Алергія у котів: що її спричиняє та як вилікувати?

0 874

Кіт або кішечка приносять у домівку радість, затишок та спокій. Були часи, коли котам приписували лікувальні властивості. Але й ці чудові створіння хворіють. Так, досить поширеним явищем є алергія у котів. 

Як вона проявляється, чому кішка кашляє та як правильно підібрати ліки проти алергії для котів, читайте у нашому матеріалі.

Що викликає алергію у котів

Алергія — це надмірна реакція імунної системи людини або тварини на нешкідливий подразник. Наприклад, коли котяча імунна система сприймає пилок, пил або який-небудь інгредієнт корму як небезпечний фактор на кшталт вірусів чи бактерій. І починає з ним боротись. При цьому відбувається вивільнення медіатора запалення — гістаміну

Взагалі коти чутливі до багатьох типів алергенів. Деякі тварини хворіють на один вид алергії, інші – одразу на кілька. Розповімо про найпоширеніші типи котячих алергій.

Екологічні та сезонні 

Екологічна алергія — це та, яку спричиняють фактори довкілля:

Список потенційних алергенів дуже довгий. Він залежить від рослин та інших факторів, притаманних вашому регіону й конкретній будівлі, де мешкає кицька.

Як правило, симптоми у тварини виникають через вдихання інгаляційних алергенів, але прямий контакт шкіри з причинною речовиною теж здатний викликати алергічні прояви.

Як і при алергії на чинники довкілля у людей, симптоми екологічної алергії у котів зазвичай мають сезонний характер. Але з часом можуть погіршитись та стати цілорічними.

Найчастіше алергія на навколишнє середовище або сезонна алергія передаються у спадок і пов’язані з атопією — загальною підвищеною реактивністю імунної системи до зовнішніх чинників.

Алергія на котячі блохи

Алергія на бліх настільки поширена у котів, що спричинений нею стан має власну назву: «алергічний дерматит котів, викликаний блохами». Але якщо бути точними, алергія у котів виникає не через наявність бліх, а через слину цих комах. 

Така патологія значно відрізняється від звичайного свербежу, котрий розвивається у відповідь на блошиний укус. При алергії на слину бліх кицьки будуть наполегливо вилизувати та шкрябати власне тіло, покусувати шкіру, що, своєю чергою, спричинятиме її травмування й занесення до ран інфекції.

При алергічному дерматиті у котів реакція може проявитись не тільки на місці укусу, а й поширитись по всьому тілу. Відповідь на 1-2 укуси, як правило, триває більше ніж тиждень!

Діагностика алергії на слину бліх — досить складне завдання, тому що кицька, викушуючи паразитів, одразу їх знищує. 

Харчова алергія у котів

Не така розповсюджена патологія, як вважають більшість власників. За статистикою, харчова алергія у котів складає лише 10 % від усіх видів алергій, котрими страждають ці тварини.

Однак важливо з’ясувати, що саме викликає реакцію вашого улюбленця. Адже у кота може розвинутись алергія навіть на їжу, яку він вживав протягом життя.

Найпоширеніша харчова алергія у котів передбачає реакцію на білок (або білки), що містяться у:

В цих продуктах немає нічого поганого, отруйного чи небезпечного (так само, як в арахісі, молюсках та інших поширених алергенах, які їдять люди). Просто організм котів неадекватно реагує на раціон.

Алергія на корм у кота зазвичай проявляється на шкірі: як почервоніння, свербіж, випадіння шерсті. Через постійне розчісування та облизування на тілі тварини утворюються струпи або рани.

Близько 10-15 % котів з харчовою алергією страждають на блювання та діарею. Якщо порушено травлення, це може вплинути на вагу тварини або її здатність засвоювати й переробляти необхідні поживні речовини.  

Варто також взяти до уваги, що симптоми у вашого улюбленця можуть виникнути через непереносність їжі. У цьому випадку коту не підходить його дієта. 

Непереносність відрізняється від справжньої алергії на корм тим, що не супроводжується відповіддю імунної системи. Радше у тварини виникають труднощі з перетравленням певних харчів.

Інші види котячої алергії

До таких належить контактна алергія. Частіше за все вона розвивається, коли кіт сенсибілізується до пластика. В такому випадку пластикові миски провокують появу прищів на підборідді тварини або ураження шкіри.

Також контактну алергію досить часто спричиняють деякі тканини, мийні засоби та побутова хімія для чищення й прання. Як згадувалось раніше, саме ці чинники здатні призвести до анафілактичних реакцій.

Викликати алергію у котів також можуть парфуми, ароматизований наповнювач для котячого туалету або звичайний дим

Негативна реакція на ароматні речовини може пояснити, чому кішка кашляє. Втім, інші причини кашлю — наявність астми (про це ще розповімо нижче) та/або глистів.

