Коронавіруси тварин можуть бути небезпечними для людини й навпаки. Що робити?

0 492

Глобальне потепління, зміщення меж природних зон, знищення лісів та скорочення площ, населених дикими тваринами, незворотно призводять до того, що контакти між ними та тваринами свійськими, а також людьми відбуваються все частіше. Додайте сюди розширення можливостей для подорожей світом та прагнення познайомитися з екзотичною кухнею — і стане зрозумілим: наразитися на коронавіруси тварин для людей було лише питанням часу. 

Адже, як вже з’ясували вчені, SARS-CoV-2, як і багато інших вірусів (пам’ятаєте пташиний чи свинячий грип?), передався нам від тварин. Але чи означає це, що ми не можемо контактувати із, приміром, домашніми улюбленцями?

У цьому питанні розбиралися експерти Європейської академії алергії та клінічної імунології. Наприкінці червня 2021 р. вони опублікували Позиційний документ щодо коронавірусів на межі взаємодії людини та тварин.

Які існують коронавіруси людини?

За останніми даними, SARS-CoV-2, який вже забрав мільйони людських життів, відокремився від споріднених коронавірусів кажанів близько 40-70 років тому. При цьому вчені вважають, що перші коронавіруси з’явилися ще 55 мільйонів років тому і розвивалися разом зі своїми основними носіями — кажанами та птахами.

Що стосується коронавірусів, які заражають людей, то їх відомо сім. Три є смертельно небезпечними: 

  • SARS, який спричинив епідемію у 2002-2004 рр.;
  • MERS, який забирав життя у 2012-му, 2015-му та  2018 рр.; 
  • SARS-CoV-2, пандемія якого розпочалась у 2020-му.

Ще чотири людських коронавіруси (два альфа- та два бета-) циркулюють постійно. Основними симптомами інфікування ними є нежить, слабкість та підвищена температура. Але ніякої серйозної загрози здоров`ю, а тим більше життю ці коронавіруси не несуть.

Які існують коронавіруси тварин?

Паралельно з людськими у природі існують і коронавіруси, що викликають захворювання у тварин: 

Переважна більшість цих вірусів є цілком безпечними для представників виду Homo sapiens — людині вони не передаються.

Котячий коронавірус

Котячий коронавіруc (FCov) — це альфа-коронавірус, надзвичайно поширений в усьому світі. Він передається фекально-оральним шляхом, вражає виключно котів та не загрожує представникам інших видів.

Зазвичай інфікування FCoV протікає безсимптомно, рідко супроводжується легкою діареєю. Утім, іноді в інфікованої тварини розвивається смертельно небезпечне захворювання — котячий інфекційний перитоніт.

Попри суттєву розбіжність між FCov та SARS-CoV-2, коти можуть заражатися людським коронавірусом та виробляти антитіла до нього. При цьому інфіковані тварини зазвичай залишаються здоровими. 

Якщо ж у них з`являються клінічні ознаки захворювання, це скоріше пояснюється наявністю супутніх проблем зі здоров`ям. 

У більшості відомих на сьогодні науковцям випадках коти заражалися COVID-19 від власників. Існують також докази передачі вірусу котам від норки, яка вважається одним із найсприйнятливіших до SARS-CoV-2 видів тварин. 

Собачий коронавірус

Зазвичай собаки інфікуються альфа-коронавірусом CECoV та респіраторним бета-коронавірусом CRCoV. 

Ці віруси досить поширені, особливо у собачих розплідниках та притулках. Про інфікування свідчать втрата твариною апетиту, поява у неї блювоти, діареї та, як наслідок, зневоднення. 

CRCoV дуже подібний до коронавірусу великої рогатої худоби (ВРХ) BCoV, що зумовлює можливість перехресного інфікування представників цих видів.

І цим, до речі, спорідненість собак та ВРХ не обмежується. 

Адже алергенні білки хвостатих друзів людини Can f4 та Can f3 подібні до алергенного білка молока корови Bos d6. Відтак людина, що має алергію на собак, може бути гіперчутливою і до молока. І навпаки. 

