Алергія та астма ускладнюють вагітність, втім, не забороняють її

0 2 024

Одні з найпоширеніших серйозних захворювань, які ускладнюють вагітність, — алергія та астма. На останню, за різними даними, хворіють 3-8 % вагітних жінок. 

Серед інших алергічних захворювань, які діагностуються у майбутніх матусь: кропив`янка, алергічний риніт, атопічний дерматит або ангіоневротичний набряк.

Що стосується смертельно небезпечної анафілаксії, то дані щодо її поширеності серед вагітних жінок обмежені. Дослідження, проведене у Великобританії, повідомило про 1,6—3 випадки на 100 000 вагітностей.

Загальний підхід до лікування алергії у період, коли жінка очікує на дитину, полягає у тому, що при будь-якій формі алергічного захворювання необхідно максимально уникати його чинників.

В ідеалі жінки з алергічними захворюваннями повинні проходити всі обстеження та консультацію лікаря-алерголога, пов’язані із визначенням стану їх здоров’я, перед настанням вагітності. Тоді діагностичні методи не впливатимуть на плід і дозволять лікарям краще підготувати жінку до виношування дитини. 

Необхідно пам’ятати, що єдиний метод діагностики алергії, дозволений вагітним, — визначення специфічних імуноглобулінів Е до алергенів в крові.

Нижче відповімо на деякі найпопулярніші запитання, що стосуються контролю алергії та астми під час вагітності

Як астма впливає на плід? 

Asthma-Pregnancy

Неконтрольовані симптоми астми можуть призвести до зменшення кількості кисню у кров’яному руслі вагітної жінки, з крові якої плід отримує кисень. 

Оскільки для нормального росту та розвитку плоду кисень має постачатися йому постійно, управління симптомами астми дуже важливе, аби майбутня мама та її дитина не страждали від гіпоксії. 

Тому жінці під час вагітності треба намагатися тримати астму під контролем, а у разі потреби — вживати ліки проти неї.

Чи безпечно приймати ліки проти астми під час вагітності?

Наслідки загострення астми мають набагато гірший вплив на плід, ніж ризики приймання необхідних препаратів проти неї. 

Дослідження стверджують, що більшість інгаляційних препаратів проти астми безпечні для вагітних жінок. Однак слід уникати пероральних препаратів (таблеток), якщо вони не є конче необхідними для контролю симптомів астми.

Пам’ятайте: небезпека недостатнього постачання кисню дитині – ризик набагато більший, ніж приймання загальновживаних препаратів проти астми.

Чи вплине вагітність на прояви астми?

Так, вагітність здатна вплинути на вираженість проявів астми. За даними одного з досліджень, астматичні симптоми погіршилися у 35 % вагітних, покращилися у 28 % та залишилися без змін у 33 % жінок. Астма зазвичай має тенденцію загострюватись наприкінці другого семестру та на початку третього.

Чи безпечно для вагітних приймати ліки проти алергії?

Деякі антигістамінні препарати можуть бути корисними жінкам під час вагітності для лікування: 

А ще – як допоміжні засоби для лікування серйозних алергічних реакцій, включаючи анафілаксію. За винятком останньої, користь від вживання ліків кожного разу має бути зважена проти будь-якого ризику для плода.

Також варто пам’ятати, що симптоми алергії можуть мати серйозний вплив на харчування майбутньої матері, її сон або емоційний стан. А, наприклад, неконтрольований риніт може перерости у синусит або погіршити астму.

Чи можна проводити антиген-специфічну імунотерапію (АСІТ) та робити щеплення проти грипу під час вагітності?

Курс АСІТ не розпочинають, якщо пацієнтка вагітна. Але ті, хто розпочав курс АСІТ до вагітності, можуть обережно його продовжувати, якщо це призводить до полегшення стану та не спричиняє побічних реакцій.

Проте ризик виникнення анафілаксії підвищується внаслідок збільшення дози препаратів, що застосовуються при АСІТ. Враховуючи це та відстрочений на декілька місяців ефект антиген-специфічної імунотерапії, зазвичай вагітним її застосовувати не рекомендується.

Стан пацієнток, які отримують імунотерапію під час вагітності, слід ретельно оцінити: може бути доцільним знизити дозування препаратів або взагалі скасувати АСІТ.

Що стосується вакцини проти грипу, то вона рекомендується всім пацієнтам із середньою та важкою формою астми. Зазначимо: докази ризику від вакцинації для матері чи плода відсутні. 

Чого слід уникати вагітній жінці, яка страждає на алергію чи астму? 

Незалежно від того, вагітні ви чи ні, слід уникати чинників, які викликають симптоми захворювання. Це можуть бути, зокрема, пилові кліщі, лупа тварин, пилок рослин та такі подразники, як сигаретний дим.

Чи можуть жінки з астмою використовувати методику дихання Lamaze?

Більшість жінок з астмою здатні без проблем виконувати дихання за методиками Lamaze. У тих жінок, чия астма під час вагітності була під контролем, симптоми астми рідко зустрічаються  під час пологів. 

Чи можна годувати грудьми, коли жінка приймає ліки проти астми чи алергії?

Грудне вигодовування – ефективний спосіб підвищення імунітету дитини. Ліки, рекомендовані до вживання в період вагітності, можна продовжувати приймати під час годування, оскільки через грудне молоко дитина отримує менше материнських ліків, ніж поки знаходиться в утробі матері.

Висновки

Алергію й астму не можна ігнорувати, але можливо контролювати. Ці захворювання не стануть на перешкоді вашому материнству:

  • Ви можете мати здорову вагітність, навіть якщо страждаєте на астму або алергію.
  • Під час вагітності необхідний та дуже важливий контроль симптомів захворювання.
  • Не припиняйте приймати ліки через те, що завагітніли, проте узгодьте дозування та режим приймання з лікарем-алергологом

 

Коментарі
Loading...