Алергія на котів буває навіть у власників тварин без хутра. Як її вилікувати?

0 2 039

Ви вирішили взяти додому кошеня й вже обрали для нього ім`я, придбали іграшки, порадилися з ветеринаром щодо корму та догляду та уявляєте, як гратимете з тваринкою? Але будьте обережні. Бо позитивні емоції від спілкування із чотирилапим улюбленцем може зіпсувати алергія на кота. Або на кішечку.

Утім, поява неприємних симптомів аж ніяк не означає, що ви маєте терміново позбутися тваринки. Адже йдеться не про рослину на кшталт фікуса, фіалки чи кактуса, а про справжнього члена родини. Відтак вимушене прощання з чотирилапим улюбленцем спричинить серйозну моральну травму не лише йому, а й вам та членам вашої родини.

Симптоми алергії на котів

За даними фахівців, алергія на кота зустрічається удвічі частіше, ніж гіперчутливість до собак. Так, у США коти є одними з найголовніших винуватців алергії на домашніх тварин, яку мають близько 10 % населення країни. 

Навіть більше: саме коти відповідальні за напади астми у кожної третьої людини, яка страждає на це захворювання. Адже вважається, що саме алергія на котів є головним тригером астми у всьому світі. 

А чутливість до котячих алергенів є третьою  за поширеністю серед всіх інгаляційних алергій: після чутливості до пилку рослин та кліщів домашнього пилу

Окрім нападів астми про гіперчутливість до тварини свідчать такі симптоми:

А от лихоманка, озноб, нудота або блювота не належать до числа симптомів гіперчутливості до котів та можуть свідчити про наявність інших захворювань. 

Алергія на голих тварин можлива

Прояви алергії на котів можуть з`явитися  внаслідок контакту як зі звичайними, вкритими хутром тваринами, так і з їхніми родичами – представниками так званих голих порід. Адже головними джерелами котячих алергенів є не волосинки, які вкривають тіло тварини, а її слина, сеча та лупа, тобто засохлі часточки шкіри. 

При цьому котяча лупа така дрібна, що, опинившись у повітрі, може залишатися в ньому щонайменше 30 хвилин. Тож людина, яка вдихає це повітря, буде постійно контактувати з котячими алергенами.

Алергени котів

Загалом науковці виявили вісім котячих алергенних білків. 

Найголовнішим серед них є Fel d 1 — утероглобін, який належить до родини секретоглобінів. Такі білки зустрічаються тільки у ссавців та птахів

Виділяється Fel d 1 переважно через сальні залози котів незалежно від наявності у них хутра. І найчастіше його можна виявити на шкірі та шерсті тварин. 

Також, але рідше, секретоглобін виділяється через слинні, слізні, анальні залози та шкіру. Він також присутній у сечі котячих самців.

Чутливість до Fel d 1 спостерігається у 95 % пацієнтів з алергією до котів.

Серед інших котячих алергенів з порядковими номерами від Fel d 2 до Fel d 8 найголовнішими є Fel d 4 та Fel d 7. Вони належать до родини ліпокалінів. Ці білки беруть участь у зв’язуванні та транспортуванні феромонів – речовин, які відіграють важливу роль у шлюбних іграх тварин. 

Виробляються ліпокаліни  у підщелепних слинних залозах котів та разом зі слиною потрапляють на шерсть та шкіру тварин, коли ті вмиваються. При цьому гіперчутливість до Fel d 4 асоціюється з атопічним дерматитом у дітей з алергією на кішок. А антитіла до нього мають 63 % сенсибілізованих до котів людей.

Цей білок є перехресним із ліпокалінами собаки (Can f 6) та коня (Equ c 1).
Fel d 7 також має високу перехресну реактивність з ліпокалінами інших тварин, зокрема, із собачим Can f 1, до якого він подібний за структурою на 63 %. До Fel d 7 чутливі 38-46 % дітей з атопією у всьому світі.

