Чому кішка кашляє і що робити та до чого тут РАХ 

0 350

Якщо кіт або кішка кашляє, перше, про що непокояться власники, — глисти, застуда або ще гірше — бронхіт чи запалення легень. Один із таких діагнозів може поставити й ветеринар, який призначить відповідне лікування. Але трапляється так, що терапія не допомагає, а покращення стану чотирилапого не наступає або є нетривалим. Це тому, що кашель у тварини виникає не лише з названих причин. Однією з інших недуг може бути алергія у кота.

Адже кашель, чхання, а також риніт та почервоніння й свербіж очей у котів є ознаками не лише вірусної, бактеріальної або грибкової інфекції, а й алергічного захворювання. Наприклад, харчової гіперчутливості або полінозу. Саме тому при кашлі тварині рекомендується робити не лише стандартні обстеження, а й багатокомпонентний молекулярний тест РАХ. Чому це так важливо і як краще діагностувати й лікувати кашель у кішок, розповідаємо далі.

Як та чому розвивається алергія у котів? 

Механізм розвитку алергії у котів аналогічний тому, що має місце при алергії у собак та інших ссавців, а також у людей. Певного моменту під впливом тих чи інших факторів, зокрема стану навколишнього середовища, імунна система тварини дає збій.

Найчастіше це трапляється з високопородними тваринами, які стали продуктом інбридингу, тобто схрещування близьких родичів. А надто якщо такий інбридинг тривав декілька поколінь. 

Але, за свідченнями ветеринарів,  й звичайні безпородні домашні та навіть вуличні коти також можуть страждати від алергії.

Проявом збою імунітету стає надмірна реакція захисних сил організму на білкові структури, які б мали сприйматися імунітетом спокійно. Це можуть бути:

Оскільки через імунний збій організм тварини сприймає ці білки як загрозу, у відповідь на неї імунна система починає виробляти специфічні антитіла – імуноглобуліни E. Цей процес називається сенсибілізацією, і на даному етапі вона ніяк не позначається на самопочутті чотирилапого.

Після кожного чергового контакту з речовиною, що перетворилася на ворога, кількість антитіл збільшується. І за декілька тижнів, місяців або навіть років ця кількість переростає у якість, а саме запускає складний механізм, результатом якого є поява у крові гістаміну.

Ця речовина є однією з тих, що ініціюють запальні процеси в організмі. Реакцією на викид гістаміну й стають симптоми алергії у кота чи кішки. Проявитися вони можуть у тварини будь-якого віку. Але зазвичай це трапляється, коли хвостатому члену родини виповнюється 4–5 років.

Як те, чому кішка кашляє, повʼязане із сезоном? 

Першою зазвичай страждає шкіра тварини, що червоніє та починає свербіти (так само, до речі, найчастіше проявляється й алергія у собак).

Але на другому місці за частотою проявів алергії у котів — симптоми з боку дихальної системи: кашель, чхання, риніт, кон’юнктивіт та астма. На відміну від звичайної застуди вони мають або сезонний прояв, пов’язаний з періодами пилкування певних рослин, або цілорічний. 

Причиною, чому кішка кашляє, може стати пилок рослин, що цвітуть у різні пори року. Це насамперед вільха, береза, амброзія, злакові трави.

Симптоми сезонної алергії можуть викликати й грибні спори. А от якщо алергічний кашель у тварини триває цілий рік, то його причиною може бути котяча алергія до кліщів домашнього пилу.

Ще одна характерна особливість респіраторних симптомів алергії у котів — те, що лікування, яке застосовується при інфекційних захворюваннях, зовсім не допомагає або приносить лише тимчасове полегшення.

Тож якщо кашель вашого хвостатого улюбленця не схожий на застудний, це має насторожити. А оскільки підозра — ще далеко не діагноз, краще у такому випадку йти не до аптеки по ліки, а разом з улюбленцем до ветеринарної клініки.

Поставити точний діагноз допоможе РАХ

Аби одразу виключити або, навпаки, підтвердити наявність у тварини алергії, коту чи кішці, що кашляє, ветеринари зроблять молекулярний тест РАХ. Він є найсучаснішим методом діагностики алергії у котів та собак. Лише за один аналіз крові PAX дозволяє визначити сенсибілізацію до понад двох сотень алергенних білків, що містяться в їжі, пилку рослин, спорах плісняви, хутрі та лупі тварин інших видів.

В Україні РАХ впроваджується за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune — давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин.

На відміну від внутрішньошкірних проб, які застосовувалися для діагностики алергії у котів раніше, молекулярний тест простіший у виконанні і дає швидкий точний результат. За швидкістю та простотою PAX значно кращий і за елімінаційну дієту, яка раніше місяцями застосовувалася для діагностики харчової алергії у тварин.

Якщо за результатами тесту РАХ вашому улюбленцю поставлять діагноз алергії, ветеринар обере тактику лікування залежно від причини захворювання. При харчовій гіперчутливості у кішки це буде виключення з раціону продукту, до якого вона сенсибілізувалася, та підбір аналогічного за поживними якостями меню.

Якщо ж ваш хвостатий член родини страждає на поліноз, буде розглядатися питання доцільності застосування сучасних ліків від алергії у котів — алергенної імунотерапії (АІТ), аналогічної тій, що давно та успішно використовується для лікування алергії у людей та собак. 

Щодо доступності такого способу лікування проконсультуйтесь зі своїм ветеринаром. Суть методу АІТ полягає у тому, що домашньому улюбленцю поступово вводять алергени, до яких він сенсибілізувався, послідовно збільшуючи дозу. В результаті організм кота чи собаки адаптується до впливу пилкуспор грибівотрути комахпилухарчових продуктів та перестає надмірно реагувати на них. 

Також за потреби для лікування алергії у кота призначать антигістамінні та/або протизапальні препарати, які ветеринар підбере індивідуально, враховуючи вік, стать та стан здоров’я тварини.

Коментарі
Loading...