Алергію на кроликів може викликати сіно

0 2 243

Ви не маєте можливості приділяти достатньо уваги коту чи собаці, а щури чи хом`яки для вас надто мініатюрні? Можливо, кролик – саме той, хто вам потрібен як домашній улюбленець. Звичайно, вирішуючи, брати кролика чи ні, варто зважити всі за та проти відносно поведінки тваринки, її годування та догляду за нею. Тут, звичайно, вам допоможе ветеринар. А от чи загрожує вам алергія на кроликів?

Так, вухаті можуть викликати гіперчутливість. Й науковці зазначають, що симптоми алергії на кроликів є переважно такими ж, як і при сенсибілізації до інших тварин.

Це, зокрема:

Також можливі шкірні симптоми у вигляді алергічного дерматиту, який проявляється кропив’янкою, свербежем та екземою

А ось важкі респіраторні симптоми алергія на кроликів викликає дуже рідко.  

Що обумовлює алергію на кролика?

Провокують реакцію гіперчутливості на кроликів алергенні білки. Головним із них є Ory c 1, що міститься в слині та хутрі тваринки. 

Цей білок належить до надродини ліпокаїнів, які задіяні у зв’язуванні та транспортуванні малих гідрофобних молекул, зокрема феромонів – речовин, які відіграють важливу роль у шлюбних іграх тварин.

До ліпокаїнової родини належать також алергенні білки таргана (Bla g4), щура (Rat n1), миші (Mus m1), кота та коня (алергени  Equ c1 та Equ c2).

Також, окрім Ory c 1, за виникнення алергічних реакцій на вухастиків відповідають кролячі білок Ag2 та сироватковий альбумін. Окрім останнього алергенами визнані сироваткові альбуміни котів (Fel d2), собак (Can f3) та великої рогатої худоби (Bos d6).

Спорідненість алергенів означає вірогідність виникнення перехресної алергії на котів, собак та корів у людини, сенсибілізованої до кроликів. І навпаки. 

Утім, прояви гіперчутливості, пов`язані з кроликом, не завжди виникають саме через тварину. Іноді симптоми алергії може викликати сіно, яке використовують для годування та як підстилку в клітці.

І тут можливі два варіанти. По-перше, сама трава може бути алергеном, а по-друге, – кліщі, що оселилися в ній. Саме вони здатні обумовити порушення сну, на яке іноді страждають власники кроликів.

Ще один ймовірний чинник кролячої алергії — продукти, якими годують тваринок. Не спокушайтеся їжею, яку приготували для вухастих.

 Так, вона може здатися смачною і для вас. Адже кролів годують морквою, яблуками або представниками родини злакових:  кукурудзою та пшеницею, що входить до топу 14 найпоширеніших алергенів. 

Розділивши з улюбленцем морквину чи яблуко, не забувайте про ризик виникнення алергії на них у вас. Особливо якщо така гіперчутливість була діагностована раніше, а зараз ви маєте алергію до пилку, приміром, берези. Саме вона може бути винуватицею виникнення синдрому «пилок-плоди». Причому морква здатна викликати навіть небезпечну для життя анафілаксію.

Алергія на кроликів: як діагностувати?

Тож якщо після появи кролика у родині у вас або в когось із близьких почала проявлятись алергія, обов`язково проконсультуйтеся з лікарем. Саме він за допомогою специфічних аналізів та тестів допоможе вам з`ясувати справжню причину захворювання.

Оптимальним у цьому випадку є молекулярний тест на алергію. Зокрема АЛЕКС2, який здатний одночасно визначити чутливість до 295 екстрактів та молекул – 99,9 % відомих науці чинників алергії. 

Серед них і 3 алергени кролика. І, звичайно, алергени всіх тварин, про яких йшлося у цій статті: собак, котів, коней, тарганів та ін. 

Тобто з результатом аналізу ви отримаєте свій алергологічний паспорт. З нього буде зрозуміло, на які саме алергени кролів та інших тварин ви реагуєте, і чи маєте перехресну сенсибілізацію та чутливість, наприклад, до потенційної кролячої їжі.

Профілактика алергії до кроликів

Якщо підозри щодо гіперчутливості до кролика підтвердилися, не поспішайте віддавати тваринку. Адже дотримання простих правил допоможе вам продовжувати спілкуватися з улюбленцем без шкоди для власного здоров`я. 

Отже: 

  1.  Максимально обмежте прямий контакт із кроликом. А після того, як торкнулися тваринки, обов’язково вимийте руки та обличчя. Це ж потрібно зробити після того, як погодували вухастика чи поміняли підстилку в клітці. 
  2. Під час годування та прибирання обов`язково надягайте рукавички та маску або респіратор, також бажано після змінити одяг.
  3. Обмежте територію оселі, на якій може перебувати кролик. Бажано, аби він ніколи не заходив до вашої спальні та кухні.
  4. Якомога частіше робіть у будинку чи квартирі прибирання, і обов`язково – вологе. 
  5. Тримайте сіно для кролика в закритому сухому приміщенні. Не допускайте зволоження сіна: це може призвести до появи цвілі, яка також здатна викликати алергію. 
  6. За можливості встановіть в оселі фільтри повітря.
  7. Використовуйте нейтралізатори алергії – спеціальні рідини/спреї, які наносяться на хутро та тварини та нейтралізують деякі її алергени. Перед тим як купувати ці засоби, бажано проконсультуватися з ветеринаром, аби ваше бажання убезпечити власне здоров`я не заподіяло шкоди вашому улюбленцю.
  8. До речі, купати кролика не варто: для нього ця процедура може стати значним стресом. Замінити її можна частим вичісуванням тваринки та протиранням її хутра вологою ганчіркою.

 Для зменшення симптомів алергії використовуйте антигістамінні засоби, які порекомендує ваш лікар. Також порадьтеся з ним щодо можливості отримання алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Це єдиний метод, який дозволяє повністю вилікуватися від алергії або суттєво полегшити її симптоми.

Коментарі
Loading...