Алергія на косметику – як діяти?
Знаєте, чому алергію вважають хворобою розвиненої цивілізації? По-перше, наше існування у чистому середовищі позбавляє імунну систему можливості виробити толерантність до алергенів. По-друге, стрімкий розвиток технологій та промисловості обумовлює появу у нашому житті величезної кількості хімічних сполук, на які організм здатний відреагувати непередбачуваним чином. І алергія на косметику — явище з цього ряду.
Про те, як правильно підбирати косметичні засоби, щоб вони не зашкодили здоров’ю, і як діяти, якщо виникла алергія на косметику, ми поговорили з експертом вебплатформи «Все про алергію», докторкою медичних наук, професоркою кафедри шкірних та венеричних хвороб із курсом ПО Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова, лікарем-дерматовенерологом Світланою Дмитренко.
Невже справді немає гіпоалергенної косметики?
В ідеалі вся косметика має бути гіпоалергенною. На жаль, на практиці це нереально.
Більшість активних біодобавок, без яких не обходиться жоден дійсно ефективний косметичний засіб — крем, сироватка, тонік, маска тощо, — здатні викликати реакцію організму.
Це стосується й консервантів, без яких косметика швидко псується. Тому до напису «гіпоалергенно» слід ставитися з обережністю – повну небезпеку він гарантувати не може.
Навіть коли йдеться про продукцію елітної фірми, від індивідуальної несприйнятливості компонентів не застрахований ніхто. Якщо ж говоримо про продукцію мас-маркет, то, на жаль, часто твердження про гіпоалергенність є лише маркетинговим ходом — додатковим засобом заохотити покупців.
При контакті з «косметичним» алергеном клітини організму виділяють біологічно активні речовини. Вони розширюють кровоносні судини, викликаючи різні типи запалення.
І алергічна реакція зовсім необов’язково проявиться відразу після застосування косметичного засобу. Іноді алергія на косметику дається взнаки через кілька годин або навіть днів.
Трапляється й таке, що під впливом різних факторів поріг опірності організму зменшується, і у людини з’являється підвищена чутливість (сенсибілізація) до якогось з інгредієнтів вже звичної косметики. Так до чорного списку потрапляють і давно випробувані засоби.
Як правильно підібрати косметику для надчутливої шкіри?
Чутлива та схильна до атопії шкіра не сприймає практично ніякої косметики. Власникам такої шкіри не варто самостійно експериментувати. Найпростішим буде звернутися за допомогою до фахівця – дерматолога-косметолога.
І на підставі результатів обстеження та його порад підібрати засіб, який підходить саме вам. Більшість відомих фірм мають спеціальні серії для догляду за чутливою шкірою.
Важливо пильно ставитись до будь-яких незвичайних проявів. Навіть найменший дискомфорт при використанні доглядового чи декоративного косметичного засобу ігнорувати не можна.
Сигналом про те, що ви маєте негайно припинити користуватися кремом, тональним засобом або тушшю для вій, можуть стати:
- набряклість повік, їх лущення, печіння в очах;
- свербіж і печіння шкіри на ділянках, що контактували з косметикою;
- почервоніння шкіри, кропив’янка;
- закладеність носа, слизові виділення з нього;
- поява вугрів;
- підвищена сухість або набряклість губ.
Причому дерматит, який виникає у місці контакту шкіри з косметикою, може бути подразнюючим або власне алергічним.
Що робити, якщо реакція на косметику все-таки з’явилася?
Припинити нею користуватись. І навіть з приводу разової шкірної реакції найправильніше – звернутись лікаря-дерматолога або алерголога.
Якщо алергія на косметику виникає все частіше, похід до спеціаліста відкладати не можна. Кропив’янка, почервоніння, набряки – тільки зовнішні прояви. Не розібратися, що відбувається в глибинах організму й не запобігти зрушенням в імунній системі буде вершиною легковажності.
Як швидко позбутись симптомів?
Терміново прибрати зі шкіри косметичний засіб, бажано проточною водою.
Прийняти антигістамінний препарат. Бажано – пролонгованої дії, до повного зникнення симптомів.
При перших ознаках нежитю або закладеності носа можна використовувати спеціальні спреї, що сприяють зменшенню набряку слизової оболонки носа.
При алергічних проявах на очах, видаливши косметику, промийте очі міцним настоєм чаю, ромашки чи звіробою. Закапайте в них спеціальний лікарський засіб.
Є дев’ять простих правил, дотримання яких убезпечить вас від алергії на косметику:
- Відповідально ставтеся до вибору косметичних засобів. Купуйте їх в спеціалізованих магазинах або аптеках.
