Алергія на повітря: що зробити, аби перебування в приміщенні було комфортним?

0 2 465

З початком опалювального сезону набуває актуальності алергія на повітря. Занадто сухе викликає запальні процеси носових пазух, а вологе — сприяє появі плісняви, тобто грибка. 

Якщо до цього додати всюдисущі алергію на пил, пилових кліщів, лупу домашніх тварин, проживання в оселі стане просто нестерпним.

Як цьому запобігти, зробивши свою домівку безпечною та комфортною?

Алергени — це речовини, які викликають симптоми алергії та астми. Часто вони розносяться саме повітрям, осідаючи на меблях та підлозі. 

Такі алергени називаються інгаляційними, бо потрапляють до організму через дихальну систему. Їхній розмір вимірюється в мікронах або мікрометрах.

Якими бувають прояви алергії на сухе повітря?

Повітря вважається сухим, коли має низьку відносну вологість. Сухим повітря буває також влітку, у спекотні дні

Та й восени, коли включається опалення, проблема лише поглиблюється. Адже батареї та інші нагрівальні пристрої роблять повітря сухішим. 

Саме тому більшість з нас відчувають себе вичавленим лимоном, прокинувшись зранку. 

У людей з алергією на сухе повітря в цей період пошкоджуються слизові оболонки носових пазух і ще більше посилюються неприємні симптоми.

На сухість повітря організм людини реагує такими ознаками:

Якщо повітря занадто сухе, у приміщенні:

  • засихають кімнатні рослини;
  • відклеюються шпалери; 
  • з’являються тріщини в гіпсокартоні або у відштукатурених стінах;
  • сильно електризуються предмети (це навіть може викликати пошкодження електронного обладнання).

Як бачите, сухе повітря впливає не лише на людину, але й на речі навколо нас. 

Як регулювати вологість повітря?

За даними Американської громади інженерів з опалення, охолодження та кондиціонування повітря (ASHRAE), для комфортного перебування в будинку рівень вологи має підтримуватись на рівні 30-60 %.

Для підвищення вологості існують дідівські народні засоби: вивішувати в кімнатах мокру білизну або розставляти миски з водою.

Але науковий прогрес пішов набагато далі − регулювати вологість зручно, використовуючи для всього будинку зволожувач повітря.

З іншого боку, підвищена вологість сприяє розмноженню пилових кліщів та плісняви − ними теж спричиняється алергія на повітря.  Зменшити вологість можна за допомогою кондиціонеру.

Контроль алергенів для покращення повітря в приміщенні

Згідно зі статистикою, до 30 % українців мають реакцію на пилових кліщів, 6 з 10 — на собачу або котячу лупу

Таргани не дають спокою людям в усьому світі. 

Є три способи покращення повітря в приміщенні:

  1. Контролюйте контакти з алергенами, що переносяться в повітрі. Для цього важливо дотримуватися елімінаційної стратегії.
  2. Добре провітрюйте приміщення.
  3. Використовуйте НЕРА-фільтри для покращення якості повітря в будинку.

Висока якість повітря у вашому будинку, офісі, школі та автомобілі може знизити кількість тригерів астми та алергії. Вони можуть ховатися у:

Пам’ятайте: на брудних поверхнях оселі може бути більше алергенів, ніж в повітрі. Тому при витиранні пилу вони легко проникають у легені людини. 

Як позбутись алергенів в будинку?

Як правило, за допомогою приладів для очищення повітря. Але найкращий спосіб покращити якість повітря — позбутись  алергенів та подразників в оселі. 

Слід вжити всіх необхідних заходів, аби уникнути контакту з ними. Також важливо збільшити потік зовнішнього повітря до будинку та відрегулювати вологість повітря.

Знищте пилових кліщів

Слідкуйте за чистотою поверхонь у вашому будинку. Найкраще взагалі відмовитись від килимових покриттів, особливо в спальні, де люди проводять третину часу. 

Якщо ви боїтесь застудитись і тому не можете обійтись без килимів на підлозі, вибирайте покриття з низьким ворсом, які можна прати. 

Також уникайте важких портьєр та м’яких меблів з тканини. Замініть громіздкі штори та жалюзі на звичайний тюль, що легко переться.

Використовуйте стійкі до алергенів пластикові чохли на блискавках для подушок та матраців. Інколи регулярне перевертання матраців допомагає зменшити симптоми алергії краще, ніж очищувачі повітря.

Періть постільну білизну, подушки та м’які іграшки у воді з температурою понад 60 градусів. Ретельно висушуйте їх, аби знищити пилових кліщів.

Пилососьте домівку раз або два на тиждень. Прибирання знижує  рівень алергенів. Але пилососи мають бути такими, що запобігають повторному потраплянню алергенів у повітря.

Якщо страждаєте на алергію, носіть маску під час роботи по дому. Для видалення пилу використовуйте вологу тканину, просочену поліроллю. 

Після прибирання залишайте домівку на декілька годин.

Позбавтесь лупи домашніх тварин

Більшість лікарів рекомендують людям, які страждають на алергію до лупи тварин, не тримати їх дома. Особливо тих, що мають пір’я та шерсть. 

На жаль, гіпоалергенних домашніх улюбленців не існує. Адже лупа − це відлущені часточки шкіри.

Не допускайте домашніх тварин до себе в спальню. Зачиняйте її, коли вас нема вдома. Прикривайте вентиляційні отвори грубою тканиною.

Алергени тварин досить липкі. Тому потрібно часто мити й замінювати улюблені меблі та іграшки вашої тварини.

Зменшити симптоми може регулярне купання та чистка домашніх улюбленців. Але робити всі ці процедури слід лише у масці.

Слід пам’ятати, що довгошерсті домашні тварини також можуть приносити додому з вулиці алергенний пилок весною та влітку-восени.

Якщо ви підозрюєте, що у вас алергія на домашніх тварин, зверніться до лікаря-алерголога для діагностики алергії.

Після точної алергодіагностики, зокрема із застосуванням тесту ALEX2, прояви реакції на домашніх тварин можна зменшити. Для цього лікар підбирає пацієнтові індивідуальний курс алергенної імунотерапії (АІТ). Ще її називають алерген-специфічною (АСІТ). 

Не допускайте потрапляння до оселі пилку 

Зачиняйте вікна та двері. 

Вмикайте кондиціонер. Це допоможе зменшити кількість вуличних алергенів, таких як пилок та пліснява.

В теплу погоду використовуйте кондиціонер для боротьби з пиловими кліщами та зниження вологості повітря. Часто міняйте фільтри пристрою.

Уникайте спор грибів

Зменшіть вологість повітря навколо ванної кімнати, кухні та інших приміщень, де багато води, виконуючи такі правила:

  • Не включайте душ надовго перед купанням.
  • Використовуйте осушувачі, аби зменшити в приміщенні кількість спор грибів та пилових кліщів.
  • Не розводьте багато кімнатних рослин.
  • Усуньте всі протікання та інші причини появи вологості.
  • Якщо помітили плісняву на поверхні, негайно її очистьте. Робити це потрібно в масці й не рідше разу на тиждень.

Позбудьтесь тарганів

Не залишайте продукти або відро зі сміттям відкритими. Замість хімікатів використовуйте отруйні приманки або борну кислоту.

Коментарі
Loading...