Алергія на хрін може бути спровокована саліцилатами. Але не тільки вона…
Він насправді не солодший за свою родичку редьку і при цьому не менш корисний. Та попри те, що цілющі властивості хрону (Armoracia rusticana) людству відомі вже не одне століття, алергія на хрін здатна викликати симптоми, небезпечні для життя.
Зокрема, цей овоч здатен покращити діяльність кишечника та профілактує застій жовчі. Також хрін має виражену бактерицидну й відхаркувальну дію, багатий на корисні речовини та сполуки: ефірні олії та вітаміни. Зокрема, С та групи B, фолієву кислоту, мідь, кальцій, калій, фосфор, магній та залізо.
Але якщо ви вирішили включити хрін до раціону, аби покращити здоров`я, будьте обачними.
Родина, до якої входить цей овоч, має назву капустяні, або гірчичні (Brassicaceae). До неї належать вже згадувана редька, васабі та гірчиця. Остання включена до топу 14 найалергенніших харчових продуктів світу.
А ще, звичайно, різні види капусти:
- білокачанна,
- броколі,
- брюссельська,
- савойська,
- цвітна.
Окрім них родичами хрону є рукола та рапс (також належать до капустяних) та екзотична папая. Ця представниця родини карикових входить з капустяними до одного порядку — капустоцвітих.
Така спорідненість означає, що у людей, які сенсибілізувалися до будь-якої з гірчично-капустяних рослин, може розвинутися й перехресна алергія на хрін.
Проявлятися вона може, як у випадку з його родичами, по-різному.
Симптоми алергії на хрін
Зокрема, про сенсибілізацію до хрону можуть свідчити:
- синдром оральної алергії;
- контактний дерматит;
- ангіоневротичний набряк;
- нежить;
- сльозотеча та почервоніння/свербіж очей;
- напад астми;
- кропив`янка;
- хрипи;
- кашель.
Але найбільшу загрозу несе напад анафілаксії. Ця алергічна реакція одночасно вражає декілька органів та систем і здатна призвести до летальних наслідків. Відтак людині, в якої розвивається такий стан, потрібна негайна медична допомога.
Алергени хрону ще не описані
Втім, якщо про те, як зупинити анафілактичний напад за допомогою уколу адреналіну, медикам добре відомо, то інформація про алергенні білки хрону, здатні спричинити гіперчутливість, у науковій літературі відсутні.
Але, зважаючи на спорідненість видів, не виключено, наприклад, що вони є подібними до профілінового алергену папаї або білків перенесення ліпідів броколі. Або до одного з чотирьох алергенних білків гірчиці.
Тим більше, що до складу хрону входять летючі ефірні олії, подібні до гірчичних. І про них ми ще поговоримо.
Ще один можливий винуватець реакції гіперчутливості до хрону – саліцилати, що містяться у ньому. Ці речовини є похідними саліцилової кислоти – основного компонента аспірину.
Вони забезпечують здатність рослин опиратися шкідникам та інфекційним захворюванням.
Симптоми чутливості до саліцилатів
Симптоми, які можуть вказувати на алергію на саліцилати:
- хрипи та проблеми з диханням;
- головний біль;
- закладеність носа;
- почервоніння шкіри;
- свербіж, шкірний висип або кропив’янка;
- набряки рук, ніг та обличчя;
- біль у животі або розлад шлунку;
- нежить;
- діарея.
І якщо причина вашої алергії на хрін саме в сенсибілізації до саліцилатів, варто уникати або з обережністю вживати інші овочі, фрукти та ягоди, які містять ці речовини. У цьому переліку різноманітні рослинні джерела: фрукти, ягоди, овочі, гриби та горіхи. А ще солодощі, деякі спеції, прянощі та приправи, а також низка лікарських та косметичних засобів.
Непереносимість хрону
Втім, повернімося до летючих речовин, на які багатий хрін і які надають йому гостроти. Як правило, це глюкозинолати.
Окрім них рослина містить захисні ферменти, які називаються мірозиназами. Вони, своєю чергою, перетворюють глюкозинолати на інші сполуки (ізотіоціанати, тіоціанати та нітрили), які є токсичними для багатьох організмів. Так проявляється захисна функція глюкозинолатів, що допомагають рослинам родини капустяних захищатися від травоїдних тварин.
І особливо багатий на глюкозинолати саме хрін – обумовлена ними гострота овочу широко відома.
Відтак сам по собі хрін є важкостравним для людини й може спричиняти харчову непереносимість. Як правило, вона проявляється шлунково-кишковими та шкірними симптомами й тому може нагадувати алергію.
Як діагностуються алергія на хрін та його непереносимість
Відтак з`ясувати, є причиною погіршення вашого самопочуття після вживання хрону або контакту з ним є алергія чи харчова непереносимість, може лише лікар. Зокрема, алерголог.
Для діагностики алергії на хрін оптимально застосовувати натуральний прик-тест з самим овочем, а також молекулярний тест ALEX2 – сучасний багатокомпонентний молекулярний тест на алергію. Завдяки можливості визначити алергічну чутливість людини до 295 алергенних молекул та екстрактів одночасно він є чи не найефективнішим методом діагностики алергічних захворювань.
А от для визначення харчової непереносимості у пригоді стане інший тест – FOX, або Food Xplorer, який одночасно визначає IgG-залежну непереносимість до 286 харчових продуктів.
На відміну від алергії, вона часто пов’язана із неможливістю або труднощами перетравлювання певних продуктів. І на такі ускладнення травлення імунна система реагує продукцією антитіл IgG.
Окрім людей, що мають алергію на хрін або гіперчутливість до нього, обережним із цим овочем варто бути й тим, хто приймає левотироксин. Цей гормональний препарат призначають при зниженій функції щитоподібної залози. Відтак одночасне вживання хрону та левотироксину може призвести до зменшення ефективності ліків, оскільки сам по собі хрін сприяє зниженню функції щитівки.