А для людини собачі коронавіруси є цілком безпечними. Чого, на жаль, не можна сказати про людський вірус, здатний інфікувати собак. 

Щоправда, хвостаті при цьому залишаються здоровими. А якщо клінічні ознаки недуги й виникають, то, як і у випадку з котами, зумовлені наявністю супутніх недуг. 

Пташиний коронавірус

Вірус пташиного інфекційного бронхіту (IBV) належить до роду гамма-коронавірусів та є надзвичайно заразним. При цьому у птахів вражаються дихальна та репродуктивна системи, а також нирки. Смертність серед інфікованих пернатих є низькою, але зараження деякими штамами може сягати 50 %. 

Як зазначають науковці, відсутня інформація про те, що птахи можуть бути носіями або джерелами інфікування SARS-CoV-2. А також про їх здатність заражатися цим вірусом. 

Коронавірус ВРХ

Коронавірус великої рогатої худоби BCoV здатен заражати не лише корів та їхніх родичів, а й, як вже зазначалося вище, собак та овець. 

Інфікування цим вірусом викликає у тварин появу респіраторних симптомів, а також важку діарею у новонароджених телят та дорослої худоби. 

Що стосується SARS-CoV-2, то експерименти показали низьку сприйнятливість до нього ВРХ. Також відсутні факти внутрішньовидової передачі цього вірусу та передачі його від ВРХ до людини.  

Коронавірус коней

Коронавірус коней ECoV споріднений із коронавірусом ВРХ, людським коронавірусом OC43 та вірусом енцефаломієліту свиней. 

У заражених коней він викликає лихоманку, анорексію, млявість та кольки. Також спостерігалися розлади з боку нервової системи. 

Відсутні докази того, що коні здатні інфікуватися SARS-CoV-2 або передавати його представникам інших видів. 

Так само немає жодних доказів природного зараження цим коронавірусом свиней. А спроби заразити їх експериментально показали, що представники цього виду тварин переважно несприйнятливі до COVID-19. Деякі із заражених свиней мали слабкі симптоми, такі як виділення з очей та носу. В однієї тварини також з`явився кашель.

Від яких тварин людині може передаватись коронавірус?

Вчені вважають, що коронавірус міг передатися нам насамперед від кажанів. І, можливо, але це ще не доведено: від панголінів, змій, жаб та морських черепах.
Ймовірним також є шлях передачі вірусу від норок, диких котячих — віверових пальмових котів, собачих — єнотоподібних собак.

Доведено, що коронавірус SARS-CoV-2 здатен передаватися від людей їхнім чотирилапим домашнім улюбленцям — котам та собакам. Водночас не підтверджено зворотного шляху інфікування. І це гарна новина. 

Вже встановлені шляхи передачі вірусу можна побачити на підготовленій вченими інфографіці. Ми переклали її з англійської спеціально для читачів веб-порталу «Все про алергію».

Людина та коронавіруси тварин

Отже, зважаючи на здатність коронавірусу до мутацій та високу ймовірність передачі людині інших вірусів від тварин, вже сьогодні при спілкуванні з ними варто подбати про заходи безпеки.

Як не заразити тварин коронавірусом

Заражені власники тварин повинні носити маски або респіратори під час приготування їжі для улюбленців, годівлі та спілкування із ними. Також потрібно тримати тварин на відстані, не впускати до спальні. А ще — регулярно дезінфікувати руки

Інфікованих тварин треба ізолювати від інших. При догляді за хворою твариною суворо дотримуватися правил безпеки, а для її вигулу обирати віддалені від інших тварин та людей місця. 

Як не заразитися коронавірусом від тварини

Ще одна порада стосується мандрівників. 

Під час подорожей краще уникати страв з екзотичних тварин. Особливо диких котів та собак. А також норок, панголінів, жаб, змій, черепах. І, звичайно, кажанів.

Щоб вам не загрожували коронавіруси тварин, не купуйте їжу на ринках та в інших місцях, де під час приготування неможливо дотримуватися правил гігієни. 

Коментарі
Loading...