Чи може алергія виникнути, якщо ви вже дорослий? А пройти?

0 5 423

Існує декілька теорій щодо того, чому алергія стрімко поширюється. Основна полягає в тому, що ми стали жити у чистішому світі. Відтак імунній системі не вистачає роботи й вона шукає ворогів нашого організму там, де їх насправді немає. Багато алергій розвиваються у дитячому віці та у ньому ж проходять. А от чи може виникнути алергія у дорослої людини? А пройти? Розбираємось з відповідями далі.

Алергія виникає, коли ваш організм визначає, що якась стороння речовина, наприклад, пилок або лупа домашніх тварин, є небезпечними. І запускає у відповідь реакцію імунної системи, покликану з цією речовиною боротися. 

І ця боротьба є, зазвичай, невиправданою. Адже речовини, які викликають алергічну реакцію, за визначенням нешкідливі. Втім імунна система помилково розпізнає їх як загрозливі для себе. 

Як розвивається алергія

Алергія розвивається у дві фази.

Фаза 1. Сенсибілізація

Спершу імунна система реагує на певні речовини, виробляючи антитіла, які називаються імуноглобулінами E (IgE). Процес їх вироблення називається сенсибілізацією.

Залежно від того, яка у вас алергія, наприклад, на пилок або їжу, ці антитіла локалізуються у ваших дихальних шляхах, включаючи ніс, горло, трахею і легені. Або ж у роті, шлунково-кишковому тракті та шкірі.

Фаза 2. Алергічна відповідь

Якщо ви знову зазнаєте впливу певного алергену, антитіл до нього в організмі стає більше. Вони спонукають тіло виділяти речовини, що обумовлюють симптоми запалення, в тому числі — гістамін. Його синтез призведе до розширення кровоносних судин, інтенсивного утворення слизу, свербіння шкіри та набряку дихальних шляхів.

Така алергічна реакція призначена, щоб зупинити проникнення алергенів в організм. І запобігти будь-якому подразненню або інфекції, які можуть бути ними викликані. По суті, тіло, помилково вважаючи, що має справу з інфекційними агентами, намагається їх зупинити.

З того часу, як з’явились перші симптоми й ви не лікуєте свій стан, описані або інші прояви алергії виникатимуть щоразу при контакті з алергеном. 

При легкій інгаляційній алергії у вас можуть виникнути симптоми набряклості очей, закладеності носа і свербіння в горлі. А сильна алергія може проявлятись кропив’янкою, діареєю та проблемами з диханням. 

Часто, залишаючись нелікованим, алергічний стан погіршується. Зокрема, поліноз — чутливість до пилку рослин — може провокувати розвиток астми. А також супроводжуватись проявами ангіоневротичного набряку

Коли зазвичай розвивається алергія

У більшості людей перші симптоми алергії з’являються в молодому віці: приблизно у 1 з 5 дітей спостерігається якась алергія або астма.

Багато людей переростають свою алергію у віці 20-30 років. У них просто розвивається толерантність до тих алергенів, на які вони реагували раніше. Це стосується, зокрема, деяких харчових тригерів. Таких як молоко, яйця, пшениця та інші крупи.

Втім, симптоми алергії можуть проявитися в будь-який момент вашого життя. Алергія у дорослої людини може навіть з’явитися навіть на те, на що її раніше не було.

Достеменно невідомо, чому деякі алергії розвиваються в зрілому віці, особливо у 20-30 років.

Отже, як і чому у вас може розвинутися алергія в більш пізньому віці? Як ви можете лікувати цю нову алергію і чи можете очікувати, що нова або вже наявна алергія зникне з часом?

Алергія у дорослої людини: поширені стани

Розглянемо три групи найбільш поширених факторів, через які виникає алергія у дорослому віці.  

Сезонні алергії

Найбільш розповсюдженою у дорослих є сезонна алергія або поліноз. Її викликає пилок — летючий сперматозоїд рослини. Він повітрям дістається до маточок у квітці. 

Пилкові білки і є тими молекулами, на які агресивно реагує наша імунна система. Різні рослини, що продукують потенційно алергенний пилок, пристосовані до запилення вітром. Відтак їхнього пилку зазвичай у повітрі багато. 

А пилкують алергенні рослини у різний час: дерева – навесні, злаки – навесні та влітку, бур’яни – у другій половині літа та восени. 

З повітрям, яким ми дихаємо, пилок може потрапляти в дихальні шляхи. І у схильних до алергії людей поступово розвивається чутливість до нього.

Алергія на домашніх тварин

Є кіт або собака? Отже, ви зазнаєте постійного впливу їхньої лупи або шкірних лусочок. Вони відокремлюються зі шкіри тварини й потрапляють в повітря. 

На них можуть знаходитись і хімічні речовини з сечі та слини. Білки цих рідин також можуть викликати алергію.

Харчова алергія

Майже 11 % дорослих, як вважається, страждають на певний тип харчової алергії. І майже половина з них повідомляють про перші помітні її симптоми у зрілому віці. Особливо при алергії на певні види риби.

Інші поширені харчові алергени у дорослих: 

Харчова алергія розвивається у багатьох дітей. При цьому у міру дорослішання симптоми стають менш важкими.

Чому у дорослих розвивається алергія?

