Алергія у собаки на траву: як розпізнати недугу та як діяти
Весна, прекрасний травневий ранок. Ви з собакою гуляєте по ще сонному парку, в який все певніше пробиваються промінчики життя. У вас прекрасний настрій, попереду активний день. Та щось тільки ваш улюбленець, пощипавши травку, не поділяє вашого завзяття. Придивіться. Може, у собаки алергія на траву?
А от якщо влітку активність тварини спадає після контакту із сіном на подвір’ї або ж, полежавши на підстилці із сухої трави, собака починає чухатись, вже точно варто замислитись, чи не алергія у нього на траву та сіно — її висохлий варіант.
Чому у собаки розвивається алергія на траву?
Недарма кажуть, що собаки — брати наші менші. Адже ці тварини, як і люди, належать до ссавців. А це означає, що наші чотирилапі друзі страждають на ті ж захворювання, що й ми. І чільне місце серед них посідає алергія.
Не виняток — і алергія сезонна, або поліноз. Вона є частим явищем й у людини.
Викликається цей тип алергії насамперед пилком рослин. Сезон їхнього пилкування триває у помірних широтах з лютого по жовтень. І основним чинником алергії є злаки — рослини, які люди найчастіше називають просто «травою».
Злаки входять до родини тонконогових, 340 родів якої ростуть в Україні. Всі вони — рослини з вузьким листям, деякі з яких зараз модно використовувати як декоративні.
Втім,
більшість з нас бачить злаки на полі у вигляді пшениці чи жита або ж просто у себе під ногами на луках та міських газонах. Саме звідти у повітря летить основний алерген злаків — пилок. Контактуючи з ним, і люди, й собаки можуть сенсибілізуватися.
Тобто імунна система таких людей та тварин надмірно реагує на алерген і виділяє проти нього специфічні антитіла. Їх накопичення в організмі й називається сенсибілізацією.
Зрештою у сенсибілізованих організмів виникає алергія до трави. І собаки у цьому сенсі не менш вразливі, ніж людина. А інколи – навіть більше. Адже вони нижчі на зріст, а значить, ближче контактують з пилком трав.
Крім того, під час прогулянок собаки в цілому більше взаємодіють із довкіллям, ніж людина. Відтак і алергія до трави може виникати в них доволі часто.
Ще одним фактором алергії до цих рослин є поїдання собакою трави. У стеблі рослини нерідко містяться ті ж алергени, що й у її пилку. Тож коли чотирилапий ласує пирієм, він додатково сенсибілізується до алергенів злаків.
Як проявляється алергія на траву у собаки?
Але не чекайте у собаки типових людських ознак полінозу — алергенного нежитю, чхання чи сльозотечі. Алергія на траву у собаки проявляється, як і інші типи полінозу, такими симптомами:
- почервоніння шкіри (еритема);
- свербіж, часто постійний;
- подряпини, особливо на морді, під пахвами й на боках;
- облизування або жування, особливо лап.
Також на тілі собаки може з’явитися висип. Однак через те, що тварина вкрита шерстю, висип буває важко помітити. Це ж стосується і почервоніння шкіри.
Інколи алергія на траву у собаки може викликати анафілаксію. Ця важка алергічна реакція виникає через 5–30 хвилин після контакту з алергеном.
Симптомами анафілаксії є:
- сильна кропив’янка;
- набряк морди, особливо навколо очей;
- збільшення частоти дихання;
- хрипи;
- утруднене дихання;
- блювота та діарея (з кров’ю або без).
Ця реакція потребує надання тварині миттєвої ветеринарної допомоги.
Коли найчастіше у собаки виникає алергія на траву?
Сезонна алергія на траву здатна спричиняти довготривалі симптоми. Вони можуть продовжуватись стільки, скільки пилкують злаки, – два-три місяці, а то й довше. Цим і обумовлюється важливість надання собаці вчасної допомоги. І взагалі — відстеження її стану при алергії на траву.
Адже старт сезону пилкування злаків припадає в Україні на початок травня. А закінчується період активного викиду пилку у середині липня. Втім, злаки продовжують цвітіння. Менш активно, але вони виділяють пилок аж до кінця серпня.
Тож і симптоми алергії на траву у собаки можуть тривати з травня і по вересень. Більш або менш інтенсивно.
Як діагностувати алергію на траву у собаки?
Але через те, що симптоми різної алергії у собак проявляються однаково, а проблеми зі шкірою викликають як інфекція, так і укуси бліх та інші чинники, відрізнити алергію на траву від інших проблем буває важко. А тому діагностичний метод тут набуває особливого значення.
І краще, якщо це буде PAX. Цей багатокомпонентний молекулярний тест на алергію у собак дозволяє визначити алергію зразу до близько 200 алергенів. Серед них — і пилок найрозповсюдженіших злаків:
- пажитниці,
- цинодону (свинорию),
- грястиці,
- жита,
- тимофіївки,
- костриці,
- тонконогу.
Тест PAX впроваджується в Україні за підтримки Nextmune — знаного у всьому світі провайдера ветеринарних послуг.
Перевагою PAX є комплексність — аналіз однієї порції крові дозволяє встановити чутливість тварини до широкого спектра алергенів:
- харчових;
- пилкових;
- отрути комах;
- кліщів та тарганів;
- лупи та епітелію інших тварин;
- плісняви та дріжджів, які викликають алергію на грибок у собаки.
Також перевагами PAX над традиційними для ветеринарії внутрішньошкірними пробами є простота, зручність та швидкість виконання. Зокрема, для проведення внутрішньошкірних проб тварині вводять легкий наркоз та голять шкіру на великих ділянках. Гоління, зокрема, дозволяє побачити й висип та почервоніння.
Але внутрішньошкірну пробу якраз не можна проводити на тлі загострення стану тварини, бо тест може дати хибний результат. Але ж власники собак зазвичай звертаються до клініки, коли їхніх улюбленців щось непокоїть! І тут по-справжньому виручає PAX. Бо його натомість навіть рекомендують проводити у період від 1-го до 4-го тижня загострення стану тварини.
Лікування алергії на траву у собаки
Лікування алергії на траву собаці має підібрати ветеринар на основі результатів аналізів. Адже вважається, що алергія на траву у собак часто супроводжується гіперсенсибілізацією до харчових продуктів та алергією до слини бліх.
Тому, визначивши весь спектр чинників, що викликають симптоми у вашого улюбленця, лікар може призначити як виключення причинного продукту з раціону тварини, так і антигістамінні та кортикостероїдні препарати для зняття симптомів.
На основі припису лікаря стане можливим й лікування алергії у собаки в домашніх умовах.