Алергопрогноз на 29 червня – 5 липня 2025 року

У основних алергенів – поповнення, ризик алергії – до високого

Алергенна обстановка поступово змінюється: маємо як повернення алергії на березу, так і перший дзвіночок нової палінаційної хвилі. Про те, як саме воно повертається, що у нас там вже дзвенить й чому це знову важливо для фронту, розповість алергопрогноз.

Алергопрогноз і війна: де зв’язок

Глобальне потепління дається взнаки на повну. Злаки вже потроху всихають на півдні та на південному сході України. І це добре для тих, хто безпосередньо контактує з ними у природі, зокрема – й для воїнів ЗСУ, які боронять нашу землю. 

Утім, у центрі та на півночі, особливо на північному заході України,  злаки ще у активному цвіту. А от у повітрі Правобережжя вже потроху з’являється пилок полину — представника нової, літньо-осінньої палінаційної хвилі. 

Ще років 10 тому уявити пилок полину в атмосфері на початку липня було практично неможливо. Однак глобальне потепління бере своє, і тепер і полин, і амброзія зацвітатимуть раніше. 

Аллергія на траву − найпоширеніші алергени

І рівні їхнього пилку будуть вищими при землі — там, де ростуть та цвітуть ці трави. Отже, від пилку бур’янів вже за декілька тижнів знову потерпатимуть люди, що більше контактують з природою. Це, зокрема, й військові.

 І інформація з полів підтверджує ці дані: багато вояків дійсно страждають на алергію до пилку

Зарадити їй може лише правильне лікування, доступ до якого у військових часто обмежений. А тому алергопрогноз радить адаптувати медичне забезпечення військової служби до потреб бійців, і сам дбатиме про це.

Алергопрогноз і береза посеред літа. Чому це можливо?

Але окрім руху вперед ми певною мірою тепер рухаємося й назад. Адже зараз цвіте каштан. 

«Так каштан давно перецвів!» – скажете ви. Так, відомий усім нам красень, що цвіте білими гарними квітками, це — каштан. Але несправжній, кінський. 

Справжній, тобто каштан їстівний, викидає пилок саме цими днями. Він є хоч і далеким, та родичем берези. І тому о цій порі симптоми можуть з’являтися у людей, що мають алергію до березового пилку.

Алергопрогноз та його активні гравці

А утім, окрім пилку злаків, котрі поки що є алергенними лідерами, у повітрі спостерігатиметься й пилок липи. Аромат її квітів зараз поширюється на багато метрів навколо дерев.

І хоча достеменних даних щодо алергенності пилку цієї рослини для українців немає, вважається, що він може бути помірно алергенним для чутливих осіб.

Проте й тут є одне але: липа — рослина ентомофільна. Це означає, що вона запилюється комахами, а не вітром, як більшість рослин з алергенним пилком. 

А тому у липи набагато менше пилкових зерен. Вони доволі великі, клейкі й погано літають у відкритому повітрі. Тому симптоми до цього пилку ризикують розвинути першою чергою люди, котрі часто з ним контактують.  Тобто ті, хто має поблизу домівки або роботи липове дерево, а також проводить під ним певний час.

Утім, і тут винуватицею може бути не лише липа. Бо, сидячи під нею, ви також контактуєте і з уже згаданими злаками.

Адже злаки — вони скрізь. Це й газон неподалік від ваших вікон, і така приємна трава на дозвіллі, яка насправді цвіте. І цей цвіт не завжди помітний неозброєним оком, особливо непосвяченим людям.

І коли ви бачите на газоні чи на луці волоті й колоски, з яких у дитинстві робили «півників» та «курочок», знайте: це вони – оці дивні квітки злаків, які виділяють  небезпечний пилок.

А якщо ви знаходитеся близько до цих рослин, то можете вдихати й десятки пилкових зерен. Щоб викликати симптоми, достатньо лише 10 зерен на кубометр повітря. Позаяк людина вдихає 10 літрів повітря на хвилину, порція, що спричинить симптоми, може виявитися значно меншою – буде потрібна буквально пара зерен.

