Коронавірусна пандемія вражає психіку людей з алергією: як себе захистити

0 646

Два роки коронавірусної пандемії не лише забрали мільйони життів, а й завдали удару по нашому психічному стану. Стрес, відчуття безпорадності та депресивні настрої ─ наслідки того, як пандемія впливає на психіку. Це пов’язане як зі страхом за життя та здоров`я, так і з карантинними обмеженнями. 

І найбільше при цьому страждають люди, у яких є хронічні захворювання, зокрема астма чи інші алергічні недуги. Про це свідчать результати наукового огляду, виконаного канадськими вченими.

Як з`ясували науковці, люди з астмою та іншими хронічними респіраторними захворюваннями піддаються підвищеному ризику негативного психологічного впливу пандемії. Особливо це стосується жінок, людей, що мають важку форму астми, а також тих, у кого раніше вже спостерігалися депресія або тривожний стан.

Одним із факторів, що зумовлює таку схильність, є подібність гострих симптомів COVID-19 із симптомами алергічного риніту та астми. Відтак серед пацієнтів та навіть лікарів багато хто не був упевнений у здатності своєчасно відрізнити коронавірусну інфекцію від алергії. 

Як коронавірусна пандемія впливає на психіку людей з алергією

Як наслідок, дослідження щодо впливу пандемії на людей з алергічним ринітом показали, що такі пацієнти мають вищий рівень депресії, тривожності, порушення сну та психосоціальних проблем у порівнянні з особами без алергічних захворювань.

Зокрема, у кількох дослідженнях повідомлялося, що розвитку психологічної дисфункції у пацієнтів з алергічним ринітом сприяє наявність у них клітин та медіаторів запалення, таких як інтерлейкіни 6 та 1β та фактор некрозу пухлини. Аналогічну інформацію, до речі, містять дослідження щодо впливу алергічних захворювань на психічне здоров`я вагітних жінок.

Так, науковці описали надзвичайний випадок із пацієнткою, яка мала алергічний риніт. Внаслідок неправильної інтерпретації інформації з інтернету жінка припинила приймання місцевих назальних стероїдів. А її нав’язлива стурбованість через вищий ризик зараження COVID-19 внаслідок характеру її лікування призвела до психічного розладу. 

Також під час COVID-19 у людей з алергічним ринітом зменшився доступ до алергенної імунотерапії у вигляді ін`єкцій, що проводиться в клінічних умовах. Натомість пацієнти, які потребували сублінгвальної імунотерапії, відчували менше збоїв у лікуванні. Адже його можна проводити в домашніх умовах. Цьому сприяло й зумовлене коронавірусною пандемією поширення телемедицини

Коронавірус та психологічний стан людей з астмою

Що стосується астми, на яку хворі понад 300 мільйонів людей у ​​всьому світі, то через підвищений рівень тривоги такі пацієнти можуть втратити контроль над захворюванням. Про масштаб проблеми свідчить те, що 64 % людей із хронічними респіраторними захворюваннями, включаючи астму, повідомили про високий рівень тривоги щодо свого респіраторного стану та COVID-19.

Онлайн-опитування 264 людей у ​​віці від 12 до 78 років показало, що:

  •  70 % учасників дослідження мали погано контрольовану астму;
  •  46 % виявили, що їхні симптоми посилилися під час карантину;
  •  90 % пояснюють це збільшенням використання дезінфікаційних засобів, які можуть сприяти появі тривоги.  

Загалом підвищені показники тривожності та депресії, пов’язані з неконтрольованою астмою, були у кожного другого учасника опитування.

Однією з причин цього є необхідність носіння масок для запобігання передачі SARS-CoV-2. Але для людей з неконтрольованою астмою дотримання цієї вимоги є проблематичним. 

Так, учасники опитування, які мали неконтрольовану астму, повідомили про більший суб’єктивний дискомфорт, проблеми з диханням, задишку, хрипи та тривожність під час носіння маски в порівнянні з людьми, чия астма знаходиться під контролем

Крім того, люди з астмою повідомляли про:

  •  високі темпи погіршення психічного здоров’я;
  •  більше занепокоєння щодо інфікування COVID-19;
  •  довший період самоізоляції

А ще такі пацієнти частіше відмовлялися відвідувати лікарів через страх заразитися COVID-19.

Науковці називають тривожним сигналом те, що одне з опитувань щодо впливу пандемії на людей з астмою свідчить про наявність тривожності та депресії у 95 % таких пацієнтів. 

Як пандемія впливає на психіку людей з харчовою алергією

Не оминув вплив коронавірусу і психічний стан пацієнтів з харчовою алергією. У них погіршення психічного самопочуття під час пандемії пов`язане, зокрема, з побоюваннями не отримати своєчасну медичну допомогу під час нападу смертельно небезпечної анафілаксії.

Також деякі експерти висловлюють занепокоєння з приводу вагань батьків щодо введення у раціон алергенів, зокрема арахісу, в домашніх умовах під час пандемії.

Окрім цього, результати проведеного в Канаді дослідження свідчать про вищий рівень тривожності у матерів дітей із харчовою алергією у порівнянні з матерями дітей, які цього захворювання не мають.  

Ця тривожність пов`язана, зокрема, з проблемами придбання дитині безпечних харчових продуктів. Водночас татусі дітей з алергією відчували меншу тривожність щодо харчування дітей, оскільки під час локдауну ті перебували під постійним контролем. 

А ось контроль харчової алергії під час пандемії погіршився. Річ у тім, що пацієнти або їхні батьки відкладали візит до алерголога, побоюючись заразитися коронавірусом у клініці.

Як захистити психіку під час пандемії

Утім, масова вакцинація та дотримання правил індивідуального захисту, зокрема носіння захисних масок та ретельне миття рук, суттєво знижують цю загрозу. Відтак, якщо вам діагностовано будь-яке алергічне захворювання, контакти з лікарем мають бути регулярними. Цьому сприятимуть і досягнення телемедицини.

Не варто зволікати з візитом до лікаря-алерголога і в разі, якщо ви лише підозрюєте, що сенсибілізовані до пилку, їжі, шерсті домашнього улюбленця чи будь-якої іншої речовини.

Адже своєчасна діагностика та правильно призначене лікування алергії є запорукою збереження не лише фізичного, а й психічного здоров`я. 

Коментарі
Loading...