Алергопрогноз на 4 – 11 травня 2024 року

У повітрі — алергенна суміш, і ризик йде з різних джерел

Травень – то місяць, коли буйству природи не має меж. Впливає воно й на склад повітря, яким ми дихаємо. Список чинників, що зараз знаходяться у повітрі, налічує декілька десятків видів пилку. І хоча не весь цей пилок алергенний, варто розбиратися, як від нього захиститись. Тим паче, що чатувати на вас він може у самих неочікуваних місцях. Про це та більше традиційно розповідає тижневий алергопрогноз.


Алергопрогноз: основні чинники

З цього тижня основним чинником, що викликатиме симптоми алергії, стануть злаки. Їхнього пилку у повітрі поки що буде не так багато. Однак пилок злаків здатен викликати симптоми й у дуже низьких концентраціях. 

До нього чутливі близько 40 % тих, хто має сезонну алергію в Україні. І, на відміну від своїх алергенних родичів, злакам, щоб викликати алергію, не потрібно бурхливо цвісти. Вважається, що симптоми може викликати вже контакт з декількома пилковими зернами цих рослин.

Саме тому злаки здатні спричиняти алергені прояви впродовж кількох місяців – від травня й аж до вересня. Адже, незважаючи на те, що інтенсивність палінації злаків знизиться у другій половині літа, їхній пилок залишатиметься у повітрі аж до осені. 

А відтак, якщо маєте алергію до злаків, остерігайтеся тривалого контакту з природою. Особливо у суху, теплу та дещо вітряну погоду, у яку добре розповсюджується пилок.

злаки2

Саме така погода очікується наступного тижня. А в цілому вищими концентрації пилку злаків будуть на Півдні та на Заході України.

Береза та родичі в алергопрогнозі: здаватися їм ще зарано

Втім, провідні алергени попередньої хвилі пилкування – рослини родини березових та їхні родичі, ще не здали варту злакам — наступній головній алергенній групі. Наступного тижня рівні пилку берези все ще залишатимуться високими та дуже високими у Карпатах. Помірними до високих вони будуть у північно-східній Україні та у центральній частині Правобережної.

Березова алергія: так виглядає пилок

А от граб складе компанію березі лише на Правобережжі – в межах свого природного ареалу. Зважаючи, що основні алергени цих рослин за структурою схожі на 85 %, легко зрозуміти, що алергенний ризик від рослин родини березових, куди входять і граб, і береза, буде значним.

Причому сконтактувати з березовим та грабовим пилком можна у найнепередбачуваніших місцях. Свіжий приклад минулого тижня демонструє, що симптоми виникають й при контакті вже з опалим цвітом граба – при його прибиранні перед Великоднем.

CarpinusUkr

А от контролювати ризик, обумовлений березою, можна за допомогою погодинного прогностичного модуля. За замовчуванням карта завантажується для вільхи. Березу потрібно обрати, натиснувши на відповідну назву рослини, розміщену над картою.

Алергопрогноз та інші алергенні родичі

 Але не лише грабом та березою на цьому тижні все так само будуть представлені алергени групи PR-10, що тривалий час знаходяться у весняному повітрі. Продовжують цвітіння волоський горіх і дуб.

 Ці два не так щоб близькі, але родичі берези та граба входять до одного з ними порядку букоцвітих. І тому склад алергенів берези, граба, дуба, волоського горіха та ще й на додачу бука приблизно збігається. Принаймні для всіх них описані білки PR-10, що є членами родини Bet v 1 – основного березового алергену.

Fagus sylvatica

У випадку з волоським горіхом та буком можливість розвитку симптомів визначатиметься відстанню від джерела пилку. Що ближче до вас ростуть ці дерева, то вищою є ймовірність розвитку алергічних проявів. 

З дубом, якого у довкіллі значно більше, так не вийде: його пилок, як і пилок берези, повсюдний. І рівні його пилку цього тижня прогнозуються помірними до високих. А тому людям з алергією до пилку названих дерев варто вживати заходів запобігання алергії, про які мова піде нижче, та слідкувати за алергопрогнозом.

oak

Алергопрогноз та сезонна дієта, або До чого тут яблука?