злаки2Отже, людям з алергією до злакового пилку потрібно слідкувати не лише за фоновими рівнями пилку в Україні, а й за своїм безпосереднім довкіллям, де чутливих осіб можуть оточувати злакові трави. І якщо вибір довкілля залежить лише від вас, то за фоновим рівнем пилку злаків найкраще стежити за допомогою погодинного прогностичного модулю

За замовчуванням він завантажується для вільхи, тож вгорі сторінки потрібно натиснути на плашку злаків.

Алергопрогноз та опади: дощі змінять мало що

Це тому, що опадів очікується не так багато. 

  • Так, у Вінниці, Рівному, Сімферополі дощі прогнозують лише 29 червня,
  • в Сумах — 29 та 30 червня, а також 1 та 5 липня,
  • Дніпрі — 29 червня, 1, 2 липня,
  • Житомирі — 29 червня, 1, 5 липня,
  • Луганську — 29 червня, 2, 3, 5 липня,
  • Маріуполі — 29 червня, 3 липня,
  • Луцьку, Івано-Франківську, Хмельницькому, Львові, Полтаві — 29 червня, 5 липня,
  • Запоріжжі — 29 червня, 1 липня,
  • Донецьку — 29 червня, 1-3 липня,
  • Кропивницькому — 30 червня та 1 липня,
  • Києві, Чернігові — 30 червня, 1 та 5 липня,
  • Черкасах — 1, 5 липня,
  • Харкові — 2 липня,
  • Умані — 5 липня.

Утім, і такі невеликі дощі, хоч поволі, але сприятимуть подальшій вегетації злаків, на яких тепер дуже активно зростає альтернарія. Це гриб, чиї спори є основним алергеном теплого періоду року.

І паразитує Alternaria переважно саме на злаках. Їхні стебла стають під дощем прекрасним місцем росту альтернарії, й тому її концентрації у повітрі збільшуються. Особливо – на тлі теплої погоди.

аlternaria

Таким чином утворюється замкнене коло: що більше злаків, то більше й спор альтернарії, надто після дощів. 

На додачу лікарі давно підмітили, що у пацієнтів алергія на злаки зустрічається одночасно з алергією до альтернарії, але причину зрозуміти не могли. 

Тепер вінницькі вчені з’ясували, що основна небезпечна молекула альтернарії схожа за будовою з однією з основних алергенних молекул злаків. Тому є висока ймовірність, що імунна система реагує на обидва ці чинники одночасно.

У дощові дні будуть підвищуватися не лише рівні альтернарії, а й усіх інших грибних спор, першою чергою – аскоміцетів. Ці гриби найбільше розповсюджені у природі. До них, приміром, належать усім відомі аспергіл та пеніцил. 

Концентрації аскоспор завжди зростають у вологу погоду, проте не всі з них викликають алергію. Деякі аскоспори, приміром, можуть провокувати й астму. Вони маленькі, а тому здатні проникати глибоко у дихальні шляхи. Саме цим феноменом може пояснюватися синдром, відомий як «грозова астма».

Дощ підвищує ризик алергії

Алергопрогноз та його тижневі особливості: ризик, що залежить від поведінки

Чого не скажеш про героїв цього розділу алергопрогнозу: в довкіллі цвіте все більше рослин, які можуть викликати симптоми алергії залежно від відстані до квітки. Це, зокрема, рослини родини айстрових, схожі на на ромашку, та й самі ромашки.

І хоча вони на вигляд зовсім не такі, як амброзія чи полин, ромашка є їхньою близькою родичкою. Усі разом вони входять до вже згаданої родини айстрових.

І тому рослини, схожі на ромашки, не рекомендується нюхати саме людям із алергією до амброзії та полину, які зацвітуть лише за місяць.

