Алергія на мак означає чутливість до пилку, горіхів та гречки

0 2 553

Анекдоти про булочки з маком як джерело наркотику невірогідні: насправді насіння маку не містить опіатів, які стали причиною заборони вирощувати цю рослину в Україні. Але є у жарті й зернятко правди: мак може бути небезпечним для здоров’я. Адже існує алергія на мак, яка інколи розвивається миттєво.

Чинники алергічних реакцій на мак 

Щоправда, гіперчутливість до маку зустрічається рідко. Протягом останніх років було зареєстровано незначну кількість повідомлень про такі випадки. Проте польські лікарі відмічають зростання кількості людей з алергією до макового насіння. 

При цьому майже всі пацієнти з алергією до маку мали супутню чутливість до горіхів, зокрема фундука (ліщини), що підтверджено шкірними тестами та специфічним IgE в сироватці крові.

Як і насіння інших рослин, в тому числі зернята й горіхи, мак містить кілька алергенних білків.

По-перше, це Pap s 17 kDa, гомологічний, тобто подібний до головного алергену берези Bet v 1. Через цю подібність чутливість до маку виникає у людей, сенсибілізованих до пилку берези, адже пилок виступає тут первинним алергеном. Окрім того, сенсибілізовані до макового насіння люди можуть бути чутливими до пилку злаків.

Також у маку виявили білки Pap s 34kD та Pap s профілін. Останній належить до одного з найпоширеніших видів рослинних алергенних білків. 

Профіліни є в кожній клітині рослин, і 75 % з них структурно подібні — навіть у представників неспоріднених видів.

Проте перехресна реактивність алергенів маку звичайного, у першу чергу, розповсюджується на найближчих родичів: інші види маку, часто декоративні, а також на чистотіл (Chelidonium majus)

Ця лікарська рослина, як і мак, входить до родини макових (Papaveracea). Тож людям, чутливим до алергенів маку, небажано застосовувати ліки з вмістом чистотілу.

Також алергія на насіння маку часто спостерігається у пацієнтів з сенсибілізацією до житнього борошна та пшениці. Окрім того, відомі випадки перехресної алергії на мак та гречку, а також на мак та нут.

Симптоми алергії на мак

Алергічні прояви чутливості до маку у багатьох випадках розвиваються миттєво та можуть мати різний ступінь важкості. До них належать:

Алергія на макове насіння: діагностика та лікування

Діагностувати алергію на мак можна за допомогою аналізу крові на специфічні імуноглобуліни IgE. А найінформативнішим методом діагностики, який дозволяє визначити й перехресні алергени, тут є молекулярний тест ALEX.

Як і будь-яка харчова, алергія на мак насамперед вимагає убезпечення від проявів хвороби. Для цього необхідно уникати вживання макового насіння та продуктів, що його містять. 

Це стосується у першу чергу кондитерських виробів та випічки. Відомі випадки, коли сильні алергічні реакції виникали після вживання пирога або морозива з маком. Окрім того, треба уникати продуктів та косметичних виробів з вмістом макової олії. 

Якщо алергія на насіння маку має незначні симптоми, подолати їх допоможуть антигістамінні засоби. 

Тим, хто зазнавав нападів анафілаксії, потрібно мати при собі дозатор адреналіну. Цей пристрій може прописати лише лікар — після консультації та встановлення точного діагнозу. 

Коментарі
Loading...