- Віддавайте перевагу косметиці, рецептура якої має простіший склад. Засіб тим безпечніший, чим менше має у собі консервантів, барвників, ароматизаторів та інших потенційних алергенів.
- Обов’язково перевіряйте свою реакцію на косметику. За допомогою пробника нанесіть засіб на згин ліктя і залиште на годину, краще — на добу або навіть дві. Якщо за цей час не виникнуть ніякі ознаки алергії, можна вважати, що цей косметичний засіб для вас безпечний. Але не варто забувати, що алергія на косметику може виникнути й через деякий час після її використання.
- Вивчайте інструкції до косметичних продуктів та ретельно дотримуйтесь правил їх застосування. Намагайтеся користуватися косметикою однієї лінійки. Поєднання засобів навіть однієї фірми, але різних серій може призвести до неочікуваних результатів, а збірна солянка від кількох виробників — мати «забійну» силу.
- Відомо, що шкіра звикає до того чи іншого косметичного засобу і вже за місяць використання ефект крему слабшає. Тому доглядову косметику треба міняти. Але робіть це обережно. За місяць-другий повертайтесь до продукції, яку добре знаєте й у відсутності алергії до якої впевнені.
- Будьте пильними щодо домашніх засобів: різноманітних бабусиних рецептів з використанням овочів, фруктів, меду, яєць, вівсянки та інших харчових продуктів. Ніколи не застосовуйте до шкіри продукти, на які маєте харчову алергію.
- Якщо ви хворі, приймаєте ліки або перевтомлені, утримайтесь від використання нової для вас косметики. Коли природний імунітет ослаблений, неприємних несподіванок може завдати найневинніший крем.
- Пам’ятайте: чим менше консервантів міститься в косметиці, тим коротше її життя. А продукт, на якому не зазначено термін придатності, не варто вважати безстроковим. Так, наприклад, туш для вій бажано використовувати протягом 3-4 місяців. Не треба, як це радять в інтернеті, розбавляти туш водою або аптечними краплями для очей. Така «реанімація» спричинить активне розмноження у тубі мікробів, що викликають подразнення й алергічні реакції.
- Якщо маєте підвищену чутливість шкіри голови, відмовтеся від використання класичних фарб для волосся. Замініть їх натуральними барвниками.
Алергія на косметику та подразнення можуть бути спричинені фарбою для волосся та лаком, милом, шампунем, лаком для нігтів, кремами, тушшю для вій, духами, дезодорантами, помадою. Найбільш небезпечні алергени у косметиці для тих, хто вже має алергію в анамнезі.
Кому не показана косметика з натуральними інгредієнтами і чому?
Тим, хто страждає від полінозу у сезони цвітіння полину, календули, ромашки, череди, деревію, алергологи не рекомендують користуватися кремами, що містять екстракти цих рослин.
Взагалі пацієнтам з полінозом варто відмовитися від косметики, яка має у собі рослинні добавки.
Особливо обережно треба застосовувати маски. Адже їх наносять на обличчя і шию товстим шаром і залишають на 10-20 хвилин. Варто помилитися з вибором і, змивши маску, ви побачите запалену шкіру, вкриту червоними плямами.
Жінкам з алергією на мед протипоказана туш для вій, яка містить бджолиний віск. Алергію можуть викликати й інші речовини, що входять до складу косметичного засобу. Якщо не можете обійтися без підфарбовування вій, оберіть туш для чутливих очей — зараз таку випускають багато фірм.
У осіб з харчовою алергією на рибу може виникати реакція на косметику, яка містить перламутр. Адже його виробляють з риб’ячої луски. Отже, під забороною перламутрові тіні для повік, помаді, можливо, і лак для нігтів. Вам підійдуть косметичні засоби з матовим ефектом, які, до речі, завжди у тренді.
І ще трохи про алергенну косметику…
Дуже часто алергію на косметику викликає лак для волосся. Варто побризкатися ним, як виникає нестримне чхання, свербіж, сльозотеча, стає важко дихати.
Не слід забувати і про різні запахи. Зазвичай ті, що сильні й різкі, можуть бути причиною алергічної мігрені. Тож, користуючись парфумами, варто пам’ятати про почуття міри. При цьому шукати розгадку таємниці запаху на флаконі — марна справа.
Вишуканість парфумів чи туалетної води, їхня немаленька вартість або авторитет фірми-виробника не гарантують, що на парфумерію не виникне реакція.