Не зовсім зрозуміло, чому алергія може розвинутися в зрілому віці.

Дослідники вважають, що сильна алергічна реакція в дитинстві, навіть один епізод симптомів, може збільшити ймовірність розвитку алергії в дорослому віці. Наприклад, коли ви повторно піддаєтеся впливу цього алергену в більш високих концентраціях.

У деяких випадках цей зв’язок легко побачити і він може уособлювати те, що відомо як атопічний марш: у дітей, які страждають на харчову алергію або шкірні захворювання, такі як екзема, у міру дорослішання можуть з’явитися симптоми сезонної алергії. Наприклад, чхання, свербіж і біль у горлі.

Потім симптоми зникають на деякий час. Вони можуть повернутися після впливу алергену — у віці 20, 30 чи навіть 40 років,.

Можливі фактори, на фоні яких проявляється алергія у дорослої людини:

  • Вплив алергенів в період зниження функції імунітету. Це відбувається, коли ви хворі, вагітні або маєте інший стан, який вражає імунну систему.
  • Незначний вплив алергенів в дитинстві. Якщо ви не піддавалися впливу достатнього рівня алергенів з раннього віку, до настання зрілості толерантність до них не виробиться.
  • Переїзд в новий будинок або на робоче місце з новими алергенами. Це можуть бути рослини і спори грибів, з якими ви раніше не стикалися.
  • Вперше завели домашнього улюбленця. 

Дослідження показують, що симптоми алергії можуть виникнути і після тривалої відсутності домашніх тварин.

Чи може алергія минути з часом?

Коротка відповідь — так.

Навіть якщо у вас розвинеться алергія в дорослому віці, ви можете помітити, що вона почне зникати, коли вам виповниться 50 і більше років. 

Це можна пояснити тим, що з віком імунна функція знижується, тому і відповідь організму на алергени стає менш вираженою. 

Деякі алергії, які були у вас в дитинстві, можуть пройти в підлітковому віці. І, можливо, якось проявлятися лише кілька разів протягом життя, поки не зникнуть назавжди.

Втім, тішити себе не треба.

Краще алергію не перечікувати, а лікувати. Адже із загальним покращенням рівня життя та медицини в цілому лікарі спостерігають і постаріння алергічних реакцій.

І в Україні вже з’явились пацієнти, у яких перші прояви алергії зареєстровані у 70-річному віці.

Лікування

Ось кілька можливих способів запобігти виникненню симптомів. А також лікувати чи то легку сезонну, чи важку харчову або контактну алергію:

  • Приймайте антигістамінні препарати. Вони можуть зменшити ваші симптоми або тримати їх під контролем.
  • Отримайте алергологічний паспорт за допомогою багатокомпонентної молекулярної діагностики алергії. Він допоможе вашому лікарю зрозуміти, які саме алергени викликають реакцію. Після того, як стане зрозумілим, на що у вас алергія, лікар допоможе розробити стратегію уникнення контакту з алергеном або максимального зниження його впливу.
  • Якщо лікар діагностував у вас ризик розвитку анафілаксії, носіть з собою автоінжектор епінефрину. Його постійна наявність важлива у разі, якщо ви випадково піддастеся впливу алергічного тригера, здатного викликати анафілактичну реакцію. Її ознаки — різке зниження кров’яного тиску і набряклість горла, звуження дихальних шляхів. Це ускладнює або робить неможливим дихання.
  • Розгляньте можливість проходження курсу алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Ці ін’єкції або приймання сублінгвальних препаратів поступово формують толерантність до збудників алергії. Ще одна назва цього методу — алергенна імунотерапія (АІТ).

Обрати доцільну схему лікування для вас може лише лікар-алерголог. Препарати для АІТ високої якості, доступні в Україні, − алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек): ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

Розкажіть близьким або колегам на роботі про вашу алергію. Так вони будуть знати, як діяти в разі алергічної реакції із сильними або небезпечними для життя симптомами.

Коли звернутися до лікаря

Деякі симптоми алергії легкі і їх можна лікувати шляхом зниження впливу алергену або за допомогою ліків.

Але деякі симптоми досить серйозні або навіть такі, що загрожують життю. Зокрема — анафілаксія, яка часто супроводжує харчову алергію.

Зверніться по невідкладну медичну допомогу або попросіть кого-небудь поруч допомогти, якщо у вас виникне будь-який з наступних симптомів:

  • відчуття запаморочення;
  • сильний набряк язика або горла;
  • висип або кропив’янка по всьому тілу; 
  • спазми в животі;
  • блювота;
  • діарея;
  • почуття розгубленості або дезорієнтація;
  • лихоманка;
  • набряк та стиснення горла;
  •  хрипи;
  •  низький артеріальний тиск;
  • судоми;
  • втрата свідомості.

Отже:

Алергія може розвинутися в будь-який час протягом усього життя.

Деякі з реакцій можуть бути легкими й залежати від сезонних коливань кількості алергену в повітрі. Інші — серйозними та навіть небезпечними для життя.

Зверніться до свого лікаря, як тільки почнете помічати нові симптоми алергії. Важливо якомога раніше дізнатися, які варіанти лікування, ліки або зміни способу життя допоможуть зменшити ваші симптоми або тримати їх під контролем.

Коментарі
Loading...