Утім, як бачимо, алергени айстрових вже тут.

Так само залежними від відстані до джерела можуть бути симптоми алергії до кропиви. Вона вже дуже активно цвіте. В основному – у містах лісостепової зони. 

Але алергенність пилку кропиви загалом низька. Так само, як низька й алергенність пилку подорожника й щавля, що вже також активно цвітуть.

щавель_квити

Алергопрогноз пропонує контролювати симптоми

В описаних умовах вельми помічною буде й унікальна можливість контролювати свої симптоми разом із мобільним застосунком PASYFO. Його можна завантажити через Play Market та App Store. Застосунок створений австрійськими фахівцями на базі реальних даних про розповсюдження пилку — тих, що їх ви бачите у згаданому прогностичному модулі

Прив’яжіть застосунок до своєї локації та відмічайте там власні симптоми. І через деякий час ви почнете отримувати індивідуальний прогноз симптомів  відповідно до рівнів пилку, що очікуються найближчими днями, та до погоди.

Алергопрогноз і захист від полінозу: що допоможе краще?

І такий прогноз є важливим, адже запобігти контакту з пилком не завжди просто. Але якщо уникнення продуктів, що викликають алергію, є вашим вибором, то запобігти контакту з пилком не так просто. Як вже було згадано, допомогти у цій справі можуть дощі.

А утім, чекати опадів, щоб уникнути контакту з алергеном, не варто й не завжди можливо. За високих концентрацій алергенного пилку та за несприятливого прогнозу симптомів від PASYFO допоможуть медичні маски, які можна вдягати при виході на вулицю, щоб перешкоджати активному проникненню пилку до ваших дихальних шляхів. 

А от щоб знизити реакцію на пилок, варто на тлі симптомів вживати й антигістамінні препарати від алергії. Втім, їх для вас має підбирати виключно лікар.

Алергопрогноз радить не забувати про лікування алергії

Але нагадаємо, що найкращим методом лікування алергії до до пилку, спор грибів та до отрути комах є алергенна імунотерапія. 

Охоплює вона, в тому числі, й проведення так званих щеплень від алергії. Адже більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алергенспецифічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ). Саме уколи з невеликими дозами алергенів, що вводяться під час курсу АІТ, і називаються інколи щепленнями від алергії. 

Починати АІТ краще тоді, коли ваших алергенів у повітрі немає і ваш організм не контактує з ними природним чином. Наразі така порада підходить для людей з алергією на амброзію та полин.

Тож саме зараз таким пацієнтам варто проконсультуватися з лікарем-алергологом щодо застосування АІТ. Правильно підібрана, з часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективним застосування АІТ є якраз тоді, коли вашого причинного пилку ще  немає у повітрі.

Що робити, якщо ви ще не розпочали АСІТ?

Коли він з’явиться, вам допоможе дізнатися прогнозний модуль концентрацій алергенів. Він підкаже також, у які дні та години контактів з потенційно високими рівнями пилку потрібно особливо ретельно уникати у вашому регіоні. 

У період активного цвітіння рослин в пригоді може стати й тонкодисперсний фільтр, який не пропускатиме пилок до вашої оселі. А після прогулянок на вулиці варто змінювати одяг та взуття, промивати ніс, а також мити голову, щоб прибрати з неї пилок. 

Допоможе й ретельне вологе прибирання, що усуне алергени з меблів та підлоги. І помічним буде воно не лише проти алергенного пилку.

Кліщі. Основні алергени нашої оселі

Адже алергени на нас завжди чатують і в оселі. Найчастіше це кліщі домашнього пилу. Вони є чи не найголовнішим «домашнім» чинником алергії.

