Алергія на гречку у собаки: чому потрібно обов’язково зробити тест РАХ

0 562

Джерело великої кількості корисних речовин, гречка є важливою частиною раціону багатьох собак. У деяких випадках гречана каша стає альтернативою пшеничній: наприклад, якщо чотирилапому діагностована алергія на пшеницю. Але й алергія на гречку у собаки цілком можлива. 

Крім того, ця багата на корисні речовини крупа здатна спричинити гіперчутливість до інших продуктів. Тому важливо, аби діагностика захворювання включала мультимолекулярний тест РАХ.

Користь та небезпека гречки

Популярна в Україні гречка (Fagopyrum esculentum) добре засвоюється організмом, а вміст у ній білка перевищує його вміст у пшениці, рисі та кукурудзі. Також гречка багата на амінокислоти. До них належить зокрема лізин, який має антидепресантні, імуномодулюючі та противірусні властивості, але не синтезується організмом. 

Інші переваги гречки як складової собачого раціону:

  1. Вміст значної кількості рослинної клітковини. Вона сприяє уповільненню засвоєння глюкози, що особливо важливо для собак-діабетиків, і нормалізує роботу травного тракту. 

Клітковина також захищає шлунок від окислення вільними радикалами, знижуючи у такий спосіб ризик інфекційних та онкологічних захворювань. 

2. Гречка є джерелом стійкого крохмалю, який не перетравлюється в тонкому кишечнику. Цей вид крохмалю містить як розчинні, так і нерозчинні волокна, що сприяє здоров’ю товстої кишки. 

3. Мінерали. До складу гречки входять:

  • марганець, який допомагає засвоєнню білків, вуглеводів та ферментів;
  • магній, корисний для кісток, зубів та м’язів;
  • калій, задіяний в передачі нервових імпульсів;
  • корисний для шкіри цинк, який також сприяє загоєнню ран та білковому й вуглеводному обміну.

Ще гречка багата на біофлавоноїд рутин, що має протизапальні й протиракові властивості, та на поліфенольні сполуки, які є рослинними антиоксидантами. 

  1. Відсутність глютену. Завдяки цьому гречка є чудовою альтернативою для собак, чутливих до пшениці. 

Але гречка може і зашкодити чотирилапому другу людини. Адже зелені частини рослини, зокрема стебло, містять фагопірин. 

Ця сполука викликає хворобливу реакцію на сонячні промені, відому як фоточутливість — світлобоязнь, яка змушує тварину шукати затінок. А у важких випадках при вживанні фагопірину може навіть розвинутись некроз шкіри.

До інших симптомів отруєння гречаною зеленню належать: збудження, загибель клітин в тканинах, відчуття дискомфорту, жовтяниця, лущення й набрякання шкіри, утворення на ній виразок.

Алергія на гречку у собаки — які симптоми?

Ще один побічний ефект вживання собакою гречки — розвиток алергії до неї. Як і при інших видах харчової гіперчутливості у чотирилапих, це відбувається поступово. 

При першому споживанні гречаної каші імунна система деяких тварин може надмірно зреагувати на білки цього продукту та утворити специфічні антитіла — імуноглобуліни E. Наступного разу при вживанні гречки синтезується нова порція антитіл, потім — нова. Так відбувається сенсибілізація собаки до гречки.

Поступово накопичуючись в організмі тварини, імуноглобуліни зв’язуються з клітинами імунної системи, які є як у крові, так і в тканинах, і відповідають за захист від факторів зовнішнього середовища. Як наслідок відбувається викид цими клітинами гістаміну — речовини, що задіяна у запальних процесах. 

Саме в цей момент собака й починає відчувати симптоми алергії на гречку. Усі вони подібні до проявів інших видів гіперчутливості у собак. І не тільки харчової, а й алергії на бліх та кліщів, спори грибів та рослинний пилок.

Найчастіше йдеться про шкірні симптоми: свербіж та почервоніння, а також кропив’янку. При цьому у собак, чия імунна система схильна до надмірних реакцій — а це зазвичай породні тварини — може загостритися атопічний дерматит

Також при алергії на гречку у собаки можливі риніт, рідше — небезпечна для життя системна анафілактична реакція та напади астми. При цьому характерні для астми симптоми можуть виникнути при вдиханні твариною пилу від гречки або гречаної муки. 

