Як вилікувати алергію: обирайте АІТ

0 1 430

 

Зазвичай алерген-специфічна, чи алергенна імунотерапія (АСІТ, або АІТ) проводиться у вигляді уколів. Цей метод є перевіреним способом саме лікування реакцій на алергени. 

Та й нові методики введення алерговакцин дозволяють застосовувати їх у вигляді таблеток або спреїв. Це спрощує приймання ліків і дозволяє використовувати їх навіть для маленьких дітей.

Детальніше про це читайте нижче — в огляді методики та доцільності проведення АІТ.

Отже, алергенна імунотерапія — це довгострокове лікування, метою якого є зменшення симптомів алергії з часом. Практика вже давно показала, що АСІТ знижує чутливість до алергенів і забезпечує тривале полегшення алергопроявів після лікування.

Коли робиться щеплення від алергії, невелика кількість конкретного алергену вводиться людині у вигляді ін’єкцій, таблеток або спреїв. Ця методика працює подібно тому, як діє вакцина. АСІТ запобігає розвитку симптоматики у відповідь на потрапляння алергену до організму.

АІТ є методом лікування алергії, що використовується вже більше ніж 100 років і перевірений часом.

Як це працює?

Тривале штучне введення невеликої дози алергену формує імунітет, або толерантність людини до нього. І коли речовина, що викликає алергію, потрапляє в організм з навколишнього середовища, тіло вже не сприймає її як алерген. 

Лікування методом алерген-специфічної імунотерапії має 2 фази.

Фаза ініціації

Якщо лікар призначив вам підшкірне введення алерговакцин, то перший місяць ви будете отримувати ін’єкції раз на тиждень. І робити їх виключно в алергоклініці. 

У ній під наглядом лікаря ви повинні залишатися наступні 30 хвилин після уколу. Це потрібно, щоб упевнитись, що укол не викликав побічних реакцій.

Якщо прописана таблетована або сублінгвальна форма АІТ, то під наглядом лікаря здійснюється лише перше введення алергену. Потім таблетки приймаються два-три рази на тиждень, відповідно до рекомендацій лікаря, а сублінгвальна вакцина впорскується під язик щодня. 

Це можна робити вдома самостійно.

І вже під час цієї початкової фази люди часто помічають зменшення алергічних симптомів. Втім, інколи на це може знадобитися і більше часу.

Підтримувальна фаза

Після першого місяця щотижневих ін’єкцій зазвичай достатньо отримувати укол раз на місяць. Весь курс лікування, як правило, триває від 3 до 5 років.

Питання про те, який вид терапії обрати, про її дозування, частоту ін’єкцій та тривалість курсу вирішує виключно лікар-алерголог.

АІТ у вигляді ін’єкцій можна робити як дорослим, так і дітям, хоча зазвичай такий спосіб лікування реакцій на алергени не рекомендується дітям молодше 5 років. Це обмеження пов’язане з труднощами, які виникають, коли потрібно розпитати маленьких дітей про їхні відчуття та встановити можливі побічні ефекти від введення вакцин.

Але на сучасному етапі розвитку алергології це питання можна обійти, призначивши дітям сублінгвальну або таблетовану форму АІТ.

Вони є ефективними й безпечними, якщо проводяться алергенами високої якості.

Чи ефективне лікування реакцій на алергени?

Імунотерапія є надзвичайно ефективним способом лікування алергії. Вона також може запобігти розвитку нових видів алергічних реакцій. А у дітей – зупинити алергічний риніт, який може переходити в бронхіальну астму (БА). Це так званий атопічний марш.

АСІТ ефективна і при лікуванні алергічної астми. Вона може полегшити реакції гіперчутливості, які призводять до нападів БА. 

Відтак стан людини, яка страждає на астму, поліпшується, вона починає краще дихати. А потреба людей з БА у прийманні ліків проти неї знижується під час та після курсу АІТ.