Алергени, що єднають кота зі щуром, тарганом та собакою

Окрім як у котів, собак та коней, представники ліпокалінової родини знайдені у таргана (Bla g4), щура (Rat n1), миші (Mus m1) та кролика (Ory c 1). У коней окрім Equ c1 до ліпокалінів належить і Equ c 2. 

Відтак люди, гіперчутливі до котячих Fel d 4 та Fel d 7, можуть перехресно відреагувати на білки тарганів, щурів та мишей, коней та кроликів. І навпаки. 

Ще один котячий алерген – Fel d 2. Цей білок належить до сироваткових альбумінів та міститься у сироватці крові, лупі та слині тварин. До нього чутливі 15-25 % людей з алергію до котів. 

Гіперчутливість до Fel d 2 може зумовити перехресну алергію до альбумінів собак (Can f3) та великої рогатої худоби, зокрема корів (Bos d 6). А ще – стати причиною розвитку синдрому «свинина – кішка», коли людина, сенсибілізована до альбуміну кота, має також алергію на м`ясо свині.

Цей стан може проявлятися навіть анафілаксією — реакцією, що потенційно загрожує життю. Особливо якщо свинина сира або недостатньо термічно оброблена. 

На щастя, в Україні клінічні випадки людей з синдромом «свинина – кішка» зустрічаються зрідка.

Алергія на кота: діагностика та лікування 

Трапляється й так, що алергічні реакції, які виникають при контакті з кішкою, насправді викликані алергенами пилку чи цвілі, які потрапили на тварину. Але з`ясувати це може лише лікар-алерголог.

Найпростіший спосіб для цього – шкірний прик-тест. Але найкраще, якщо ви пройдете молекулярний тест ALEX2. Він допоможе не лише підтвердити діагноз «алергія на кота», а й достеменно встановити, яка саме молекула чи мікс молекул стали причиною надмірної реакції вашої імунної системи.

Причому, якщо маєте чутливість до більш як трьох ліпокалінових білків, це може стати предиктором важкої бронхіальної астми. А чутливість до двох і більше алергенів тварин може означати важкий перебіг алергічного риніту. 

У випадку, коли винуватцем вашої алергії є саме кіт чи кішка, не поспішайте позбавлятися тварини. Адже наука не стоїть на місці, і сьогодні власники котів можуть зменшити алергенність своїх улюбленців завдяки спеціальному корму.

Крім того, ви можете пройти курс алерген-імунотерапії (АІТ). Цей метод лікування алергії, на відміну від антигістамінних препаратів, здатен повністю зцілити від алергії або, принаймні, суттєво зменшити частоту та інтенсивність проявів захворювання.

Ще один метод, який розробляється саме зараз: замість того, щоб знижувати чутливість у людей, дослідники працюють над усуненням білка Fel d 1 — основного алергену кішок — з їхнього геному, використовуючи технологію редагування генів CRISPR-Cas9. Тобто передбачається, що такі генетично модифіковані кошенята народжуватимуться без цього білка або його властивості будуть змінені.

Профілактика алергії на котів

А поки нова методика розробляється, а ваше лікування триває, при спілкуванні з тваринкою варто дотримуватися таких порад:

  • Регулярно приймайте антигістамінні препарати, які призначить ваш лікар-алерголог. 
  • Намагайтеся якомога рідше гладити чи брати тварину на руки. А якщо бажаєте це зробити — надягніть захисну маску або респіратор та рукавички. Також їх потрібно надягати, коли вичищаєте котячий туалет. А ще краще, якщо це робитиме інший член родини.
  • Обмежте кількість приміщень, де кіт або кішка гуляє вільно. Не пускайте тварину до своєї спальні та кухні.
  • Якщо є можливість, тримайте кицьку якомога більше часу на відкритому повітрі.
  • Якщо дозволить ветеринар, періодично купайте улюбленця.

Частіше робіть в оселі прибирання, у тому числі вологе. За можливості позбавтесь килимів та портьєр. На них осідає пил, що містить котячі алергени.

Встановіть в оселі фільтри для очищення повітря.

Коментарі
Loading...