Діагноз «алергія на крабів» найчастіше ставлять жінкам та дітям: які симптоми і як їм запобігти 

0 555

Одним із найпоширеніших видів харчової алергії є гіперчутливість до морепродуктів, зокрема до ракоподібних. Стосується це й крабів, чиє м’ясо в усьому світі споживається як окремо, так і у складі салатів, суші, сурімі та інших страв. Така популярність пояснює, чому діагноз «алергія на крабів» ставиться мешканцям не тільки приморських країн, але й тих, де ці ракоподібні традиційно не зустрічаються.

Крабове м’ясо цінують за високий — до 20% — вміст білка та низький — жирів. А ще за присутність вітамінів групи В, калію, селену, магнію, кальцію, цинку, фосфору, натрію, йоду, заліза, марганцю та міді.

Системний огляд виявив, що в Європі поширеність алергії на крабів становить близько 0,2%. А дослідження, проведене у Франції за участю 580 пацієнтів, котрі мали побічні реакції після вживання їжі, виявило специфічні антитіла IgE до крабів у 34 % учасників. 

Водночас на іншому боці Атлантики, у США, з`ясували, що краби посідають друге місце після креветок за частотою випадків алергії на морепродукти, випереджаючи омарів, устриць та мідій. При цьому дорослі стають гіперчутливими до крабів частіше, ніж діти, а жінки частіше за чоловіків. 

Як розвивається алергія на крабів?

Як і при алергії на інші продукти, причина надмірної чутливості організму до крабів криється в імунній системі. Внаслідок різних обставин, наприклад, за генетичної схильності або в умовах стресу, вона дає збій. І починає сприймати зазвичай безпечні для нас речовини як загрозу, продукуючи у відповідь специфічні антитіла – імуноглобуліни E (IgE). Так відбувається сенсибілізація, яка протікає непомітно для людини.

Наступний етап починається, коли антитіла, накопичившись (на це може піти і декілька днів, і декілька років), при черговому контакті з алергеном ініціюють складний імунний процес. Його результатом є викид у кров гістаміну — однієї з речовин, що беруть участь у запальних процесах. Саме присутність у крові гістаміну переважно й зумовлює прояви алергії на крабів. 

Симптоми алергії на крабів

Це можуть бути:

Але найнебезпечніший прояв гіперчутливості до краба — це анафілаксія. Це системна алергічна реакція, яка одночасно вражає декілька систем людського організму й може мати летальні наслідки. 

Різновидом анафілаксії є анафілаксія, спричинена фізичним навантаженням. Окрім крабів її можуть спровокувати й деякі злаки, наприклад пшениця та жито.

Утім, вживання крабів у їжу не є єдиним шляхом сенсибілізації до них. Існують численні повідомлення про професійний контактний дерматит та професійну астму — на ці недуги страждають працівники підприємств із перероблення крабів і закладів харчування, а також рибалки. 

При цьому сенсибілізацію до краба виявляли при обстеженні у 18-40% таких працівників.

Що викликає алергію до крабів?

Основним алергеном, який виявлений у крабі, є тропоміозин. Цей білок міститься у м’язових і нем’язових клітинах та відіграє важливу роль у скороченні м’язів хребетних і безхребетних тварин.

Головною особливістю тропоміозину є стабільність до високих температур та дії ферментів, задіяних у травленні. Тож і після кулінарної обробки крабове м’ясо залишається алергенним. 

Саме тропоміозин відповідає за  перехресну реактивність серед різних видів молюсків та ракоподібних. Зокрема, при чутливості до крабів симптоми алергії також можуть викликати креветки, устриці, мідії, равлики та омари. Це зумовлюється високою — до 95-100% — ідентичністю амінокислот тропоміозинових білків цих тварин. 

І оскільки тропоміозин присутній також у пилових кліщах та тарганах, люди, чутливі до крабів, можуть перехресно сенсибілізуватися і до них. 

На відміну від тропоміозину інший алерген краба, фермент аргінін-кіназа (40 кДа), є термочутливим. Це означає, що людина, сенсибілізована тільки до цього білка, може після консультації з алергологом обережно ласувати відвареним або підсмаженим крабовим м’ясом. 

З іншого боку, аргінін-кіназа є ще одним головним алергеном безхребетних, до яких належать ракоподібні, кліщі й молюски, і, як і тропоміозин, відповідає за перехресну реактивність між ними. 

Також у крабах виявлені ще декілька білків, які потенційно можуть бути алергенами: 

  • саркоплазматичний кальційзв’язуючий білок;
  • тропонін; 
  • α-актин;
  • Са2+АТФ-аза гладкого ендоплазматичного ретикулуму. 

Але їхній вплив на людський організм поки що достатньо не досліджений. 

Що робити, якщо у вас виникла підозра на алергію на краба?

Отже, прояви алергії на краба різноманітні та характерні для гіперчутливості не тільки до цих ракоподібних, а й до інших продуктів. Крім цього, деякі симптоми можуть свідчити про проблеми зі здоров’ям, не пов’язані зі збоєм у роботі імунної системи

Так, за ринітом може критися вірусна інфекція, за кашлем та хрипами — бронхіт або пневмонія, а розлад травної системи може сигналізувати про гастрит або харчову непереносність.

Тож якщо у вас виникли підозри щодо алергії на краба, визначити без допомоги висококваліфікованого алерголога, чи дійсно ви маєте це захворювання, неможливо. Для діагностики алергії, зокрема і до крабів, сучасні алергологічні клініки використовують багатокомпонентний молекулярний тест ALEX. Він є найдосконалішим методом діагностики алергічних захворювань

З його допомогою можна не просто визначити, чи є у вас алергія на крабів, а й з`ясувати, який саме з їхніх алергенних білків став причиною сенсибілізації. Без цього знання неможливо скласти раціон людини з гіперчутливістю до крабів таким чином, аби уникнути зайвого виключення цілком безпечних для неї продуктів.

Загалом в арсеналі ALEX майже 300 алергенних молекул  їжіпилку рослинспор грибівхутра та лупи тваринпір`я птахівпилу, а також отрути комах. І підтвердити або спростувати сенсибілізацію до них можна, здавши лише одну порцію крові.

Якщо ж ALEX попри наявні симптоми не підтвердив алергію на краба, варто буде пройти тест FOX, за допомогою якого можна діагностувати непереносимість 286 продуктів одночасно.

У випадку, коли алергія до краба підтвердиться, на основі результатів цих та інших необхідних аналізів лікар-алерголог розробить для пацієнта комплексну збалансовану дієту. Таку, що не містить будь-якого з виявлених персональних чинників харчової алергії.

Коментарі
Loading...