«Алксоід» та «Оралтек», або Забути про алергію літом 

0 1 777

Для одних літо – час відпусток, подорожей та веселих пікніків, а для інших – довгі місяці з безперервним чханням, задухою, а також свербінням очей, піднебіння і навіть вух. Все це спричиняє алергія на пилок злаків та бур’янів. А точніше — друга та третя хвиля сезонного полінозу, на який страждає кожен третій житель України. 

Особливо багато людей з сенсибілізацією до всіх трав’янистих рослин на півдні та сході нашої країни. Спочатку вони чхають та витирають сльози через цвітіння злаків (яких близько 340 видів), потім ковтають пігулки та розпилюють гормональні спреї, аби побороти симптоми алергії на полин та амброзію. І триває ця мука аж до перших заморозків, коли все завмирає та готується до зимового сну.

Коли цвітуть злаки та бур’яни

Не краща ситуація і в центральній частині України. Вінницькі аеробіологи протягом десяти років проводили дослідження викидів в атмосферу зазначених алергенів. За їх спостереженнями, раніше злаки починали квітнути в червні, а зараз – наприкінці квітня або на початку травня. 

І хоча в порівнянні з березою, котра в пік цвітіння викидає більше тисячі пилкових зерен на 1 кубометр повітря, 50 зерен злаків здаються дрібницею, це не так. Адже, згідно з твердженнями медиків, навіть 1 пилкове зерно тимофіївки або грястиці здатне спровокувати початок симптомів полінозу.

Не менш небезпечною вважається спора гриба альтернарії, пік споруляції якої припадає на середину липня. Вона викликає симптоми задухи та сухого кашлю у чверті українських пацієнтів, котрі мають схильність до сезонних алергій. 

Полин та амброзія починають пилкування уже не в серпні, як раніше, а у другій половині липня. Перший в пік свого цвітіння, тобто в серпні, викидає 50 і більше пилкових зерен на кубометр, друга «пікує» тричі впродовж серпня – вересня в залежності від регіону. 

Полин та амброзія є родичами – обидва належать до родини айстрових, квітнуть майже одночасно. Тому їхні пилкові зерна підсилюють дію одне одного, викликаючи симптоми у 40 % українців, які страждають сезонною алергією.

Як алергени потрапляють в організм людини?

Починаючи з весни, всюдисущі трави та бур’яни утворюють цілі зарості. Потім вітер підхоплює мільйони пилкових зерен, які через відчинені вікна та балкони потрапляють до наших осель.

З невідомих причин косити газонну тимофіївку та полин з амброзією починають чомусь не весною, а в сезон цвітіння. Це ще більше прискорює розповсюдження пилку, а значить, підсилює симптоми алергії, а іноді навіть викликає астму

Організм людини реагує на білок, котрий знаходиться в пилку. Його часточки осідають на слизові оболонки, а потім потрапляють у кров. 

І якщо імунна система розпізнає алергенні білки як чужорідні, формується гіперчутливість до них. Тож варто пилку знову потрапити до очей або носа, як відразу проявиться алергія на пилок. 

Дуже часто сезонну алергію плутають із застудою і починають використовувати бабусині методи — фітосировину у вигляді чаїв з ромашкою, календулою або деревієм. Не знаючи, що ці рослини також належать до родини айстрових, відповідно, викликають перехресну реакцію і ще більше підсилюють алергію.

Діагностика літньої алергії 

Діагностика алергії влітку та восени через велику кількість чинників полінозу, які є в повітрі, досить складна. Тому, якщо ви відчуваєте симптоми полінозу, краще звернутись до досвідченого спеціаліста, котрий точно знає, як лікувати алергію на цвітіння. 

Алерголог може призначити дієту, дати слушні поради з приводу діагностики захворювання. Її у період алергічних реакцій оптимально проводити за допомогою молекулярного тесту на алергію, адже прик-тести в сезон пилкування протипоказані. 

Алергія на пилок злаків та бур’янів: яка потрібна дієта

Людям, які мають чутливість до злаків та бур’янів, в період їх цвітіння лікарі рекомендують відмовитись від:

При алергії на полин та амброзію хворим протипоказано користуватись також кремами та шампунями на основі трав. Особливо ромашки, мати-й-мачухи, деревію. Адже можливі перехресні реакції, які здатні значно посилити симптоми алергії.

А позаяк полин та амброзія належать до родини айстрових, реакцію у вас можуть викликати навіть жоржини, хризантеми або гербери, які вам подарують взимку.

Як вилікувати алергію на цвітіння?

Найкращим лікуванням є профілактика. Багато хто в період пилкування змінює місце проживання: їде на море або в інші країни, де не ростуть злаки та амброзія. 

Дуже важливо в цей період регулярно мити руки, носити маску та панамку, тримати окремо верхній одяг та систематично його прати. 

Якщо ігнорувати ознаки полінозу, він може перерости в астму. Тому при появі перших сезонних симптомів краще відразу звернутись до лікаря. 

Саме він розповість, як вилікувати алергію на пилок так, щоб вона більше ніколи не поверталась. 

Зробити це можна за допомогою алерген-специфічної, або алергенної імунотерапії (АСІТ, або АІТ). На відміну від антигістамінних препаратів, котрі просто усувають прояви алергії, високоякісні та безпечні ліки іспанської компанії «Inmunotek» (Інмунотек) діють на причину захворювання. 

Суть методу полягає у введенні в організм суміші алергенів злаків та суміші алергенів полину та амброзії з метою вироблення толерантності до них. Починати лікування слід взимку і продовжувати в період пилкування рослин.

АСІТ «перевчає» імунну систему, і вона перестає реагувати на пилкові алергени, коли організм з ними стикається. Це зменшує алергічні прояви, а згодом і зовсім позбавляє симптомів.

 Крім того, ліки для імунотерапії можуть запобігти появі реакції на нові алергени та позбавити алергічної астми.

Приймають препарати двома способами: «Алксоід» у вигляді ін’єкцій зазвичай призначають дорослим, спрей «Оралтек» (Oraltek) розпилюється під язик. 

Курс лікування триває 3-5 років, але симптоми полегшення відчуваються вже з перших місяців алерген-імунотерапії.

Коментарі
Loading...