І один із цих заходів — то дієта. Адже на тлі значних концентрацій алергену люди, чутливі до пилку берези, можуть відчувати й симптоми харчової алергії. Насамперед — до яблук.

 Адже структура алергенів яблук і березового пилку схожі. Все – через родинні зв’язки: і береза, і яблуня належать до підкласу розидів. Звідки, гадаєте, у берези дворічний цикл, характерний також і для плодових дерев?

apple&bettula

Окрім яблук симптоми перехресної з березовим пилком алергії може викликати також фундук. На додаток до плода ліщини у цій компанії — мигдаль, абрикос, слива, морква та селера, але значно меншою мірою.

Маслинові — все ще в активній фазі. Алергопрогноз пропонує уникати їх наразі

Продовжується цвітіння ясена. Рівні його пилку будуть низькими до помірних. Пилок ясена обумовлює можливість вашого активного контакту з молекулярними алергенами групи Ole e 1. Це основний алерген оливи. Остання — ясенева родичка, що входить з ним до однієї родини — оливових, або маслинових

Концентрації її пилку вже є високими на півдні Європі, особливо в Іспанії та Португалії, на півночі Африки та у Туреччині. Більш детально рівні пилку оливи на карті Європи можна подивитися тут

Маслина европейская

Втім, олива – то родичка далека: не так біологічно, як географічно. Натомість на вулицях України зараз активно цвіте ще один родич ясена. Це — бузок, який також належить до родини маслинових.

Але якщо у вас — алергія до пилку маслинових, не радимо бути з-поміж тих,  кого привабив п’янкий запах бузку.

Ця рослина запилюється комахами, її пилок клейкий та погано літає. Тому у відкритому повітрі його майже нема. Проте, понюхавши бузок, можна отримати необхідну для початку симптомів дозу алергенів просто з квітки.

Відтак, якщо маєте алергію до пилку ясена та оливи, не варто й нюхати пʼянкі волоті бузку. 

Хороша новина полягає у тому, що до пилку маслинових чутливі не більше ніж 20 % українців із сезонною алергією. І більшість з них живе на Заході України.

Алергія на амброзію весною. Все залежить знов від ваших рук

Так само від ваших рук залежить і прояв гіперчутливості до алергену в рослині, що є близькою родичкою амброзії. Авжеж, до цвіту амброзії ще щонайменше три місяці, а її алергени на вулиці вже є. Вони – у кульбабі

Разом з амброзією вона входить до родини айстрових і все ще цвіте на міських газонах та сільських луках.

TaraxacumUcr

І, якщо у вас або вашої дитини є прояви алергії до пилку амброзії, дуже ймовірно, що ви можете зреагувати й на пилок кульбаби. Але щоб це сталося, кульбабу потрібно понюхати.

Її пилок – великий та клейкий і не літає у повітрі. Відтак контакт з ним відбувається лише на близькій відстані від квітки. Тому симптоми ризикують розвинути саме діти – вони маленькі й ближче контактують з кульбабою.

А тому, якщо у вас чи вашої дитини вже є прояви алергії до амброзії, не контактуйте з кульбабою самостійно та слідкуйте за діями дитини.

Втім, у кульбаби є ще одна прихована властивість: є дані, що її алергени також нагадують за структурою основний алерген березового пилку Bet v 1.

Відтак кульбаба може бути небезпечна й для людей, гіперчутливих до пилку берези.

 

Алергопрогноз та квіти, що його не створюють

Втім, не всі квіти, суцвіття яких видні здалеку та з якими за бажання можна контактувати, є алергенними. До таких, зокрема, належать каштан і черемха. 

Мало того, що пилок каштана клейкий та погано літає, так він ще й вважається неалергенним. Неалергенний і пилок черемхи. Утім, її сильний запах може викликати астматичні прояви.

Freepic

Погода вплине на алергопрогноз 

Дощів наступного тижня знову прогнозують небагато. І суха погода сприятиме активному розповсюдженню пилку по всій країні. 

