Алергія на шоколад: анафілаксія та важкі реакції на небезпечні наповнювачі й домішки
Алергія на шоколад виникає рідко. Проте, якщо людина чутлива до цього продукту, її реакції на какао та особливо наповнювачі й домішки, які входять до складу шоколаду, можуть загрожувати життю.
Шоколад – смачний та поживний продукт, основним складником якого є порошок з какао-бобів. Але у людей, чутливих до шоколаду, реакцію можуть викликати не лише білки какао.
Адже шоколад виробляється з кількох інгредієнтів: какао-порошок змішують з цукром, жиром і емульгаторами, такими як соєвий лецитин.
Багато видів шоколаду також містять молочні продукти. Для урізноманітнення смаку до цього десерту часто додають горіхи, родзинки чи ягоди.
Крім того, до складу напоїв на основі шоколаду можуть входити яєчні білки.
Більшість з щойно названих продуктів — молоко, соя, яйця, арахіс, горіхи — належать до вісімки найголовніших харчових алергенів.
Тому людям, які страждають на алергію до шоколаду, часто важко розібратися, який чи які зі складників продукту викликають реакцію саме у них.
До того ж шоколад входить до списку продуктів, що сприяють вивільненню гістаміну в нашому організмі. Тому цей десерт може бути складно засвоювати людям з непереносимістю гістаміну.
Симптоми алергічної реакції на шоколад
Симптоми алергії на шоколад, як правило, не загрожують життю. Проте в деяких випадках у людини може розвинутися небезпечна для життя анафілаксія.
Цей прояв алергії є дуже серйозним. Через цю загрозу люди, що мають ризик розвитку анафілактичної реакції на шоколад, повинні виключати цей продукт зі свого раціону.
Інші симптоми алергії до шоколаду охоплюють:
- мігрень;
- печію;
- судоми;
- набряк;
- кашель;
- свербіж;
- кропив’янку;
- висипання, які можуть з’явитися негайно або через певний час.
Однак справжня алергія до шоколаду, точніше алергія на какао, є досить рідкісною. Тож якщо у вас після вживання цього смаколику виникають алергічні реакції, ймовірніше, що ви чутливі не до самого какао, а до інших інгредієнтів шоколаду. Або страждаєте від непереносимості шоколаду — це генетично зумовлений стан, коли організм людини не може засвоювати певний продукт.
Найчастіше організм може реагувати на молоко, соєвий лецитин, тирамін, фенілетиламін, теобромін, кофеїн, ароматизатори та емульгатори, які містяться у шоколаді.
До симптомів алергії власне на какао належать:
- головний біль;
- кропив`янка;
- проблеми з диханням;
- набряк язика, губ або горла;
- свистячий кашель;
- метеоризм;
- розлади травлення;
- нудота або блювота;
- спазми шлунку.
Всі ці прояви можуть бути ознаками анафілаксії. Цей стан небезпечний для життя людини, якщо їй вчасно не надати медичну допомогу.
Проте в більшості випадків, на щастя, чутливість до шоколаду або какао не є загрозливою для життя. Багато людей здатні керувати симптомами алергії, якщо обмежують споживання шоколаду або вживають його замінники.
Алергія на молоко, що міститься у шоколаді
Алергія до молочних продуктів дуже поширена, особливо у дітей. А майже весь шоколад містить принаймні незначну кількість молока.
Особа з алергією до молока в перші години після вживання молочних продуктів може відчувати такі негайні симптоми як кропив’янка, кашель із хрипами або нудота.
Деякі важкі випадки алергії до молока можуть призвести до виникнення анафілактичного шоку. Такі ситуації потребують нагального медичного втручання.
Алергія на арахіс та горіхи — наповнювачі шоколаду
Деякі цукерки наповнюють арахісовим маслом або цілими горіхами. Через те, що весь асортимент шоколадної продукції часто виготовляють на одній лінії, навіть вироби, що не містять арахіс або горіхи як інгредієнти, можуть містити їхні залишкові сліди. Отже, становлять загрозу для людей з алергією до цих продуктів.
Реакція на пшеницю та глютен (целіакія)
При виготовленні цукерок із наповнювачами для надання в’язкості шоколадній масі часто використовують борошно або пшеничний крохмаль. Ці складники можуть викликати реакцію у людей з целіакією.
Так само небезпечним може бути й хрусткий рис, який додають у шоколад. Він часто містить ячмінний солод, що також викликає симптоми непереносимості глютену у людей із цією патологією. Є дані, що такі пацієнти реагують і на молочний шоколад.
Соя, що міститься у шоколаді
Шоколад зазвичай містить емульгатор, який підтримує його твердість при кімнатній температурі. Один із найпоширеніших емульгаторів – соєвий лецитин — небезпечний для багатьох людей з алергією до сої. Він містить залишки соєвого білка.
Алергія до нього може спровокувати складні симптоми:
- реакції, схожі на застуду: нежить, сльозотеча, закладеність носа, чхання;
- проблеми з травленням: біль у животі, гази та здуття живота;
- симптоми астми;
- шкірні реакції, що включають свербіж, кропив’янку або екзему;
У важких випадках алергії на соєвий білок люди можуть відчувати серйозніші симптоми:
- тривожність;
- сплутана свідомість;
- утруднене дихання;
- запаморочення або непритомність;
- утруднене ковтання;
- почервоніння шкіри.
Ці симптоми можуть бути ознаками анафілактичної реакції на сою та повинні негайно лікуватися.
