому симптоми алергії на нього не такі небезпечні.
Ще один глобулін — Fag e 19kDа – відносно специфічний для людей, чутливих до гречки. Він належить до групи віцілінів.
Ці білки, як і легуміни, містяться у насінні рослин. Проте саме Fag e 19kDа лише частково подібний до віцілінів кеш’ю, волоського горіха, кунжуту, проса та маку. Тому у пацієнтів, чутливих до гречки, реакція на перераховані продукти виникає не так часто.
Натомість інший алерген гречки — тіамін-зв’язуючий білок — дуже схожий на подібний протеїн рису та кунжуту. І тому люди, чутливі до нього, часто реагують на всі три продукти. А ще – на зернята соняшника. Адже тіамін-зв’язуючі білки гречки та соняха особливо подібні.
Подібність алергенів гречки до алергенів рису свідчить про можливість перехресної алергії й між цими двома видами харчових продуктів.
Також повідомлялося про перехресну реактивність між гречкою та натуральним каучуком. Таким чином, у пацієнтів, які мають алергію на гречку, потенційно можлива й алергія на фрукти та овочі, що перехресно реагують на латекс. Це, зокрема, диня, банан та інші продукти, до складу яких входять профіліни.
Як вберегтися від алергії на гречку
Найкращим методом запобігання алергічних реакцій до гречки є її уникнення – це основна стратегія при лікуванні харчової алергії. Проте є нюанс: позаяк чутливість до гречки, як правило, не трапляється окремо від чутливості до схожих білків в інших продуктах, ваше індивідуальне меню може скласти виключно лікар-алерголог після відповідного тесту на алергію.
І найкраще тут підходить саме молекулярний тест, адже це єдиний спосіб одночасно визначити чутливість людини до багатьох алергенів. Інший дієвий спосіб – шкірний тест з екстрактом гречки, адже науці ще не відомі усі алергени, які можуть у ній міститись.
Якщо виявиться, що вам потрібно уникати харчів із гречкою, доведеться виключити зі свого меню не лише кашу, а ще й локшину, печиво, млинці та інші продукти з гречаного борошна або з його вмістом, зокрема хліб.
Проте не варто виключати гречку з раціону, якщо непереносимість цього продукту або алергія до нього не підтверджені лікарем.
Ви можете допомогти лікареві у діагностиці своєї недуги, якщо будете вести харчовий щоденник. Наприклад, у додатках до смартфона, які пропонують відстежувати своє здоров’я.