  • Зокрема, у Рівному дощі обіцяють з 5 по 7 та 11 травня,
  • Києві, Тернополі, Ужгороді, Львові, Хмельницькому, Чернівцях, Луцьку – 6, 7, 11 травня,
  • Івано-Франківську — 6-8, 11,
  • Кропивницькому, Миколаєві, Одесі, Полтаві, Черкасах, Умані — 7,
  • Дніпрі, Кривому Розі — 7 та 8,
  • Харкові — 7, 8, 11,
  • Вінниці, Сумах, Житомирі — 7, 11,
  • Сімферополі, Запоріжжі, Херсоні, Луганську, Донецьку, Маріуполі — 8 травня.

Freepic

Алергопрогноз: другорядні чинники

Дощі збільшать кількість спор грибів, насамперед аскоспор. Збільшуються також рівні головного грибного алергену – альтернарії. Але поки що вона спостерігається у концентраціях, що приблизно вполовину менші за клінічно значущий поріг у 100 спор в кубометрі. 

Утім, під час та після дощів рівні спор грибів, у тому числі альтернарії та особливо — аскоспор, стрімко зростатимуть. Крім них у повітрі є спори сажкових грибів. 

Тож якщо ви маєте алергію до грибів, не варто гуляти під дощем. Під час нього концентрації грибних спор зростають саме при землі й можуть викликати алергенні симптоми. Тому зайвий раз провокувати таку ситуацію не варто.

Серед другорядних чинників цього тижня – і пилок сосон, рослин родин гречкових, розових, ялин і шовковиці. Але його алергенність, особливо якщо йдеться про сосни та шовковицю, залишається під питанням. Є дані лише про алергенність пилку тропічних сосон і про невисоку алергенність пилку шовковиці. Відтак, якщо не хочете зайвий раз контактувати із пилком, звертайте увагу на склад дерев у лісі чи парку, де ви знаходитесь тривалий час.

Morus

Алергопрогноз для приміщень

Не лише опади, але й повітряні тривоги все ще спонукатимуть нас залишатися у приміщенні.

А тут на нас, як і раніше, чатують кліщі домашнього пилу, алергени домашніх тварин і таргани та пліснява. Все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.

У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема щурів та мишей, а також з кліщами домашнього пилу. 

пил-кліщ

Лікарі й справді відмічають зростання захворюваності на алергію до альтернарії у тих, хто знаходився у сховищах. І, позаяк знаходження в укриттях зараз може бути тривалим, вам в пригоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії під час перебування у таких місцях.


Алергени сільської хати, контакт з якими може викликати так званий синдром сільської хати, направду подібні до тих, з якими ми контактуємо у бомбосховищах.

У міській оселі теж відбувається контакт з цими кліщами, а також із лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, й інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.

Додайте сюди й домашні рослини, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота у ньому. 

Як уникнути зустрічі з алергеном в приміщенні

Але з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться ліки проти алергії та маски. Краще – медичні. Вони стануть в пригоді і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  респіраторних інфекцій.

Алергопрогноз радить не забувати про лікування алергії

І нагадаємо, що найкращим методом лікування алергії, зокрема до інгаляційних алергенів, до яких належить і пилок, є алергенна імунотерапія

Охоплює вона, в тому числі, й проведення так званих щеплень від алергії. Адже більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ). Саме уколи з невеликими дозами алергенів, що вводяться під час курсу АІТ, і називаються інколи щепленнями від алергії. 

А позаяк триває перша хвиля пилкування, а друга — злакова — вже починається, АСІТ можна застосовувати при алергії до пилку бур’янів, які зацвітуть, починаючи з липня. Відтак, поки сезон активного пилкування рослин лише розпочався, варто проконсультуватися з лікарем-алергологом щодо застосування АІТ. Її ще не пізно застосовувати для лікування алергії до пилку злакових трав та бур’янів (амброзії та полину). Правильно підібрана, з часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективним застосування АІТ є якраз тоді, коли вашого причинного пилку ще немає у повітрі.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

А коли симптоми полінозу почнуть загострюватися, а разом з ними виникатимуть симптоми харчової алергії, важливо правильно встановити їх причину.

І єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX. Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно.

alex_

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки медичного центру DIVERO та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».