Дерматит повік. Які алергени спричиняють його найчастіше

0 897

Повіки – одна з найчутливіших ділянок тіла. Їхня шкіра надзвичайно тонка порівняно зі шкірою обличчя. І саме це робить повіки вразливими до проникнення контактних алергенів. До того ж повіки піддаються впливу надзвичайно великої кількості речовин, у тому числі — через часте тертя очей руками. Відтак дерматит повік є доволі поширеним явищем. 

Тут, на повіках, може виникати як подразнювальний контактний дерматит, так і алергічний. Причому саме алергічний фактор вважається однією з найпоширеніших причин дерматиту повік. За даними наукової літератури, алергічний контактний дерматит (АКД) є причиною принаймні половини всіх випадків дерматиту цієї області обличчя.

Примітно, що алергічний висип на повіках можуть спричинити як засоби, нанесені на обличчя чи волосся (й навіть нігті), так і ті, що наносяться власне на повіки. Крім того, повіки особливо чутливі до алергенів, які поширюються повітрям

Симптоми алергічного контактного дерматиту повік

Прояви АКД повік залежать від тривалості впливу подразників. При гострій фазі захворювання можуть спостерігатися висип, що дуже свербить, та еритема (почервоніння) з плямами, папулами або водянистими пухирцями (везикулами). 

А от підгострі та хронічні форми контактного дерматиту характеризуються помітно меншим свербежем. Але тоді спостерігається підвищена сухість повік. Вони починають лущитися, можлива поява висипки, схожої на лишай.

Повіки також можуть набрякати. При тривалому дерматиті вони стають потовщеними, збільшуються плями на шкірі, шкіра грубшає. Такий процес називається ліхенізацією. 

Вражатися можуть і краї повік (блефарит). Суб’єктивні симптоми та фізичні прояви зазвичай обмежуються ділянкою, яка безпосередньо взаємодіяла з алергеном. Утім, описані випадки, коли місце контакту з алергеном було  досить віддаленим від повік.

Дерматит повік і вторинна інфекція

Ситуація з дерматитом нерідко погіршується на тлі приєднання інфекції. При надмірному розчухуванні уражених ділянок туди може бути занесена інфекція з рук. 

Таке інфікування здатне призвести до випадіння вій, порушити промивання очей слізьми та погіршити зір внаслідок набряку повік і періорбітального набряку. Дерматит повік може супроводжуватися постзапальною пігментацією — однією з причин темних кіл під очима.

Які алергени найчастіше спричиняють дерматит повік 

Як свідчать результати досліджень, більше ніж 80 % усіх хворих з дерматитом повік – це жінки. Вчені припускають, що такий показник зумовлений частішим використанням жінками косметики, в тому числі тіней, лосьйонів і різних аплікаторів, які містять консерванти та ароматизатори. 

 Зокрема, дерматит повік можуть спричинити: 

Додатковими значущими джерелами АКД на повіках є метали та гума (ювелірні вироби, інструменти для макіяжу), ліки (місцеві кортикостероїди, антибактеріальні та офтальмологічні препарати) та повітряно-крапельні алергени (леткі хімікати та спреї).

Крім того, алергени, здатні спровокувати дерматит, можуть міститися у:

Одне з досліджень показало, що алергічний контактний дерматит був найпоширенішим діагнозом у досліджуваних групах пацієнтів і спостерігався частіше у хворих, які використовували крем для гоління та кондиціонер для волосся. Найпоширенішим алергеном, що містився у цих засобах, виявився сульфат нікелю.

Подразнювальний контактний дерматит

Але не кожний дерматит є алергічною реакцією. Іноді має місце подразнення шкіри без імунної відповіді організму. В цьому випадку йдеться про подразнювальний контактний дерматит (ПКД). 

Він може бути спровокований контактом з хімічними речовинами та/або фізичними подразниками. ПКД повік можуть викликати:

Речовини-подразники можуть торкатися повік безпосередньо або потрапити на них з пальців, причому на руках ці подразники не завжди спричиняють дерматит.

Фізичні тригери, здатні викликати ПКД, — це екстремальні температури (спека або холод); екстремальна вологість (низька або висока); механічне тертя або подряпини.

Теоретично подразнювальний контактний дерматит повік може виникнути у кожного. Однак він переважно зустрічається у людей з чутливою шкірою

Люди з атопічним дерматитом (екземою), астмою та полінозом частіше страждають від подразнювального контактного дерматиту. А будь-яке наявне запалення шкіри може спричинити порушення водонепроникного бар’єру епідермісу й зробити його більш уразливим до ПКД. 

Діагностика дерматиту повік

Діагностика подразнювального контактного дерматиту повік проводиться шляхом виявлення його характерних ознак. На ПКД може вказувати свербляча висипка, яка вражає одну або обидві повіки, виникає періодично чи постійно. 

Також при подразнювальному дерматиті спостерігаються підвищена чутливість шкіри та атопічний дерматит при негативних результатах патч-тестування на контактні алергени. 

Позитивні результати патч-тестування на чутливість до контактних алергенів є прямою ознакою алергічного контактного дерматиту.  

При патч-тестуванні невелика кількість ймовірного алергену наноситься на шкіру спини під спеціальний пластир. Лікар перевіряє стан шкіри під пластиром через 48 та 96 годин після контакту з алергеном. За необхідності така перевірка може проводитися також через 7 діб. 

Лікування дерматиту повік

Для лікування дерматиту повік важливо уникати контакту з подразниками та відомими або потенційними алергенами. Ось ще деякі рекомендації, які допоможуть покращити шкіру повік:

  • Утримуйтеся від тертя та дряпання шкіри повік.
  • Торкайтеся очей тільки чистими вимитими руками.
  • Промивайте повіки звичайною водою або використовуйте крем для умивання, призначений для чутливої ​​шкіри.
  • Пожиттєво уникайте контакту з алергенами, реакцію на які виявив патч-тест. 
  • При загостренні будь-якого типу дерматиту припиняйте користуватись косметикою для очей.
  • Захищайте очі окулярами від холоду, вітру, частинок пилу. Окуляри також допоможуть не дряпати й не терти повіки.

Для лікування активного запалення можуть знадобитися короткі курси м’яких місцевих кортикостероїдів (наприклад, гідрокортизон 1% крем або мазь) або інгібіторів кальциневрину. Але їх призначити може виключно лікар – алерголог або офтальмолог.

Крім того, для зменшення запалення шкіри повік та ділянки навколо очей підійде крем для повік «Allergika». Цей зволожувальний засіб помічний для сухої шкіри повік із ознаками запалення, свербежем і лущенням. «Алергіка» заспокоює подразнену шкіру й відновлює епідермальний бар’єр, сприяє регенерації шкіри в цілому.

Однак, якщо ви маєте дерматит повік, не варто вдаватись до самолікування. Адже, наприклад, самостійне тривале застосування місцевих кортикостероїдів на ділянці навколо очей може спричинити:

  • розвиток катаракти,
  • підвищення внутрішньоочного тиску,
  • підвищений ризик очних інфекцій,
  • погане загоєння ран,
  • зміну пігментації шкіри повік,
  • атрофію,
  • телеангіектазію.

Остання пов’язана зі стійким розширенням дрібних кровоносних судин.

Коментарі
Loading...