Симптоми алергії у котів

Алергічна чутливість у котів проявляється реакціями з боку верхніх дихальних шляхів, травної системи, але найчастіше – шкіри. Симптоми алергії у котів варіюють від легких до важких, уражаючи кілька ділянок тіла одночасно.

Найпоширеніші симптоми алергії у котів:

  • Свербляча або почервоніла шкіра, особливо на голові, мордочці, вухах, шиї, лапах, животі та кінцівках. Тварина постійно шкрябає та вилизує ділянки, що сверблять через алергію. Згодом на місці алергічних уражень з’являються залисини, почервоніння й висип.
  • Кропив’янка, шишки, струпи, висип та припухлості на тілі.
  • Шкірні рани та інфекції. Через порушення природного захисного шкірного бар’єру утворюються рани, де оселяється вторинна шкірна інфекція, викликана бактеріями та грибками.
  • Випадіння хутра. Через надмірне вилизування кицька може зригувати пасма волосся.
  • Інфекції вух.
  • Червоні сверблячі очі або сльозотеча.
  • Чхання або нежить.
  • Кашель або свистяче дихання (часто зустрічається у кошенят, хворих на астму).
  • Діарея, блювота, розлади травлення.
  • Алергічний риніт.

Анафілактична реакція може викликати набряк мордочки, раптове блювання або діарею, утруднене дихання, колапс та навіть смерть. Але анафілаксія у котів трапляється вкрай рідко. 

Найчастіше вона розвивається після укусу бджоли, введення вакцини або нових ліків. В такому випадку вихованця слід терміново везти до ветеринара.

Симптоми алергії у котів можуть спостерігатися разом або поодинці. Тому за будь-якої підозри на цю недугу важливо показати тварину ветеринару, аби той поставив правильний діагноз і призначив адекватні ліки від алергії для котів.

Діагностика алергії у котів

Проводиться лише у ветеринарній клініці. Лікар детально ознайомиться з історією хвороби тварини та проведе медичний огляд. 

Діагностика алергії у котів здійснюється за допомогою аналізу крові або шкірної проби. Аналіз крові сам по собі більш щадна процедура: на відміну від шкірних проб, він не вимагає введення тварини до наркозу та вибривання шерсті. 

Втім, в Україні молекулярний аналіз крові на алергени для котів очікується у 2024 році, й варто перепитати у вашого ветеринара, чи тест вже доступний. Перевага молекулярного тесту на алергію у тварин, наприклад тесту PAX, що вже впроваджений для собак, — здатність визначити чутливість до 200 алергенів одночасно.

PAX впроваджується в Україні за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune — давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин.

Якщо у кота спостерігається алергічний дерматит або алергія на чинники довкілля, лікар може провести вже згадану шкірну пробу. Підозрілі речовини будуть колоти внутрішньошкірно. Якщо на тілі тварини з’являться набряки та інші ознаки алергії, значить, причинний алерген знайдено.

Після того як ветеринар виявить, чому виникла алергія у кота, лікування підберуть на основі діагностичних даних. Що точнішою буде діагностика, то більше шансів на швидше одужання.

Профілактика алергії у котів

Щоб допомогти улюбленцю впоратись з хворобою, створіть умови для убезпечення його від алергенів

  • Використовуйте схвалені ветеринаром засоби боротьби з блохами та кліщами.
  • Забезпечте кішку вільним від пилу наповнювачем для туалету.
  • Для зняття свербежу купайте улюбленця з тією частотою, яку визначить лікар.
  • Тримайте оселю в чистоті.
  • Регулярно періть котячу підстилку.
  • Переконайтеся, що у тварини правильно підібрана дієта.
  • Не паліть поруч з домашнім улюбленцем.

В деяких випадках ветеринар може порекомендувати спеціальні ліки від алергії для котів та дієтичні добавки.

Як лікувати алергію у кота

Щодо того, як лікувати алергію у кота в домашніх умовах, треба консультуватися з ветеринарним лікарем.

Застосування ліків проти алергії у котів залежить від причини й симптоматики хвороби. Найпоширеніші засоби:

  • гормональні препарати, зокрема кортикостероїди (ліки від свербежу);
  • лосьйони, мазі, вушні та очні краплі;
  • антигістамінні ліки;
  • профілактичні протиблошині препарати.

Не давайте тварині ліки від алергії для котів на власний розсуд — порадьтесь з ветеринаром.

У деяких тварин алергія може перерости в астму. Якщо вашому улюбленцю діагностували обидва захворювання, лікар припише препарати, котрі дозволять тимчасово відкрити дихальні шляхи. 

Довгострокове лікування алергії та астми у кішки включатиме кортикостероїди.

Коментарі
Loading...