Алергія на басейн: морська вода особливо небезпечна

0 1 965

Холодна пора року – не привід забути про фізичні вправи. Хтось йде до спортивних залів та фітнес-центрів, а хтось прямує до басейнів. Але, плаваючи під дахом, потрібно пам`ятати: засоби, що знезаражують воду, здатні не лише убезпечити від інфекції, а й стати причиною захворювань. І алергія на басейн – одне з них.

Говорячи про такий вид сенсибілізації, ми в першу чергу маємо на увазі алергію до хлору, яким знезаражують воду. Ознаками гіперчутливості до цього хімічного компонента є:

Окрім цього, у людей, що страждають на астму, може статися загострення захворювання. Також алергія на басейн може проявитися анафілаксією – системною реакцією, що несе загрозу життю та потребує негайної медичної допомоги. 

Які саме речовини, що їх використовують у басейнах, можуть спричинити такі симптоми?

Відповідь на це питання дала група вчених у статті, що вийшла друком у нещодавньому випуску журналу «Allergy».

Отже, при дезінфекції басейнів перевага традиційно надається засобами на основі хлору. Зазвичай ними є газоподібний хлор, гіпохлорит натрію або кальцію, ди- або трихлорізоціанурат. Потрапляння цих сполук до води призводить до утворення хлорноватистої кислоти (HClO). Вона є активним біоцидом, що знищує більшість патогенних мікроорганізмів у воді басейну.

Але водночас відбувається реакція з природними органічними речовинами, які виділяють плавці, наприклад, потом або слиною. Як наслідок утворюються  побічні продукти хлорування (ППХ).

Це ж, до речі, відбувається і з хлорованою водою, яка тече з кранів у наших будинках та квартирах. Але особлива небезпечність ППХ у басейнах полягає у їхній вищій концентрації як у воді, так і в повітрі, куди вони випаровуються і звідки потрапляють у дихальні шляхи відвідувачів. Ще один шлях впливу ППХ на наш організм – це шкіра, що перебуває під впливом сполук, розчинених у воді

І якщо відвідувачі басейнів відчувають на собі дію ППХ періодично та протягом невеликого відрізка часу, то персонал комплексів, особливо інструктори з плавання та ті, хто слідкує за чистотою басейну, ‒ постійно.

Які побічні продукти хлорування впливають на тих, хто працює в басейні або прийшов до нього оздоровитися?

Розглянемо цей перелік.

Хлораміни

Ці речовини утворюються в результаті реакції HClO із сечовиною та іншими азотистими сполуками, які виділяють плавці. До цієї групи входять:

  • монохлорамін (хлорамід, NH2Cl); 
  • дихлорамін (хлорімід, NHCl2);
  • трихлорамін (трихлорид азоту, NCl3). 

Монохлорамін і дихлорамін, сума яких називається комбінованим хлором, в основному містяться у воді. А трихлорамін, який у 400 разів більш летючий, ‒ у повітрі.

Окрім того, моно- та трихлорамін також відповідають за запах, характерний для закритих басейнів, який помилково вважають запахом хлору. 

Тригалометани (ТГМ) 

Становлять від 5 до 10% загального вмісту галогенів (солей, які утворює іон хлору Cl) у воді та в повітрі плавальних басейнів. Причому провідною сполукою при цьому є хлороформ (CHCl3).

ТГМ утворюються в результаті реакції між активним хлором та вуглецевими органічними речовинами. Речовини цього класу зазвичай легко проникають в організм людини при вдиханні, контакті зі шкірою або ковтанні води, що їх містить.

Інші сполуки

Галооцтові кислоти (HAAs), галоацетальдегіди (HALs) та галоацетонітрили (HANs) зустрічаються значно рідше.

Як зазначають науковці, які досліджували негативний вплив басейнів на здоров`я, більше ризикують відчути небажані симптоми ті, хто відвідує басейни з морською водою.

Адже окрім органічних речовин, які виділяють плавці, хлор також реагує з органічними речовинами, присутніми у морській воді. Наприклад, тими, що виділяють риби, ракоподібні або молюски. Як харчові продуктів вони, наприклад, входять до топу-14 найбільших алергенів світу

Відтак при реакції між хлорвмісними засобами для дезінфекції та морською водою виділяється більше ППХ, ніж при реакції із прісною. При цьому велика кількість іонів броміду та йоду,  властивих морській воді, підвищують токсичність продуктів реакції. 

Якими можуть бути наслідки впливу середовища басейну на наше здоров`я? 

За даними американських Центрів контролю та профілактики захворювань, найчастіше відвідувачі та працівники критих басейнів скаржаться на почервоніння та/або свербіж очей, горла, носа та дихальних шляхів. Особливо у випадках, коли люди опинялися під дією трихлораміну NCl3.

Також науковці припускають, що наявність хлору у критому плавальному басейні може спровокувати підвищення рівня оксиду азоту у видиху плавців-астматиків. Однак дані, які б могли підтвердити або спростувати цю теорію, наразі є суперечливими.

Як вода басейну впливає на шкіру?  

Що стосується впливу басейну на шкіру, то висока температура води, зволоження шкіри та руйнівний вплив ППХ є факторами, які разом знижують водоутримуючу здатність рогового шару шкіри та значно полегшують проникнення через неї хлорвмісних речовин. При цьому в особливій небезпеці опиняються тонкі та чутливі ділянки шкіри, наприклад, чоловіча мошонка

Алергія на басейн вражає й поверхневий шар шкіри. Навіть ті, у кого вона здорова, особливо жінки, після перебування у басейні можуть скаржитися на сухість, свербіж та почервоніння шкіри.

Водночас наслідком тривалого впливу NCl3 може стати підвищення проникності епітелію легенів, а відтак – полегшення доставки алергенів до дендритних клітин органу та посилення імунної відповіді. 

Так, результати експериментів на мишах показали, що хронічне вдихання хлору сприяє загостренню запалення дихальних шляхів при астмі шляхом мобілізації прозапальних макрофагів у легенях.

Як діагностується алергія на басейн?

Отже, вирушаючи до басейну, особливо якщо йдеться про плавання у закритому приміщенні, варто пам`ятати про ризик алергічних реакцій на хлор та його сполуки, що присутні як у воді, так і в повітрі. І якщо під час перебування у басейні у вас виникають будь-які з симптомів, про які йшлося вище, обов`язково зверніться до лікаря-алерголога

Адже лише він може визначити, чи дійсно ви сенсибілізовані до хлорки. Або, можливо, йдеться про реакцію, не пов`язану з імунною системою, зокрема, подразнюючий контактний дерматит.

Коментарі
Loading...