Алергія на желатин: як уникнути продуктів з його вмістом

0 1 727

Улюблені малечею желейні цукерки та пудинги насправді мають зовсім не романтичне походження. Адже їх готують завдяки багатій білками сполучній тканині сухих кісток та шкіри корів, свиней та риби. У людей, чутливих до білків, що містяться у цій масі, може розвинутись алергія на желатин. А він, своєю чергою, використовується не лише у згаданих солодощах. 

Желатин – складова багатьох оброблених харчових продуктів, безалкогольних напоїв, ліків та навіть вакцин. Використовують його і в косметології.

Наукою давно доведено, що вживання продуктів, багатих на желатин, покращує стан шкіри, серця, суглобів та кісток. Наприклад, при переломах та артрозах.

Які симптоми викликає алергія на желатин

Втім, як і багато інших білкових продуктів, желатин може викликати алергію. При його вживанні імунна система реагує на білки, зокрема гідролізований колаген, що входять до складу желатину. І для боротьби з цими білками утворює антитіла IgE. 

При наступному контакті з алергенами ці антитіла стимулюють імунні клітини до виділення певних хімічних речовин. Зокрема, гістаміну. Його вивільнення в основному і призводить до появи різноманітних алергічних симптомів. 

А саме:

  • Кропив’янки або шкірних висипань. Це одна з найпоширеніших ознак алергії на желатин. Через декілька годин після вживання продуктів, до складу яких він входить, на шкірі можуть з’явитись невеличкі червоні горбочки.
  • Нежитю
  • Різкого падіння тиску та запаморочення.

Інколи симптоми проявляються вже через декілька хвилин після вживання желатину. У надто чутливих пацієнтів прояви алергії викликає навіть вдихання алергену або дотик до нього.

Повторне вживання желатину може призвести до виникнення анафілаксії. Це потенційно небезпечна для життя реакція, яка виявляється набряком обличчя, горла, утрудненим диханням та ковтанням, а також втратою свідомості. Це серйозна ситуація, що потребує негайного лікарського втручання.

Діагностика алергії на желатин

Симптоми алергії, викликаної різними харчовими продуктами, подібні. Тому людині важко самостійно зрозуміти, що саме може викликати її реакцію. А встановивши собі невірний діагноз, ви можете виключити з раціону не ті продукти. Це може призвести до проблем зі здоров’ям.

Тому при небажаних симптомах терміново зверніться до лікаря-алерголога. Він зробить натуральний прик-тест з желатином або направить на молекулярну діагностику алергії. Це дозволить виявити наявність антитіл IgE до білків желатину у вашій крові. 

Якщо буде підтверджений діагноз «алергія на желатин», ви маєте відмовитись від їжі та косметичних продуктів, що його містять.

Непереносимість желатину

Втім, не алергією єдиною. Похідні колагену, що входять до складу желатину, можуть бути складними для перетравлення. Тоді вони викликають непереносимість.
Встановити її можна за допомогою молекулярного тесту FOX. Він визначає IgG-опосередковану непереносимість до 286 харчових продуктів.

У разі алергії на желатин чи його непереносимості новий раціон та косметичні засоби, дозволені вам для використання, потрібно узгоджувати виключно з лікарем. Саме він зможе скласти дієту так, щоб ви не залишилися без необхідних поживних речовин, вітамінів та мінералів.

Список продуктів, що містять желатин

Побачити желатин неозброєним оком неможливо, адже він не має кольору та запаху. А тому варто звернути увагу на перелік харчових продуктів та товарів, що містять такий інгредієнт. 

Насамперед це:

На деяких упаковках желатин не маркується. Його часто називають гідролізованим тваринним білком, гідролізатом колагену або денатурованим колагеном.

Хвороби, для профілактики яких вводяться вакцини з вмістом желатину:

  • грип;
  • кір;
  • епідемічний паротит та краснуха;
  • вітряна віспа або оперізуючий герпес;
  • дифтерія;
  • правець;
  • коклюш (АКДС).

Чи небезпечний желатин у вакцинах?

У 2013 р. Американський коледж алергії, астми та імунології представив дослідження Інституту харчової алергії Джаффе. Воно показало, що желатин відповідав за побічні реакції на вакцинацію від грипу в одного пацієнта. В іншому випадку повідомлялось про хлопчика, який нормально переніс щеплення проти грипу, але мав реакцію на желатинове тістечко. 

При діагностиці за допомогою прик-тесту пацієнт показав позитивний результат. Також в його крові виявили антитіла до коров’ячого желатину.

Все частіше реєструється кількість пацієнтів з алергічними реакціями після введення желатиновмісних вакцин в Японії.

З метою виявлення частоти алергії на желатин і факторів, які цьому сприяють, були досліджені наявність антитіл IgE до желатину та реакції пацієнтів, яким були зроблені щеплення. Вчені проаналізували 366 звітів пацієнтів відносно побічних реакцій після імунізації моновалентними вакцинами проти кору, епідемічного паротиту та краснухи, у складі яких 0,2 % желатину використовувались як стабілізатор. 

Пацієнтів розділили на категорії за характером побічної реакції. З них 34 мали анафілаксію, 76 – кропив’янку, 215 – генералізовані висипання і лише 41 – місцеві реакції. 

За результатами дослідження лікарі дійшли висновку, що більшість анафілактичних та уртикарних реакцій на желатиновмісні вакцини проти кору, епідемічного паротиту та краснухи пов’язані з IgE-опосередкованою реакцією на желатин. 

Лікування алергії на желатин

Ліків проти алергії на желатин не існує. Для того, щоб реакція не розвивалася, потрібно уникати вживання желатиновмісних продуктів та контакту з самою речовиною.

За потреби лікар може призначити й антигістамінні препарати, якщо симптоми алергії вже виникли. Ліки призначаються для зменшення свербежу та набряку. 

Хоча алергія на желатин досить рідко закінчується анафілаксією, лікар може порадити носити з собою автоінжектор адреналіну.

Чим можна замінити желатин?

Існує маса альтернатив желатину. Щоб не помилитись, шукайте продукти з веганським маркуванням, до складу яких не входять тваринні білки.

Якщо хочете приготувати желе або пудинг, використовуйте як загущувачі:

Втім, і до них можливі алергія або непереносимість.

При виборі ліків уникайте таблеток та капсул, вкритих гелевою оболонкою.

Коментарі
Loading...