Небезпечні парабени та «велика трійка»
Сумно, але факт: більшість кремів і шампунів можна віднести до категорії отрутохімікатів, оскільки вони містять парабени. Ці консерванти належать до найнебезпечніших хімічних речовин.
Їх винайшли ще в 1920-х роках, й наразі парабени присутні практично у всіх кремах, інших субстанціях та дезодорантах. Так косметичні фірми захищають свою продукцію від розмноження бактерій.
Запам’ятайте: у кожній великій банці крему без дозатора, в яку доведеться залазити пальцем, багато консервантів (тих же парабенів). До недавнього часу на них не звертали уваги. Але вчені провели дослідження і виявили, що парабени накопичуються в тканинах ракових пухлин.
Крім того, доведений їх вплив на вагу немовлят, чиї матері під час вагітності користувалися косметикою з парабенами.
До речі, одним з найнебезпечніших засобів, що викликає алергічні та подразнюючі реакції, є лак для нігтів. У Європі заборонили продавати лаки з формальдегідом, бутилатами й толуолом (так звана велика трійка). Там з’явилася нова продукція під назвою 3free, тобто без речовин «трійки».
Чим замінили небезпечні сполуки – комерційний секрет: може, речовини-аналоги не такі вже й безпечні. Однак в Україні лаки з «великою трійкою» продаються скрізь.
Підступні лаурилсульфати
До складу шампунів та зубних паст додають лаурилсульфати — дешеві та небезпечні поверхнево-активні речовини, що змушують засоби утворювати більше піни. У вогнегасниках, до речі, теж міститься лаурилсульфат натрію.
Коли ви змастили шкіру, лаурилсульфат проникає всередину організму й тягне за собою всі токсини. На волоссі лаурилсульфат натрію залишає дратівливу плівку, й це спричиняє витончення волосяної цибулини, випадання волосся та утворення лупи.
Через ці компоненти волосся стає жирним вже на наступний день після миття. Раніше радили мити голову не частіше разу на 7-10 днів, а зараз майже на всіх шампунях написано «Для щоденного застосування».
На жаль, виробники дбають не про здоров’я вашого волосся, а про власні прибутки. Тобто про те, щоб ви купували якомога більше шампуню.
Що краще: дороге чи дешеве?
Насправді дорогі та дешеві креми мають подібний склад. Ви платите більше за дизайн упаковки та репутацію виробника.
Твердження, що якийсь крем запросто позбавить вас вугрів, фурункулів або пігментних плям, — міф, або, якщо хочете, рекламний трюк. Адже всі шкірні прояви є не тільки зовнішньою проблемою, а проявом хвороби внутрішніх органів.
Найбільша мильна бульбашка – так звана натуральна косметика. Це маркетингові хитрощі: немає ніякого чіткого юридичного визначення терміну «натуральний», але він нанесений на безліч баночок із кремами, шампунями, бальзамами. Проте цим словом можна позначити все що завгодно.
Врешті-решт, нафта теж натуральний продукт, тобто природного походження. Майже всі натуральні продукти містять консерванти.
Не варто сліпо довіряти рекламі зволожувальних кремів. Не всі вони працюють чесно: деякі висмоктують вологу з внутрішніх шарів шкіри, фактично роблячи її ще сухішою.
Втім, є й засоби, які справляються зі своєю функцією. Їх, зокрема, призначають при атопічному дерматиті.
Негативні наслідки використання зволожувальних кремів пояснюються тим, що до їх складу зазвичай входять пропіленгліколь і гліцерин. Пропіленгліколь набагато дешевший, ніж гліцерин, тож його застосовують частіше. Але він викликає безліч негативних реакцій.
Крім того, саме пропіленгліколь може бути причиною появи вугрів, а в найсерйозніших випадках навіть призводити до дистрофічних змін у нирках та печінці.
З 1 січня 2018 року в Україні скасували закон про обов’язкову сертифікацію косметичних продуктів, тож виробники можуть додавати в них все що завгодно.
Отже:
Алергія на косметику насамперед загрожує тим, у кого дуже чутлива шкіра, слабкий імунітет, астма, сезонна алергія або запальні захворювання шкіри (атопічний дерматит, екзема). Для них будь-який інгредієнт косметики може бути надто агресивним.
Відтак засоби догляду за шкірою таким людям потрібно підбирати дуже ретельно. А решті — стежити за реакцією організму та бути готовим замінити засіб, на який тіло реагує негативно. Бережіть себе та не дозволяйте моді вимагати жертв від вашого здоров’я.