Чи можна перерости алергію?
Алергія — доволі поширене захворювання. Воно може виникати як у дітей, так і у дорослих. А в деяких випадках може самостійно проходити з часом. Наприклад, якщо ваша дитина має харчову гіперчутливість, вона може перерости алергію.
Так може статися і з дорослою людиною. Але перш ніж знову дозволяти собі алергенну їжу, слід звернутись до лікаря, аби він перевірив вашу чутливість.
Що таке алергія?
Алергічна реакція може спостерігатись на будь-які речі. В тому числі на алергени навколишнього середовища, харчові продукти та добавки, на ліки.
Реакції виникають, коли імунна система реагує на речовини, які розпізнає як сторонні. У відповідь на них організм виробляє антитіла у вигляді імуноглобулінів Е.
Як тільки ці антитіла з’явились, вони прямують до шкіри, легенів, шлунково-кишкового тракту та інших органів, де приєднуються до спеціальних клітин — мастоцитів.
Коли ви знову стикаєтесь з алергеном, до якого вже маєте антитіла, вони сприяють виділенню мастоцитами гістаміну. І цей останній спричиняє появу симптомів алергічної реакції.
Деякі з них:
- кропив’янка;
- ангіонабряк;
- висип;
- симптоми, схожі на застуду;
- проблеми з диханням;
- проблеми з травленням.
Якщо ви відчуваєте будь-який з цих симптомів і думаєте, що у вас алергія, уникайте ймовірного алергену. А також обов’язково зверніться до лікаря для проходження тесту на алергію.
Анафілаксія
Анафілаксія — це важка алергічна реакція, здатна загрожувати життю. Вона може включати всі характерні для алергії симптоми. Але під час анафілактичної реакції вони проявляються у важчій формі.
Зокрема, спостерігаються:
- кропив’янка,
- ангіонабряк,
- пришвидшення пульсу,
- хрипи,
- утруднене дихання,
- відчуття стороннього предмету в горлі,
- нудота,
- блювота,
- діарея,
- запаморочення,
- непритомність.
Якщо ви вважаєте, що у вас або у когось поряд з вами розвивається анафілаксія, негайно зателефонуйте або безпосередньо зверніться до швидкої. Або, за наявності адреналіну, зробіть постраждалій особі чи собі ін’єкцію. Препарат доступний у спеціальних дозаторах.
Виникнення алергії
Алергія може розвинутися в будь-який момент життя.
У більшості людей алергія з’являється в дитинстві або в молодості, але також може розвинутися і в дорослішому віці.
Сезонна алергія може виникнути з віком — через постійний вплив алергенів навколишнього середовища. Зокрема, пилку рослин, кліщів домашнього пилу або алергенів тварин.
Ви можете перерости алергію. Крім того, на думку експертів, якщо людина піддається впливу дуже низьких рівнів алергену, то може розвинути до нього толерантність.
Схожим чином діють вакцини, які використовуються для імунізації проти певних вірусів. За таким самим типом — постійного впливу малих доз алергенів — діє й алергенна імунотерапія, яку ще називають алерген-специфічною (АІТ, або АСІТ). Вона знижує або повністю прибирає реакцію людини на певний алерген.
Інколи симптоми алергії проходять самостійно після 60 років. Це пов’язано зі зниженням функції імунної системи, яка перестає реагувати на алерген.
Втім, таке стається не завжди: алергія останнім часом постаршала. І в Україні, і в Європі частішають випадки, коли з симптомами алергії до лікарів вперше звертаються люди після 70-річного віку.
Лікування алергії
Якщо вам встановлений такий діагноз, визначити, як лікувати алергію, може лише лікар. Стратегія лікування залежить від того, на що саме виникла алергія, та ступеня важкості хвороби.
План лікування може містити:
- Елімінаційну стратегію – уникнення алергену.
- Медикаментозну терапію — вона прибирає симптоми.
- Алергенну імунотерапію — лише вона здатна вилікувати від алергії.
- У випадку анафілаксії — суворе уникнення алергену та застосування адреналіну.
Якщо у вас часто спостерігаються алергічні симптоми, ви можете розглянути можливість АІТ. Зокрема, Американська академія алергії, астми та імунології стверджує, що це лікування може не тільки зробити вас менш чутливим до відомих алергенів, а й допомогти впоратися з алергією пожиттєво.
Ефект імунотерапії сильно залежить від якості препаратів, які отримує людина. Зокрема, в Україні доступні високоефективні препарати для АІТ виробництва іспанської компанії «Інмунотек» (Inmunotek).
Це ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek). Вони забезпечують лікування гіперчутливості фактично до всіх відомих алергенів довкілля, включаючи плісняву, або спори грибів.
Харчова алергія
Можна перерости алергію на харчі. Особливо це стосується дітей молодшого віку. Цей тип гіперчутливості вражає, в цілому, 4 % населення світу і майже 6-7 % дітей віком до 3 років.
Поширеність харчової алергії стрімко зростає останніми роками. Науковці пов’язують це з посиленням урбанізації та доступністю й різноманітністю різних страв і видів їжі. Відтак уникнути контакту з причинними алергенами інколи буває дуже важко.
Харчова алергія у дітей
Найпоширеніші алергени у дітей:
Факти свідчать, що від 60 до 80 % маленьких дітей переростають алергію на молоко чи яйця до 16 років. Алергію на арахіс до цього віку переростають до 20 % дітей. А от алергію на рибу або молюсків — лише 4 – 5 % дітей.
У недавньому дослідженні було доведено, що діти з алергією на молоко, яйця і сою переростають її частіше і в молодшому віці, ніж діти з іншими видами алергії.
Дослідження також показало, що діти, які почали страждали на харчову алергію в більш ранньому віці, переростуть її з більшою ймовірністю. І тут важливо супроводжувати алергію правильним лікуванням.
Але у дітей з важкими реакціями гіперчутливості ймовірність перерости алергію менша.
Щоб визначити, чи переросли ви або ваша дитина харчову алергію, лікар проведе провокаційний тест. Під час цієї процедури людина споживає невеликі кількості причинного алергену під медичним контролем.
Харчова алергія у дорослих
У дорослих також може розвинутися харчова алергія. Або знову виникнути реакція на їжу, до якої людина була чутливою в дитинстві.
Ймовірний також розвиток гіперчутливості до продуктів, реакцій на які раніше не спостерігалося. Відтак важливо уникати будь-якої їжі, що викликає у вас симптоми.
Та звернутися до лікаря, щоб точно визначити, що саме викликало реакцію і яку. Адже з віком збільшується й ризик виникнення харчової непереносимості. Цей стан пов’язаний із неможливістю організму перетравлювати певну їжу.
Втім, харчова непереносимість спостерігається і в дітей. І її важливо відрізняти від алергії.
Визначити, турбує вас харчова алергія чи непереносимість окремих видів їжі, може лише лікар.
Отже:
Якщо ви сподіваєтесь, що змогли перерости алергію, переконайтесь у цьому. Зверніться до алерголога. Він проведе тест на алергію, аби перевірити вашу чутливість до попередньо причинного алергену
Навіть якщо тест показує, що у вас немає чутливості, а лікар підтверджує відсутність алергії, вам все одно слід стежити за своїми реакціями при вживанні їжі.
Тримайте під рукою ліки, рекомендовані лікарем, на випадок виникнення симптомів алергії. Переконайтесь, що люди з вашого близького оточення знають, як діяти, якщо у вас виникне серйозна реакція.