Алергія на бузок: як уникнути її симптомів та вилікувати назавжди

0 2 212

Коли розквітає бузок, до нього тягнуться всі: і комахи, і птахи, й особливо малі діти. Зупинити їх може лише алергія на бузок. Найчастіше вона трапляється в тих, хто має перехресну реакцію ще й на пилок ясена.

Так, нещодавно був описаний випадок, коли маленька дівчинка приїхала на дачу до рідні, кинулась нюхати та зривати пахучі квіти, а потім ледь не задихнулась від їхніх ароматних алергенів.

Батьки знали, що маленька пустунка має реакцію на ясен, який на той час давно відцвів. А от про перехресну реактивність ясена з бузком навіть не здогадувались. Адже ясен цвіте одночасно з березою і приблизно на місяць раніше бузку

Пікнік закінчився сльозами, набряком губ у маленької пацієнтки та прийманням ліків проти алергії

Вже потім лікар-алерголог пояснив батькам, що пилок ясена та бузку досить схожі. Адже обидві рослини входять до родини оливкових, або маслинових (Oleaceae). А тому імунна система реагує на них, а також на пилок самої оливи, майже однаково.

Звідки пішов бузок?

У світі росте понад 2 000 сортів бузку (Syringa spp.), серед яких є навіть такі, що не мають запаху та алергенів.

Кущ бузку може жити більше ніж 100 років. Згідно з грецькою міфологією, ім’ям рослина зобов’язана цнотливій німфі Сиринзі.

В паніці вона втекла від бога Пана і перетворилась на духмяний кущ. Здавалося б, до чого тут бузок? Але грекам видніше…

Цю рослину запилюють комахи. Але вони не бувають переносниками алергенів між рослинами та людьми. 

В повітря алергенний пилок бузку також виділяється мало. Рослина продукує його відносно небагато. Цей пилок клейкий і пристосований до перенесення комахами, а не вітром

Можливо, саме тому, за даними молекулярної діагностики алергії, до основного алергену бузку чутливі від 0,3 до максимум 2,5 % пацієнтів з полінозом в Україні. 

Сенсибілізація трохи вираженіша у західних областях, зокрема у Львові та Тернополі. Також зустрічається вона у Харкові та в Одесі. У решті регіонів чутливість саме до бузку є рідкісною.

Відтак, щоб у вас розпочалася алергічна реакція, бузок потрібно нюхати, зривати або приносити букети в домівку, що часто й роблять малі діти. 

Якщо пилок бузку може бути гіпоалергенним, то запах, а точніше, ефірні олії, які виділяє рослина, викликають не лише симптоми алергії на аромати, але й бронхоспазм. Тобто астматичні реакції.

Бузок починає квітнути в період, коли відцвітають береза та ясен. Якщо не буде сильного дощу, на листі та квітах духмяного куща може залишитись і пилок цих рослин.

Причини алергії на бузок

Найчастіше реакція на цю рослину виникає, якщо ви вже маєте алергію на пилок дерев та трав.

На розвиток чутливості до бузкових алергенів також впливають:

  • Спадковість. Чутливість до алергії передається генетично.
  • Психологічні фактори. Найчастіше хронічний стрес.
  • Гормональні збої в організмі.
  • Хронічні та інфекційні захворювання.
  • Наявність атопічного дерматиту. Алергенні білки пилку можуть проникати через атопічну шкіру.
  • Псевдоалергічні реакції на запах бузку.

Алергени бузку

Основним алергеном бузку є Syr v 1. Він належить до родини Ole e 1-подібних білків. Ole e 1 — це основний алерген пилку оливи.

Білок ясена Fra e 1, що входить до того ж сімейства, настільки схожий на оливковий алерген за будовою та властивостями, що українці, чутливі до пилку ясена, як правило, відчувають симптоми алергії й при вдиханні пилку оливи де-небудь у Греції, Італії, Іспанії чи Туреччині. 

Саме чутливість людини до Ole e 1-подібних алергенів і є визначальною при розвиткові алергії до бузку. 

Окрім вже названих оливи та ясена, Ole e 1-подібні білки мають:

  • форзиція,
  • бирючина,
  • фонтанензія,
  • філлірея,
  • справжній жасмин.

Всі вони належать до родини маслинових. Багато цих рослин є декоративними і часто вирощуються у містах, як і бузок.

А от рослина, яку ми звикли називати жасмином, насправді називається чубушником і належить до геть іншої родини — гортензієвих. А справжній жасмин культивується у парках та ботанічних садах.

Втім, список алергенів-родичів Ole e 1 не обмежується лише рослинами родини оливкових. Білки цього сімейства можна знайти у пилку:

Інший алерген бузку — Syr v 3 — належить до групи полькальцинів. Такі білки зустрічаються також у пилку:

Тому у людей, чутливих до пилку бузку, може спостерігатися й алергічна реакція до пилку всіх названих рослин.

Які симптоми спричиняє алергія на бузок

Симптоми чутливості можуть бути інгаляційними та шкірними. 

До перших належать:

Шкірні висипання включають наявність сверблячих пухирів та/або прищів на відкритих ділянках тіла, загострення атопічного дерматиту, почервоніння на тілі.

Можливі також розлади травлення: болі в животі та пронос.

Діагностика алергії на бузок

Включає збір медичного анамнезу та проведення молекулярного тесту на алергію. Він дозволяє виявити у крові пацієнта специфічні антитіла IgE до пилку бузку. 

Зокрема, молекулярний тест АЛЕКС2 дає змогу встановити чутливість одночасно до 295 алергенів, серед яких і алергени групи Ole e 1, і полькальцини усіх перерахованих вище рослин.

Таким чином, аналізуючи результати тесту, лікар-алерголог може встановити чутливість не лише до бузку, а й до інших пилкових алергенів. Як вказаних, так і інших рослин.

Профілактика алергії на бузок

Є доволі простою. Просто уникайте будь-якого контакту з алергеном: 

  • Не відвідуйте місця, де росте бузок, наприклад, ботанічні сади у період його цвітіння.
  • Не приносьте бузок в домівку.
  • Уникайте ароматів з запахом бузку.

Зволожуйте ніс та очі. Не промивайте їх водою, краще попросіть алерголога призначити спеціальні промивки для носа.

Алергія на бузок: лікування

Алергія на основний білок бузку Syr v 1 ефективно лікується за допомогою алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ, або АІТ). Тієї, що націлена на головний алерген групи — оливковий алерген Ole e 1. 

Його незначні дози вводяться задовго до цвітіння бузку. Такі ліки входять до складу препаратів компанії «Inmunotek» Oraltek та Alxoid

З їх допомогою можна позбутись не лише симптомів алергії на бузок, але й реакцій на інші рослини сімейства оливкових. Та й загалом вилікувати алергію на цвітіння дерев.

Перші дози препаратів АІТ приймаються в медичній установі під наглядом алерголога. А надалі сублінгвальну АІТ-терапію, зокрема Oraltek, можна приймати самостійно.

Коментарі
Loading...