Алергія на соняшник, або Чим небезпечний популярний флешмоб

0 1 345

Коли зацвітають соняшники, селфі з ними викладають тисячі користувачів соціальних мереж. Милуватися своїми фото з однією з найпопулярніших в Україні сільськогосподарських культур багато хто вважає за справу честі. 

Але для людей із певним видом алергії такий флешмоб може бути смертельно небезпечним. Аж до анафілаксії. І причина тому – не алергія на соняшник, а чутливість до полину та амброзії.  

Так, ці рослини є близькими родичами. І хоча вони виглядають по-різному, і полин, і амброзія, і соняшник (Helianthus annuus) належать до родини айстрових. А тому їхні алергени є перехресно реактивними. 

І для людей, чутливих до пилку полину та амброзії, соняшник може становити не меншу небезпеку.

Чому соняшник викликає алергію?

У суцвітті-кошику соняшника  (так, те, що ми нюхаємо, не одна квітка!) від 1 000 до 2 000 окремих квіточок. І більшість з них здатні виділяти пилок.

В складі пилку й амброзії, і соняшника, знайдені пектат-ліази. Це алергени, кількість яких зростає при дозріванні пилку: тобто, наприклад, коли соняхи стали великими та гарними. 

А самі пектат-ліази характеризуються здатністю послабляти клітинні контакти. Це означає, що їм неважко проникнути через слизову нашого носа у кров.

Хороша новина полягає в тому, що пектат-ліаз в пилку соняшника не так багато. На відміну від пилку амброзії, де пектат-ліаза Amb a 1 — основний алерген, на який реагують понад 95 % людей з полінозом до амброзійного пилку. 

Реакція на пектат-ліази соняшника куди скромніша. До них чутлива третина людей з симптомами алергії до пилку рослини.

А от поганою новиною є висока перехресна реакція соняшникового пилку із пилком полину. Це тому, що основний алерген соняшника Hel a 1 належить до групи дефенсинів. 

До нього, за європейськими даними, чутливі 65 % людей  з алергією до пилку соняшника. Hel a 1 — відносно стійкий протеїн, який виконує захисну функцію. 

І саме до групи дефенсинів належить основний алерген полину Art v 1. На нього також реагує майже 100 % хворих із полиновим полінозом.

Останній алерген соняшника — профілін Hel a 2. До нього чутливі 31 % людей з алергією до пилку цієї рослини. Профілін також є високо перехресно реактивним

Це означає, що люди, гіперчутливі до профілінів, як правило, реагують і на інший пилок або навіть харчові продукти, де містяться ці білки. Останнє явище називається синдромом «пилок – плоди».

Інша перехресна реактивність соняшникового пилку

Інші рослини, з якими пилок соняшника є перехресно реактивним, — це амброзія, полин, олива, ясен та перелісок однорічний. Також перехресно реагує із соняшниковим пилок маргариток, кульбаби та золотушника.

Людям із чутливістю  до пилку айстрових не рекомендується вживати й чаї на рослинній основі, що містять ромашку, пижму, цмин, застосовувати примочки з цими рослинами.
А от насіння соняшника, на щастя, є менш перехресно реактивним із його пилком. Все тому, що основний алерген насіння Hel a 3 — це білок-переносник ліпідів. Він належить до класу речовин, які не зустрічаються у пилку. Але викликає сенсибілізацію сам по собі, аж до анафілаксії. 

Білок того ж класу є основним алергеном ще одного представника родини айстрових — салата-латука.

Алергія на соняшник та інші айстрові: основні симптоми

Пилок соняха — важливий професійний алерген у регіонах, де вирощується сонях. Серед них і Україна. 

У не дуже важких випадках соняшниковий пилок стає причиною астми, алергічного риніту та алергічного кон’юнктивіту. Вважається, що до нього розвивається чутливість мало не у чверті людей, які контактують із рослиною у процесі її вирощування та обробки. 

Так, відомий клінічний випадок, який стався із 24-річним аграрієм. У нього через вплив пилку соняшника протягом 5 років розвинулися алергічний риніт та кон’юнктивіт. А впродовж п’ятого року з’явилася й астма

Усі симптоми з боку органів дихання та очей зникли після того, як пацієнт певний час уникав контакту із соняшником. Але розвивалася харчова алергічна реакція, коли він їв мед, що містив 30 % соняшникового пилку. Такий продукт здатний викликати симптоми синдрому оральної алергії, а також анафілаксію.

В Україні відомі випадки анафілаксії, спричиненої пилком соняшника зразу ж після польового флешмобу. 

Особлива проблема — це прихований пилок соняшнику. Він, наприклад, може міститись на лушпинні насіння. 

Реакцією на такий пилок у 22-річної жінки були алергічний риніт, закладеність носа, сльозотеча та кропив’янка. Як на обличчі, так і по всьому тілу.

Лікарі радять розрізняти алергію, викликану пилком рослини й так званим соняшниковим пилом. Останній утворюється при обробці насіння на підприємствах.

Діагностика та профілактика алергії на соняшник

Найкращим способом профілактики алергії є уникнення контакту із соняшником. У разі професійного захворювання — аж до зміни роботи. 

А от визначається алергія на соняшник за допомогою молекулярної алергодіагностики. Саме вона, зокрема тест ALEX2, дає змогу визначити, на білки якого класу реагує пацієнт. 

Відтак, отримавши результат аналізу, лікар-алерголог встановить, які потенційні перехресні реакції з пилком інших рослин та їжею можуть виникати саме у вас. Й надати індивідуальні рекомендації щодо дієти та стилю життя.

Коментарі
Loading...