Свідчити про алергію на гречку у собаки можуть також нудота й блювота. Утім, ці ж прояви характерні й для харчової непереносимості продукту. На відміну від алергії вона є наслідком збою у травній системі тварини та залежить від кількості спожитого. Симптоми ж алергії виникають незалежно від того, скільки грамів гречаної каші встиг з’їсти ваш улюбленець. 

Чому ж гречка  алерген?

Уся справа – в її білках, що здатні викликати алергію. Це: 

  • 2S альбумін Fga e 2, 
  • 7S глобулін/вікілін Fag e 3, 
  • антимікробний пептид Fag e 4,
  • вікіліноподібний білок Fag e 5,
  • інгібітор альфа-амілази / інгібітор трипсину Fag e 10,
  • інгібітор трипсину Fag e T1,
  • 11S глобулін Fag e 1,
  • олеозін Fag t 6.

Деякі з цих білків є стійкими до травних ферментів та високих температур, тож зберігають алергенні властивості навіть після приготування гречки. Деякі — руйнуються за температури вище + 65 °С. Саме тому собакам, до раціону яких входить гречка, потрібно не запарювати її для каші, а варити. 

Крім того, алергени гречки, що належать до класу альбумінів та тіамін-зв’язуючих  білків, подібні до алергенів арахісу, кунжуту, бразильського, лісового та волоського горіхів, сої, насіння соняшника та рису. Це означає, що при алергії на гречку у собаки може розвинутися перехресна алергія й на зернята та горіхи інших видів рослин. 

А ще — на латексні рукавички й інші медичні вироби, виготовлені з натурального каучуку. Адже деякі його білки також подібні до гречаних. Втім, якщо ризик такої алергії у собак й існує, то через низьку ймовірність контакту саме з натуральним латексом вона виникає досить рідко. 

Чому для діагностики алергії на гречку у собаки потрібен РАХ

Враховуючи, що гіперчутлива до гречаних білків тварина може зреагувати на білки інших рослин, своєчасна постановка діагнозу «алергія на гречку у собаки» набуває особливої актуальності.

Саме тому важливо, аби у ветеринарній клініці вашому хвостатому члену родини зробили мультимолекулярний тест РАХ. В Україні він впроваджується за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune — давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин.

Завдяки цьому найсучаснішому методу діагностики алергічних захворювань можна виявити сенсибілізацію собаки до понад 200 алергенів. Це білки не тільки рослин, а й грибів, м’ясних і молочних продуктів, риби, кліщів і бліх та інших тварин

PAX зручний тим, що його можна робити при будь-якому стані собаки — навіть під час загострення алергії. Зокрема, цей тест навіть радять проводити у проміжок від першого до четвертого тижнів від початку загострення хвороби. 

В цей же період важкі у виконанні внутрішньошкірні проби, які вимагають вибривання великих ділянок шкіри тварини, можуть дати хибний результат. Саме вони ще не так давно були класичним методом перевірки собаки на наявність алергій. 

Крім того завдяки PAX можна уникати елімінаційної дієти — цей двомісячний тест на харчову алергію у тварин полягає у виключенні причинних продуктів з меню з їх поступовим введенням. Для дієти розробляється спеціальний раціон, якого собака під контролем хазяїна мусить суворо дотримуватись. 

Молекулярний же тест простий у виконанні й вимагає забору лише однієї порції крові тварини. А результат її власник разом з лікарем отримують вже через кілька днів.

Тож якщо РАХ підтвердить, що ваш чотирилапий друг дійсно має алергію на гречку, цю крупу доведеться повністю й назавжди виключити з раціону тварини. Крім того, тест РАХ може виявити сенсибілізацію собаки й до інших рослинних білків — «родичів» гречаних алергенів. У такому разі власник повинен потурбуватися, аби убезпечити улюбленця від контакту також з ними та іншими речовинами, які викликають реакцію гіперчутливості. Всі відповідні рекомендації розробить ветеринарний лікар.

Коментарі
Loading...