Дослідження, проведене Американським коледжем алергічної астми та імунології (ACAAI), також виявило, що вагітні жінки, які страждають від алергії й під час вагітності отримують АІТ, можуть зменшити ймовірність розвитку хвороби у дитини.

Що може вплинути на ефективність імунотерапії?

Ефективність лікування реакцій на алергени дійсно є неоднаковою для різних людей. Часто це пов’язано з тривалістю програми, яку проходить людина, з дозою алергену або його якістю.

Відтак, пройшовши курс АІТ, одні пацієнти отримують тривале полегшення симптомів, а в інших після припинення лікування може бути рецидив. Якщо після 12 місяців уколів від алергії у людини не спостерігається поліпшення, це може пояснюватись кількома факторами:

  • неправильне дозування алергену;
  • некоректна діагностика причин алергії, внаслідок чого для терапії підібрані не ті ліки;
  • високий рівень алергену в середовищі, де знаходиться людина;
  • вплив неалергічних тригерів, таких як тютюновий дим.

Отже, для того, щоб алергенна імунотерапія давала якомога кращий результат, починати потрібно з точної алергодіагностики. Адже саме вона є підґрунтям вибору лікарем тих алергенів, які найбільше потрібні саме вам. 

Особливо це важливо при полісенсибілізації: медичні протоколи дозволяють проводити лікування лише трьома алергенами одночасно. І тут критично важливо зрозуміти, які з молекул алергенів є першопричиною ваших алергенних реакцій. 

Рішенням цієї задачі є застосування лікарем молекулярної алергодіагностики. Зокрема, тесту на алергію АЛЕКС2, який дає можливість визначити чутливість людини до 295 алергенних екстрактів та молекул одночасно. За допомогою цього тесту можна встановити, до яких молекул, що є первинними чинниками алергії, сенсибілізовані самі ви.

До уваги тут береться чутливість до пилку рослин, кліщів домашнього пилу, спор деяких грибів, шерсті та лупи собак та котів, а також до отрути комах. Саме ці види алергії можна лікувати за допомогою АСІТ.

А далі – правильний вибір алерговакцин. Він є критично важливим для того, щоб лікування проходило ефективно. 

Критеріям безпеки та ефективності на найвищому рівні відповідають вакцини виробництва іспанської компанії «Інмунотек» (Inmunotek), зареєстровані в Україні. За допомогою препаратів «Алксоід» (Alxoid) для ін’єкційного введення та «Оралтек» (Oraltek) для сублінгвальної терапії імунна відповідь формується швидко, ефективно та безпечно. Адже препарати мають мінімум побічних ефектів.

Побічні ефекти

Як правило, єдиним побічним ефектом, який спостерігається у людей після АІТ-ін’єкції, є почервоніння або набряк у місці ін’єкції. Він може виникнути відразу після ін’єкції або через кілька годин.

У деяких випадках люди можуть відчувати посилення симптомів алергії, таких як:

У вкрай рідкісних випадках у пацієнта може розвинутись серйозна алергічна реакція на укол – анафілаксія. Зазвичай вона виникає протягом 30 хвилин після ін’єкції. 

Саме тому кожний укол алергену і роблять у клініці. Після цього пацієнта просять почекати пів години, перш ніж він піде.

Адже анафілаксія завжди потребує екстреної медичної допомоги.

Анафілаксія

Важка та небезпечна для життя реакція. Алергени, які найчастіше пов’язані з нею:

Симптомами анафілаксії є:

Анафілаксію, зокрема, її найсильніший прояв – анафілактичний шок, потрібно негайно лікувати ін’єкцією адреналіну. Адже стрімкий розвиток реакції може призвести до того, що людина задихнеться.

Втім, саме лікування реакцій на алергени стає причиною анафілаксії вкрай рідко. І хоча такий ризик гіпотетично існує, якість нових сучасних алерговакцин для АСІТ — Alxoid та Oraltek — зводить його практично до нуля.

Коментарі
Loading...