Алергія на агар пов`язується з непереносимістю йоду
Для тих, хто дотримується вегетаріанської чи веганської дієти, агар – це справжня знахідка. Проте варто бути обережними. Алергія на агар – явище хоча й рідкісне, але може загрожувати життю.
Коли йдеться про дари моря, у першу чергу маються на увазі риба, молюски або креветки. Але ними перелік, звичайно, не обмежується.
Адже якщо морепродукти – це джерело поживного білка, то морські водорості, зокрема морська капуста, дають нам необхідний для здоров`я йод. І не тільки.
Червоні водорості типу Rhodophyta набули популярності у харчовій промисловості як джерело рослинного желатину – агар-агару, чи просто агару. Він являє собою желеподібну речовину, що складається з полісахаридів, отриманих із клітинних стінок червоних водоростей, та суміші менших молекул, які називаються агаропектином.
Як використовується агар
Азійські кулінари, а за ними колеги з інших країн використовують агар як вегетаріанський замінник желатину при виготовленні десертів та інших солодощів, а також як освітлювач у пивоварінні.
Окрім цього агар застосовують для проклеювання паперу та тканин.
Використовують його і в медицині як проносний засіб, та в стоматології — для виготовлення зубних відбитків. А ще агаровий гель застосовується у наукових дослідженнях та лабораторних аналізах.
Як правильно вживати агар
Вживаючи агар, обов`язково потрібно пити достатньо рідини. У протилежному випадку речовина може набрякнути в стравоході або кишечнику, провокуючи непрохідність шлунково-кишкового тракту.
Якщо ви перорально приймаєте будь-які ліки, одночасне вживання агару може зменшити кількість препарату, що всмоктується та засвоюється, а відтак — знизити його ефективність. Аби запобігти цьому, агар потрібно приймати щонайменше через годину після ліків.
Алергія на агар та його непереносимість
Також потрібно пам`ятати, що агар може стати причиною алергічної реакції. Наразі у медичній літературі міститься опис лише одного такого випадку, який стався у 1949 році.
35-річний чоловік, пекар за професією, який був чутливим до йоду, скаржився, що протягом двох років у нього періодично спостерігалися напади ринореї та закладеності носа, що посилювалися під час роботи в пекарні. За рік після цих симптомів у чоловіка з’явилося відчуття стиснення в грудях, яке супроводжувалося нападами астми.
Зазначені симптоми характерні для гіперчутливості до йоду, що міститься у водоростях Rhodophyta. Окрім них алергія на агар може проявлятися:
Остання являє собою системну реакцію, що одночасно вражає декілька органів та є смертельно небезпечною.
Інша ситуація – непереносимість агару. Він може важко перетравлюватись у кишечнику, викликаючи відчуття важкості. Особливо, як вже було зазначено, якщо не пити разом з агаром достатньо рідини.
Перехресна реактивність агару
Подібними до проявів сенсибілізації до агару є симптоми гіперчутливості до його родички ламінарії, або морської капусти. Вона належить до бурих водоростей і є цінним харчовим джерелом йоду.
Зважаючи на спорідненість рослин, науковці припускають можливість розвитку у людей, гіперчутливих до агару, перехресної алергії на морську капусту. І навпаки.
А ось ймовірність перехресної алергії з морепродуктами вчені заперечують. Адже білки, до яких сенсибілізуються люди з алергією на морську рибу, креветок, устриць, мідій та інших молюсків і ракоподібних, не є подібними до білків водоростей.
Діагностика та профілактика алергії до агару і його непереносимості
Отже, погіршення самопочуття, що виникає після вживання продуктів з агаром, може свідчити як про алергію на нього, так і про харчову непереносимість.
Варто розрізняти ці стани. Адже при сенсибілізації до певного продукту алергічна реакція на нього виникає незалежно від спожитої порції. Натомість інтенсивність симптомів непереносимості напряму залежить від того, скільки продукту ви з`їли. Відтак виключати його з раціону не потрібно – достатньо обмежити кількість.
Якщо раніше вважалося, що істинна алергія залучає реакцію імунної системи, а харчова непереносимість – ні, тепер погляди на це питання змінилися.
При справжній алергії негайного типу імунна система реагує виділенням антитіл IgE. Неможливість перетравити їжу супроводжується синтезом антитіл IgG.
І розібратися в тому, чому вживання агаровмісних продуктів викликає неприємні симптоми, вам допоможе лікар-алерголог. Алергічну чутливість від непереносимості можна відрізнити за допомогою тест-систем.
Зокрема, молекулярний тест ALEX2 дозволяє не лише підтвердити алергічний статус. Він визначає, які саме з майже 300 молекул або екстрактів алергенів спровокували надмірну реакцію імунної системи. Тож підтвердження діагнозу «алергія на агар» автоматично означатиме для вас повне виключення його з раціону.
Якщо ж результати ALEX2 виявляться негативними, у пригоді стане Food Xplorer (FOX) — тест для визначення IgG-залежної непереносимості 286 харчових продуктів. Якщо він підтвердить непереносимість агару, лікар підбере вам індивідуальну дієту. Вона передбачатиме обмежене вживання цього продукту, враховуватиме як непереносимість, так і алергію до інших харчів.