Реакція на кукурудзу, яка також потрапляє до шоколаду
Вмісту кукурудзи неймовірно важко уникнути в промислових харчових продуктах, і шоколад не є винятком. Окрім кукурудзяного сиропу з високим вмістом фруктози, який містять деякі шоколадні вироби, інші виробники можуть використовувати кукурудзу на виробничих лініях.
Якщо у вас підтверджена алергічна реакція на кукурудзу, будьте особливо уважні до її присутності у білому шоколаді.
Ягоди у шоколаді
Ягоди самі по собі є одними з найпоширеніших алергенів. При цьому їхні шматочки, якими наповнюються шоколадні вироби, дуже легко змішуються.
Тому навіть уважне вивчення інформації щодо вмісту цукерок не завжди допоможе уникнути вживання небажаної ягоди.
Існують також інші потенційні загрози, які несе вживання шоколаду.
Кофеїн у шоколаді
Всупереч поширеній думці, шоколад має дуже низький вміст кофеїну: близько 30 грамів молочного шоколаду містять лише 6 міліграмів (мг) кофеїну.
Чорний шоколад містить більше кофеїну, ніж молочний: у 100-грамовій плитці його близько 43 мг. Це приблизно дорівнює вмісту кофеїну в половині чашки кави: подвійний еспресо (60 г) може містити до 100 мг алкалоїду.
Для порівняння: одна баночка Coca-Cola (360 грамів) містить кофеїну майже стільки, як шоколадка, – 34 мг. Проте для людей, дуже чутливих до кофеїну, цього достатньо, щоб викликати реакцію.
Симптоми чутливості (непереносимості) кофеїну охоплюють:
- збудження або нервову поведінку;
- тривожність, дратівливість;
- проблеми з травленням, такі як діарея, нудота або біль у шлунку;
- збільшення частоти серцевих скорочень;
- проблеми зі сном;
- запаморочення;
- головний біль.
Справжня алергія до кофеїну зустрічається рідко. У людей з таким захворюванням можуть виникати шкірні реакції, такі як кропив`янка, висипання або набряки.
Чутливі до кофеїну особи також помітять ці симптоми, коли питимуть каву, чай, енергетичні або деякі трав’яні напої (наприклад гуарану).
Алергія на шоколад та ліки
Рідко шоколад здатний викликати симптоми, які нагадують симптоми алергії (наприклад, свербіж шкіри), у людей, які приймають прозак (флуоксетин). Цілком можливо, що це пов’язано зі здатністю прозаку підвищувати концентрацію серотоніну у нервовій тканині.
Виділенню в організмі людини серотоніну — гормону задоволення — сприяє й шоколад, особливо чорний.
Переконайтеся, що ваш лікар-алерголог знає про будь-які ліки, які ви приймаєте.
Лікування алергії на шоколад
Алергія до шоколаду не лікується. Тому найголовніший спосіб уникнути її проявів – утримуватися від вживання шоколаду та продуктів, які його містять.
Кожен, хто впевнений, що страждає алергію до какао або какао в шоколаді, має виключити з раціону шоколадні вироби, а ще такі напої, як молочні коктейлі або гарячий какао.
Коли існує ризик виникнення анафілаксії, лікарем призначається автоінжектор адреналіну, який пацієнт має носити з собою.
При алергії на шоколад потрібно уникати:
- цукерок;
- випічки;
- морозива;
- пудингів;
- шоколадних млинців;
- фасованих снеків;
- глазурованих шоколадом фруктів;
- десертів із шоколадом (желе, муси).
Шоколад може міститись навіть у хлібобулочних виробах.
Крім того, його використовують як ароматизатор у:
- каві та кавових напоях;
- алкогольних та безалкогольних напоях;
- деяких лікарських засобах.
Отже, неодмінне життєве правило для людей з алергією до шоколаду — завжди ретельно вивчати етикетки ліків та продуктів у супермаркетах, щоб переконатися, що ті не містять небезпечних алергенів.
Так само важливо повідомляти про свою алергію чи несприйнятливість певних продуктів персонал у ресторані.
Корисно занотовувати свої страви, особливо нові, у додатки до смартфонів, що передбачають облік щоденних страв. Тоді разом з лікарем-алергологом вам простіше буде визначити, яка саме їжа могла викликати реакцію організму.
Замінники шоколаду
З плодів ріжкового дерева (цератонії) створюють порошок, подібний до какао, — його можна використовувати як замінник шоколаду.
До того ж екстракт ріжкового дерева не містить кофеїну. Цей екстракт часто використовується замість шоколаду у запечених десертах, напоях і батончиках. Тому така їжа може стати хорошою альтернативою для людей, що мають чутливість до какао.
Діагностика алергії на шоколад
Вживання гарячого шоколаду або шоколадних кексів НЕ є способом перевірити наявність алергії до шоколаду або його непереносимості. До того ж ці експерименти можуть бути небезпечними, якщо реакція на какао чи інші інгредієнти шоколаду у вас дійсно є.
Єдиний спосіб діагностувати алергію на шоколад — тест на алергію, який має провести алерголог. Зокрема, сучасним методом є тест АЛЕКС. Він передбачає виявлення в крові специфічних рівнів імуноглобуліну Е (IgE), який синтезується в організмі до білків шоколаду та інших харчових продуктів.
Ваш алерголог може також провести шкірний прик-тест, щоб виключити алергію до продуктів, на основі яких виготовляється шоколад, таких як молоко та яйця.