Окрім кліщів важливими є алергени домашніх тварин і пліснява. Але не пліснявою єдиною може поповнитись ваша оселя, якщо вологість у ній збільшується, а десь скраєчку є комора, наповнена дбайливо заготовленими продуктами

Тут, у темряві, відносному теплі й вологості, ростимуть та розмножуватимуться й так звані комірні кліщі. Їх є кілька видів: Acarus siro, Lepidoglyphus destructor (борошняні кліщі) та Tyrophagus putrescentiae (кліщ зерновий). 

Ну тобто перші вам загрожуватимуть, якщо у вас у коморі борошно та крупи, а другий – якщо ви тримаєте зерно немеленим. Але й це — умовний поділ. 

Насправді обидва види кліщів можуть жити у харчових продуктах. Окрім круп це — сири, корм для домашніх тварин і шинка, що в’ялиться у коморах.

А алергія на комірних кліщів виникає через їхніх найближчих родичів – звичайних кліщів домашнього пилу. І у пилових, і у комірних кліщів є спільні алергени, які й сприяють виникненню симптомів при контакті з обома видами. 

Тобто, якщо у вас розвинулася реакція на кліщів домашнього пилу, які є звичайними мешканцями кожної оселі, а потім ви ще й контактуєте з комірними кліщами, то реакція проявиться й на них.

Алергія до кліщів — неочевидні загрози

Але і це ще не всі загрози. Цитозольні білки, що зв’язують жирні кислоти і є основними алергенами комірних і важливими алергенами звичайних пилових кліщів, є і у харчових продуктах. 

Якщо ці алергени потрапляють через дихальні шляхи, тобто від кліщів, людина відчуває респіраторні симптоми, аж до астматичних, а також атопічний дерматит

Якщо ж ви споживаєте креветок, маючи до них алергію, може виникнути синдром оральної алергії. Згодом він здатний призводити до розвитку кропив’янки, набряку губ, почервоніння шкіри та симптомів з боку системи травлення.  

Окрім названих у комірних і домашніх кліщах також є алергени 2, 5 та 7-ї груп. Контакт з ними виключно респіраторний і може викликати як ринокон’юнктивіт, так і астму.

В Україні чутливість до названих молекул однаково важлива, про що свідчать спільні дослідження київських та вінницьких вчених.

Інші алергени приміщень у алергопрогнозі. Їх безліч і окрім кліщів

Окрім кліщів домашнього пилу в помешканнях на нас чатують алергени домашніх тварин, таргани та пліснява. І все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.

Фото «Українська правда»

У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема щурів і мишей, а також знову із кліщами домашнього пилу. 

Лікарі й справді відмічають зростання захворюваності на алергію до спор грибів у тих, хто знаходився у сховищах. І, позаяк знаходження в укриттях зараз може бути тривалим, вам у пригоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії під час перебування у таких місцях.

Алергени сільської хати, контакт з якими може викликати так званий синдром сільської хати, направду подібні до тих, з якими ми стикаємося у бомбосховищах.

У міській оселі теж відбувається контакт із лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, й інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.

Алергени у квартирі

Додайте сюди й домашні рослини, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота у ньому. Дбати про неї, захищаючи стіни, зокрема від грибка, — не лише на поверхні, але й у товщі цих стін, радять і німецькі вчені.

Як ще захиститись від алергенів та інфекцій — у приміщенні та на вулиці?

Бо з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Стіни від грибка найкраще захищати, підтримуючи оптимальну вологість у потенційно уразливих приміщеннях — коморах, гаражах, де вона має коливатися в межах 50 %.

Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А от у сховищах актуальними залишаться маски. Краще – медичні. 

Вони стануть в пригоді і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  респіраторних інфекцій, які актуальні цілий рік.

Чому вам цікавий алергопрогноз?

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

А коли симптоми алергії загострюються, важливо правильно встановити  їхню причину. І не так важливо, сезонним чи цілорічним чинником викликана ваша недуга.

Адже єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX. Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно і створити ваш унікальний алергенний паспорт на підставі лише одного аналізу крові.

alex_

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки медичного центру DIVERO та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».