Астма, риніт та дерматит підвищують ризик психічних розладів під час вагітності

0 700

Головна небезпека атопічних захворювань полягає в негативному впливі на стан фізичного здоров`я та, як наслідок, погіршенні якості життя. Маються на увазі стани, що супроводжуються виробленням антитіл IgE до білків харчових продуктів, пилку, хутра тварин, цвілі або інших алергенів. Але через астму, алергічний риніт або атопічний дерматит страждає і психіка вагітних жінок. Про це свідчать результати дослідження, яке протягом кількох десятиліть проводили данські науковці.

За різними даними, на будь-яке алергічне захворювання страждає до третини населення землі. Прогнозується, що ця цифра лише зростатиме. 

І в першу чергу збільшення кількості випадків алергічних захворювань стосуватиметься найпоширеніших із них: астми, атопічного дерматиту та алергічного риніту. Вже сьогодні ці недуги мають близько 20% людей у всьому світі. 

Часто патології розвиваються  послідовно. Наприклад, своєчасно не діагностований та не пролікований алергічний риніт здатен «перерости» в астму. 

Як алергічні захворювання впливають на психічний стан

А ще алергічні захворювання, як, утім, і будь-які інші, негативно впливають на загальний психічний стан людини. Так, вже встановлений зв`язок між алергічним ринітом та депресією або тривожними станами, а також між сезонною алергією та депресію, тривожністю та істерією. 

І це стосується не лише дорослих, а й дітей, яких харчова алергія робить тривожнішими.

А ще через атопічні захворювання стає вразливішою психіка вагітних жінок. І цей вплив може бути дуже серйозним. 

Як пов’язані алергія та психіка вагітних

Такого висновку дійшли науковці Данії. Вони протягом 1978–2016 рр. вивчали історії вагітності жінок, котрі народжували вперше й народили одну дитину. 

Загалом до поля зору вчених потрапили 937 422 вагітних. З них 24 016 (2,6%) жінкам до зачаття встановили принаймні один з алергічних діагнозів

  • астма ─ 1,7 %,  
  • атопічний дерматит ─ 0,6 %,
  • алергічний риніт ─ 0,8 %. 

Також 4 461 (18,6 %) жінок мали два чи більше атопічних захворювання. 

З`ясувалося, що вплив цих недуг був пов`язаний зі збільшенням загального ризику психічних розладів під час вагітності на 37 %. 

Як зазначають науковці, психіка вагітних жінок внаслідок характерних для цього стану гормональних та імунних змін є особливо сприйнятливою до психічних розладів. Вони вражають понад 10 % жінок, що виношують дитину, а також жінок у післяпологовий період.

І хоча основні механізми розвитку у вагітних психічних розладів ще не з`ясовані остаточно, їх пов`язують із розладами імунітету: запальними захворюваннями кишківника, прееклампсією та гестаційним діабетом. А оскільки атопічні захворювання також є наслідком збою в імунній системі, не дивно, що й вони мають вплив на стан психічного здоров`я вагітних жінок. 

За даними, що отримали данські вчені, ті вагітні, яким до зачаття дитини були діагностовані астма, атопічний дерматит або алергічний риніт, були більш схильні до зловживань психоактивними речовинами. 

А ще – до розвитку афективних, невротичних, стресових та соматоформних розладів. Тобто таких, при яких скарги на погіршення самопочуття виникають на тлі відсутності реальних захворювань. 

При цьому вищим ризик психічних розладів був у жінок, які мали декілька алергічних захворювань, їх рецидиви або алергічні недуги у стадії загострення. 

Встановлено, що усі три типи атопічних захворювань були пов`язані з афективними розладами. Своєю чергою спостерігався сильний взаємозв`язок між астмою та неврозом, стресовими та соматоформними розладами, а також між атопічним дерматитом та зловживанням психоактивними речовинами.

Чому алергія підсилюється під час вагітності

Як наголошують науковці, атопічні захворювання під час вагітності та після пологів часто погано контролюються. Причиною є як зміни в імунній системі жінки, так і недотримання схеми прийняття препаратів для лікування алергічних захворювань.

Посилення симптомів атопії може сприяти стресу внаслідок порушення сну, спричиненого сильним свербежем, задишкою або іншими проявами алергічних захворювань. 

Окрім цього алергічні реакції здатні порушити регуляцію аутоімунної системи. Адже периферичне запалення у носовій порожнині, на шкірі або у дихальних шляхах може впливати на мозок, провокуючи таким чином розвиток психічного розладу. 

Тривога через алергію та вагітність: як не стати жертвою

Як зазначають данські вчені, більшість досліджень психічних розладів вагітних зосереджено на депресії. Але для цього періоду більш характерною є тривога. Отримані дослідниками дані показали, що ця тривога була пов`язана з астмою, зокрема через недостатній контроль захворювання.

Як наголошують науковці, жінкам з атопічними захворюваннями під час вагітності будуть корисні моніторинг психічного здоров`я та консультації відповідного спеціаліста. 

Також при плануванні вагітності та під час неї жінкам з атопією варто консультуватися з алергологом. Адже контроль астми, атопічного дерматиту та алергічного риніту сприятиме збереженню фізичного та психічного здоров`я не лише майбутньої мами, а й дитини.

Коментарі
Loading...