Алергія на пуансетію загрожує людям, гіперчутливим до латексу

0 1 211

Пуансетія зазвичай розцвітає у грудні як передвісниця зимових свят. А її листя, що формується під час цвітіння, зовні нагадує яскраву зірку.  Втім, за цією рослиною історично закріпилася слава токсичної. Де тут правда, а де міф, і коли й справді алергія на пуансетію може загрожувати саме вам, розбираймося разом.

Яскраво-червона красуня пуансетія є однією з найпопулярніших декоративних рослин. У деяких західних країнах її називають різдвяною зіркою, адже пік продажів квітки припадає на різдвяні свята. 

Саме пуансетією — рослиною, яку до США привіз губернатор з Мексики, американці найбільше полюбляють прикрашати оселі в канун Нового року. Ацтеки використовували рослину в традиційній медицині. А в медицині сучасній з її соку виробляють ліки проти хвороби Альцгеймера.

Чому можлива алергія на пуансетію?

Як показали багаторічні дослідження, пуансетія (Euphorbia pulcherrima) викликає алергію доволі рідко. Також рослина не є високотоксичною, як це вважалося раніше. 

Не так давно вчені встановили, що контакт з пуансетією й навіть її вживання, як правило, не мають певного негативного ефекту. Втім, винятки все ж бувають, й після контакту з великою кількістю соку пуансетії у людини можуть спостерігатися нудота, блювота та діарея. 

Шкірний висип може з’явитися також після контакту з листям рослини. Але зі 100 % людей, які мали контакт з пуансетією, за статистикою Американської асоціації Центрів токсичного контролю, симптоми відчували лише близько 7,5 %. А у 3,5 з цих 7,5 % реакції були мінімальними. 

Так само пуансетія не є смертельно небезпечною для більшості котів та собак, що живуть у нас вдома. Поїдання її листя може хіба спричиняти надмірне виділення слини або блювоту. Інколи у тварин спостерігається діарея. 

Коріння здатності пуансетії викликати негативні реакції, зокрема й алергію, потрібно шукати в її родоводі.

Належить ця рослина до родини молочайних (Euphorbiaceae). Загалом вона нараховує понад 6 000 видів, представники яких переважно ростуть у тропічних країнах. Але батьківщиною 44 з них є Україна. 

Один із найвідоміших представників молочайних — це гевея (Hevea brasiliensis), або каучукове дерево. Саме з її соку виробляють латекс, алергія на який викликає не лише свербіж або почервоніння у місці контакту, а й смертельно небезпечну анафілактичну реакцію. Адже сік гевеї відомий вмістом 15 алергенів, які є білками різних класів.

За структурою сік гевеї, а також її родички пуансетії та інших молочайних – це суміш води, цукру й білків. Цей сік міститься у листі та стеблі й виділяється, якщо рослину зламати. 

Алергія на пуансетію: симптоми

Саме контакт із соком рослини провокує розвиток згаданих вище негативних реакцій, у тому числі потенційно алергічних. Вони можуть проявитися вже протягом декількох хвилин після контакту. 

Серед основних симптомів алергії на пуансетію:

Що стосується згадуваної вище анафілактичної реакції, яка потребує негайної медичної допомоги, то вона при алергії на пуансетію зустрічається виключно зрідка.

Так, у 2007 р. у наукових джерелах був описаний випадок із двома немовлятами, які мали алергію на латекс і перенесли анафілаксію після безпосереднього контакту з листям пуансетії.

Ще один випадок — із 50-річною жінкою. Вона була сенсибілізована до латексу, а згодом у неї розвинулася й перехресна алергія на пуансетію. Проявом недуги була висипка на шкірі, яка зникла після лікування антигістамінними препаратами та виключення контакту з рослиною.

Як зазначають фахівці, саме люди з алергією на латекс входять до групи ризику щодо сенсибілізації до пуансетії. І насамперед йдеться про медиків та тих, хто працює у харчовій промисловості. Адже за родом діяльності вони мають вдягати латексні рукавички, й внаслідок цього сенсибілізуються до латексу. 

Окрім цього не виключено, що сенсибілізовані до пуансетії люди можуть страждати й на інший вид перехресної алергії — на продукти рослинного походження. Підтвердженням цьому є розвиток так званого синдрому «латекс фрукти» у людей з гіперчутливістю до соку каучукового дерева. 

Адже профілінові білки гевеї (а отже, теоретично, і пуансетії) подібні до профілінів низки фруктів, зокрема ківі та бананів. Та до профілінів інших рослин:

Окрім цього доведено подібність гевеєвих профілінів до білків пилку берези, який є одним із найголовніших аероалергенів Європи. А ще — до профілінів пилку злаку тимофіївки, на який реагують до 40 % населення України. 

Також гевеєвий сік та, ймовірно, сік пуансетії, містять алергенні білки переносу ліпідів. Цей же клас білків присутній у плодах рослин родини розоцвітних: яблуках, грушах, персиках, абрикосах та інших. А ще — у пилку полину, маслин, горіхів та низки овочів

Чому важливо діагностувати алергію на пуансетію

Отже, алергія на пуансетію здатна спровокувати розвиток гіперчутливості до значної кількості продуктів рослинного походження. Відтак оперативна діагностика цієї сенсибілізації є запорукою своєчасного початку лікування. 

Тож якщо контакт із пуансетією викликає у вас неприємні відчуття, обов`язково зверніться до алерголога. Оптимальним варіантом буде, якщо він порадить вам пройти молекулярний тест ALEX2

Це найсучасніший метод діагностики алергічних захворювань, який дозволяє не лише встановити алергічний статус, а й визначити, на яку саме молекулу або низку молекул надмірно відреагувала ваша імунна система.

Якщо діагноз алергії на пуансетію буде підтверджений, вам доведеться уникати контакту з нею, а також бути обережними з її молочайними родичами.

Коментарі
Loading...