Алергія на цикорій пов`язана з гіперчутливістю до березового пилку

0 1 026

Вам до вподоби смак кави, але після єдиної чашки серце починає битися, як після марафону? Можливо, варто звернути увагу на цикорій, з якого варять не менш смачний напій, але без кофеїну. Утім, перш ніж зважитися на цей крок, варто переконатися, що алергія на цикорій – це не про вас.

Про корисні властивості цикорію людям відомо вже давно. Корінь цієї рослини з родини айстрових має легку проносну дію, здатен профілактувати застій жовчі в жовчному міхурі та зменшувати набряки. 

Використовують цикорій і в кулінарії. Його листя вживають замість листя селери, а коріння та листові бруньки їдять у вареному вигляді. 

Та найпопулярніший спосіб застосування цикорію – приготування напою, який схожий на смак на каву, але не містить кофеїну. Але, як і напій зі справжніх кавових зерен, цикорієва кава та інші продукти, що містять цикорій, здатні викликати алергічну реакцію.

Чому виникає алергія на цикорій?

У першу чергу ризикують стати гіперчутливими до цикорію ті, хто вже має алергію на одного або декількох представників родини айстрових, до якої входить і цикорій. Нараховує вона близько 30 000 видів рослин. Серед них:

А також їстівні культури: топінамбур (земляна груша) та латук.

Симптоми алергії на цикорій

Про те, що ви сенсибілізувалися до цикорію, можуть свідчити такі симптоми, як відчуття поколювання у ротовій порожнині, а також її набряк. Ці прояви характерні для так званого синдрому оральної алергії (СОА). Він є одним з проявів IgE-опосередкованої алергії на цикорій. Ця гіперчутливість у випадку алергії на цикорій також має прояви з боку шкіри та дихальної системи.

СОА може проявлятись у будь-якому віці. Це неприємні відчуття у роті чи навколо нього, які виникають під час або після їди.

Помірні симптоми синдрому оральної алергії можуть включати комбінацію будь-яких ознак:

До важчих проявів належать набряк горла, нудота і блювота, кропив’янка, астматичний напад. Кропив’янка виникає при контакті з їжею, наприклад, коли людина очищає цикорій, подрібнює або розтирає чи просто тримає в руках. А напад астми може статися під час виготовлення сумішей або випаровування, тушкування, варіння на пару.

Перехресна реактивність цикорію

Описані епізоди алергічних реакцій на цикорій у чотирьох пацієнтів, що мали інгаляційну алергію до пилку берези

При цьому перехресна реактивність пилку цикорію та берези, досліджена у двох із цих  пацієнтів, не була пов`язана з основним алергеном березового пилку – білком сімейства Bet v 1. Її обумовлювали інші алергенні білки. 

Як зазначають дослідники, 

цикорій слід додати до переліку продуктів, які можуть перехресно реагувати з пилком берези та викликати синдром оральної алергії, пов’язаної з ним. 

До цього переліку входять: 

Як діагностується алергія на цикорій

Але чи дійсно симптоми, що виникають після вживання страв із цикорієм, свідчать про істинну алергію на нього? Найточнішу відповідь на це запитання дасть молекулярний тест ALEX2. За його допомогою на основі лише одного зразка сироватки крові можна визначити специфічні IgE майже до 300 алергенів та алергенних екстрактів. А це – 99,9 % всіх відомих алергенів у світі.

Якщо ж результати ALEX2 не задовільнять лікаря-алерголога, варто буде пройти інше дослідження – тест на харчову непереносимість Food Xplorer. Цей тест визначає IgG-залежну гіперчутливість до 286 харчових продуктів.

На відміну від істинної IgE-залежної алергії негайного типу, така гіперчутливість є наслідком виникнення IgG-опосередкованих реакцій, обумовлених харчовими продуктами.

А наступним після тестів кроком у лікуванні алергії на цикорій або його непереносимості стане дотримання дієти, яку індивідуально для вас підбере лікар-алерголог.

Також варто пам`ятати, що вживання цикорію може зашкодити не лише проявами алергічних реакцій. Так, його варто виключити зі свого раціону вагітним жінкам, адже доведено, що цикорій може спровокувати викидень. Окрім цього здатність цикорію стимулювати вироблення жовчі може виявитися небезпечною для людей, що мають камені у жовчному міхурі.

Коментарі
Loading...