Алергія на солодке: яких продуктів краще уникати

0 3 611

Всім відомо, що солодощі є джерелом енергії, а значить, високої працездатності та гарного настрою. І відмова від такого задоволення може призвести до апатії та депресій. Але, з іншого боку, розумне споживання цукровмісних продуктів здатне вберегти нас від багатьох хвороб. Зокрема, нам не загрожуватиме алергія на солодке.  

Цукор, що робить десерти такими смачними, входить до складу більшості продуктів, які ми їмо або п’ємо. Це молоко, фрукти, багато соусів та деякі лікарські засоби.

До цукрів належать:

  • Глюкоза – є основним джерелом енергії.
  • Сахароза – зроблена з цукрового очерету та буряка. Кладеться в солодощі та додається в каву та чай.
  • Фруктоза – солодкий компонент усіх фруктів.
  • Лактоза – входить до складу молока та молочних продуктів.

Продукти-алергени

Існує категорія людей, у яких після з’їденої шоколадки або тістечка з’являються висипання та розлади травлення. Багато хто вважає, що такі симптоми вказують на алергію до солодкого. Але це не зовсім так. 

На думку медиків, перераховані вище цукри не можуть викликати названих симптомів, адже вони належать до категорії вуглеводів. А справжня алергія частіше за все трапляється у відповідь на білки, котрі змішуються з цукрами. Саме вони входять до складу більшості смаколиків. 

Як правило, це:

Ці продукти можуть викликати не лише алергію, але й загрозливу для життя анафілаксію. Коротко про найнебезпечніші з них.

Молоко 

Має у своєму складі лактозу, проблеми з перетравлюванням якої зустрічаються у 65 % мешканців планети. Тому, говорячи про алергію на цукор, тут маємо на увазі несприйнятливість молочного цукру — лактози. 

У дорослих та дітей ознаки цього захворювання характеризуються такими симптомами:

  • нудота,
  • спазми шлунку,
  • блювання,
  • діарея.

Існує категорія людей, котрі після вживання молочних продуктів можуть пережити небезпечну для життя алергічну реакцію — анафілаксію. Вона проявляється у вигляді:

Алергія на солодке у немовлят іноді виражається несприйнятливістю білків коров’ячого молока. Це стан, при якому імунна система малюка реагує на цей продукт як на ворожий реагент. І починає з ним боротись.

Яйця 

Навіть у складі тортів та тістечок викликають алергію на солодке у дітей, але лікування потрібне не завжди. Більшість дітей таку алергію можуть просто перерости. 

Хоча бувають і випадки, коли алергія на яйця розвивається у дорослому житті. Тому людям, які мають реакцію на солодке, слід уникати смаколиків з білковим та заварним кремами. Адже саме в них містяться альбумін та овомукоїд – досить потужні алергени, які входять до складу яєць.

Глютен (клейковина) 

Присутній у складі майже всіх хлібобулочних виробів, тістечок та тортів. Несприйнятливість глютену зустрічається у 1 % населення і лікується лише безглютеновою дієтою

Глютен вражає тонкий кишківник, що й викликає непереносимість цього продукту. Тому вживання борошняних виробів заборонене тим, хто має таке захворювання, як целіакія.

Арахіс

Використовується в тортах та десертах, тому алергія на солодке також трапляється у тих, хто має чутливість до цього продукту. Люди, котрі страждають алергією на арахіс, можуть мати реакцію і на горіхи, адже їхні білки подібні між собою.

Алергія на цукор чи його несприйнятливість?

Справжньої алергії на цукор взагалі не буває. Дієтологи стверджують, що деякі види цукру можуть негативно вплинути на людей лише тоді, коли цей продукт споживається в необмеженій кількості. Частіше це буває при синдромі подразненого кишечника. 

Несприйнятливість виникає через те, що організму важко перетравити коротколанцюгові вуглеводи, тобто невеликі за масою. FODMAP-дієта, яка призначається у цьому випадку, не містить цих вуглеводів.

Частіше за все відчуття втоми після занадто солодкої трапези – це своєрідне похмілля. Несприйнятливість цукру супроводжується стомлюваністю, здуттям живота, нудотою та висипанням на шкірі. 

Але хоч би що там було, не варто займатись самолікуванням. Якщо маєте неприємні відчуття після споживання солодкої їжі й вони повторюються, краще звернутись до кваліфікованого лікаря. Він проведе діагностику вашого стану та призначить адекватне лікування.

Алергія на солодке: діагностика

Основним завданням при діагностиці є пошук причин — речовин, які не сприймаються організмом або є для нього алергенами й викликають негативну реакцію організму. 

Наприклад, для підтвердження алергічних реакцій проводяться шкірні проби або молекулярний тест на алергію. Якщо вони будуть позитивні, значить, у вас справді алергія на якийсь інгредієнт солодких продуктів. 

Якщо ж алергію не виявлено, потрібно шукати інші причини реакції на солодощі — їхню несприйнятливість або ж діабет, який провокується солодкою їжею.

Лікування та профілактика

Якщо при вживанні солодощів у вас виникли симптоми анафілаксії, негайно викликайте бригаду швидкої допомоги. При важкому перебігу захворювання вам призначать епінефрин, а після зняття шоку — стероїдні препарати.

При системних захворюваннях з легким перебігом приписують антигістамінні ліки. Але навіть в такому випадку слід завжди носити з собою автоінжектор адреналіну на випадок надзвичайної ситуації.

Алергія на цукор у дорослих, як правило, у класичному вигляді не виникає. Негативні реакції на харчі, що містять вуглеводи, можуть бути їх непереносимістю. Як, наприклад, несприйнятливість молочного цукру лактози, яка посилюється з віком. Або виявитись цукровим діабетом другого типу. 

Він також характерний для дорослих із зайвою вагою та генетичною схильністю до такого захворювання. Симптоми такого діабету зазвичай посилюються з віком. 

Вони характеризуються негативними реакціями з боку шлунково-кишкового тракту, підвищенням рівня цукру крові. Відтак після діагностики лікарі можуть накласти заборону на тістечка, білий хліб, солодкі напої, енергетики та фруктові соки. 

Крім того, не слід їсти картоплю та кукурудзу, адже до їх складу також входить крохмаль, котрий в процесі травлення перетворюється на цукор. 

Вживання сумішей на основі коров’ячого молока може викликати як алергію на суміш, так і непереносимість лактози, але не алергію на цукор у дітей. Лікування таких станів в першу чергу полягає в зміні харчування. 

Малюків просто переводять на гідролізовані суміші або суміші на основі амінокислот. Це робиться для того, щоб полегшити стан дитини та прибрати всі симптоми недостатності лактази (ферменту, що розщеплює лактозу). Інколи лактазу призначають і в таблетках.

Алергологи рекомендують вести щоденник й записувати спожиту їжу та реакцію на неї. Це допоможе звузити коло заборонених продуктів і послабити дієту.

Але при виникненні будь-яких небажаних симптомів слід обов’язково радитись з лікарем, аби не пропустити основне захворювання: цукровий діабет або потенційно небезпечну для життя харчову алергію.

 

Коментарі
Loading...