Алергія на мРНК-вакцини проти ковіду діагностується у людей, гіперчутливих до ПЕГ та трометамолу

0 515

Світові загрожує вже третій штам коронавірусу SARS-CoV-2. Але противники щеплення проти COVID-19 апелюють до повідомлень про важкі реакції та навіть загибель, які спричиняє алергія на вакцини проти ковіду. Що про неї відомо?

 На початку коронавірусної пандемії основними засобами захисту від захворювання стали маски, ретельне миття рук, дотримання соціальної дистанції та самоізоляція. Але значно знизити загрозу важкої форми захворювання на COVID-19 та смерті від нього допомогла лише розробка вакцин

Так, з грудня 2020-го після отримання дозволу на екстрене використання у світі почали застосовувати дві мРНК-вакцини – виробництва компаній Pfizer та Moderna. Відразу після початку вакцинації у Великобританії, Канаді та США з`явилися повідомлення про випадки смертельно небезпечних анафілактичних реакцій на ці препарати.

У звітах зазначають, що причиною таких реакцій був поліетиленгліколь (ПЕГ, або PEG), наявний в обох вакцинах як стабілізатор. Ця речовина не є новою. Вона широко використовується не лише у фармацевтичній промисловості, а й у косметичній та харчовій галузях.

Застосування поліетиленгліколю при виробництві вакцин підвищує стабільність препаратів та сприяє опсонізації. Це механізм, за допомогою якого поверхня чужорідних клітин (наприклад, бактерій, вірусів), що вдерлися до організму, покривається антитілами. Потім ці антитіла розпізнаються клітинами імунної системи й вкритий ними інфекційний агент швидше знищується. 

Крім того, ПЕГ збільшує стабільність та період напіввиведення ліпідних частинок — носіїв активної речовини вакцини.

Молекулярна маса ПЕГ-вмісних допоміжних речовин коливається від 300 до 10 000 г/моль або вище. 

При цьому реакції гіперчутливості можуть виникати до ПЕГ будь-якої молекулярної маси. Але швидкість розвитку реакції є вищою при застосуванні ПЕГ з молекулярною масою 3350-6000 г/моль. Утім, остаточно поріг молекулярної маси для негайних реакцій на ПЕГ все ще не визначили.

Окрім як анафілаксією, алергія на поліетиленгліколь може проявлятися майже 40 симптомами. До них належать:

Як виникає алергія на ПЕГ

Зазначається, що анафілактичні реакції на ПЕГ можуть виникати в осіб з алергією на цю речовину. Аналогічний зв`язок вже спостерігався при застосуванні ПЕГ-вмісних препаратів в терапії онкологічних та низки хронічних захворювань. 

При цьому про поширеність антитіл до ПЕГ відомо небагато. Деякі звіти стверджують, що 72 % населення мають принаймні деякі антитіла IgG до ПЕГ.

Інші дані повідомляють про наявність високих рівнів антитіл до ПЕГ у людей, що не проходили лікування препаратами з ним. У цьому випадку присутність антитіл може пояснюватися використанням інших ПЕГ-вмісних засобів. Таких як шампуні, зубна паста та косметичні засоби.

Як проявляється алергія на вакцини проти ковіду, спричинена ПЕГ

Алергічні реакції на ПЕГ можуть бути як опосередкованими IgE, так і результатом псевдоалергії. 

IgE-опосередкована анафілаксія, спричинена чутливістю до PEG, зазвичай розвивається протягом перших 30 хвилин після вакцинації. Саме тому людину просять посидіти 30 хвилин після ін’єкції у медичному закладі. 

Симптоми анафілаксії включають:

Якщо людині вчасно не надати допомогу, анафілаксія може стати смертельною. 

Прояви алергії на вакцини проти COVID-19, що містять поліетиленгліколь, обумовлені речовинами-медіаторами. До них належать гістамін, простагландини, лейкотрієни, триптаза, фактор активації тромбоцитів (PAF), гепарин, протеази, серотонін та цитокіни. Вони вивільняються переважно з опасистих клітин та базофільних гранулоцитів. Також викликати подібні симптоми або посилювати IgE-опосередковану реакцію можуть інші класи антитіл.

Утім, тяжкі анафілактичні реакції до вакцин проти коронавірусу зустрічаються зрідка. Цей показник оцінюється в 1,31 випадку на мільйон доз. 

Своєю чергою симптоми гіперчутливості, яка не опосередкована IgE, включають, зокрема, гіпо- та гіпертензію, а також обструкцію дихальних шляхів із задишкою.

Не ПЕГ єдиним…

Окрім ПЕГ вакцина мРНК-1273 (Moderna) містить трометамін (трометамол). Ця хімічна сполука використовується для виробництва препаратів, що знижують кислотність шлунку. Також трометамін входить до складу контрастної речовини на основі гадолінію. 

Є відомості про те, що саме трометамін є причиною анафілактичних реакцій при введенні такого контрасту. Відтак сенсибілізовані до цієї речовини люди можуть аналогічним чином зреагувати й на антикоронавірусну вакцину, до складу якої входить трометамол. Тобто алергія на мРНК-вакцини проти ковіду має ще одну причину.

Отже,

 людям з клінічно підтвердженою алергію на ПЕГ або трометамол для профілактики коронавірусної хвороби потрібне щеплення вакцинами, що не містять цих речовин. 

Також таким людям потрібно уникати застосування будь-яких ліків та засобів, включно з препаратами для надання невідкладної допомоги, до складу яких входять ПЕГ або трометамол. 

Але пам`ятайте: діагноз «алергія на поліетиленгліколь» або «алергія на трометамол» може поставити лише лікар-алерголог. Він же може підібрати вакцину, оптимальну за складом саме для вас. 

Коментарі
Loading...