АСІТ та інші способи полегшити дискомфорт в очах

0 732

Якщо у вас сльозяться, сверблять або червоніють очі, це може бути пов’язано з впливом алергену. Очна алергія, за різними оцінками, присутня у 40–60% людей з алергією. Захворювання може вражати повіку, кон’юнктиву та/або рогівку ока. У одних хворих симптоми можуть бути відносно легкими, у інших — призводити до порушення функції зору. Утім, не лише алергія викликає дискомфорт в очах. Про його причини та способи лікування й поговоримо.

Ключову роль у патогенезі очної алергічної реакції відіграють опасисті клітини — різновид мастоцитів, клітин імунної системи. Відомо, що, наприклад під час сезону пилку середня кількість опасистих клітин у пацієнтів із сезонним алергічним кон’юнктивітом збільшується на 60%. 

А у хворих з алергією загалом кількість таких клітин може залишатися підвищеною й поза сезоном пилкування.  

Чому виникає алергія на очах

Якщо дискомфорт в очах спричинений алергеном, у них може збільшитись вироблення сліз. Алерген може потрапити безпосередньо на рогівку або ж реакція очей на алерген стає частиною відповіді усього тіла. А сльози – це спосіб вимити алергени та заспокоїти пов’язане з ними подразнення. Очна алергія відома також як алергічний кон’юнктивіт.

Крім пилку рослин його основними причинами є шерсть домашніх тварин, алергени грибів (спори та міцелій цвілі) та кліщі домашнього пилу.

Розрізняють сезонний та цілорічний алергічні кон’юнктивіти. При цьому сезонний вважається найбільш поширеним типом алергії на очах. Він, як правило, проявляється в період весняного, літнього чи осіннього пилкування рослин. 

Цілорічний  кон’юнктивіт може виникнути у будь-яку пору року. Його основними причинами є названі вище побутові алергени пилових кліщів, цвілі та алергени домашніх тварин. Вважається, що цілорічний кон’юнктивіт має легший перебіг.

Симптоми алергічного кон’юнктивіту

Але прояви обох типів захворювання схожі та охоплюють:

  • свербіж,
  • почервоніння,
  • відчуття печіння,
  • прозорі водянисті виділення,
  • набряклість повік і темні кола під очима.

Цю симптоматику можуть супроводжувати рясний алергічний нежить, чхання та закладеність носа.

Свербіж буває настільки набридливим, що пацієнти труть очі, погіршуючи цим свої симптоми. Крім того, при терті очей у них потенційно можна занести інфекцію. І тоді до дискомфорту в очах, викликаного алергію, доєднається  інфекційне запалення. 

Серйознішою формою захворювання є весняний кератокон’юнктивіт. Попри назву він може виникати протягом цілого року. Утім, його симптоми можуть посилюватися саме весною. 

З цим типом алергії найчастіше стикаються хлопчики та молоді чоловіки. Але є дані, що після 16-річчя цей тип алергії вже частіше вражає жінок.

У зоні ризику також люди з атопічним дерматитом або астмою. За даними вчених, у тому числі українських, близько 75% пацієнтів з такими захворюваннями стикаються з цим типом алергії.

Симптоми весняного кон’юнктивіту:

  • свербіж;
  • значна сльозотеча й виділення густого слизу;
  • відчуття стороннього тіла;
  • світлобоязнь.

Якщо весняний кератокон’юнктивіт не лікувати, він здатен погіршити зір.

Виділяють також атопічний кератокон’юнктивіт. Він в основному вражає пацієнтів похилого віку. Переважно це чоловіки з алергічним дерматитом в анамнезі.

Якщо атопічний кератокон’юнктивіт не лікувати, він може призвести до утворення рубців на рогівці. 

Неалергічні причини дискомфорту в очах

Також існує контактний кон’юнктивіт, який може бути результатом подразнення контактними лінзами. Характерною ознакою цього стану є дискомфорт під час носіння лінзи. 

Важка форма цієї реакції — гігантський папілярний кон’юнктивіт. При цьому захворюванні у верхній оболонці внутрішньої повіки утворюються окремі мішечки з рідиною, або папули. Крім стандартних симптомів це може призводити до затуманення зору, поганої переносимості лінз та відчуття стороннього тіла в оці.

Як діагностувати алергію на очах

Допоможе встановити очну алергію мікроскоп — він покаже набряклі кровоносні судини на поверхні ока. Крім того, ваш лікар-алерголог може провести шкірний прик-тест для визначення алергену, на який ви реагуєте, а також порадить пройти багатокомпонентну молекулярну алергодіагностику ALEX. Вона встановлює причину чутливості до 295 алергенних молекул та екстрактів одночасно.

Алергенна імунотерапія як одне з ефективних рішень проблеми алергії

Алергенна імунотерапія (АІТ), або ж алергенспецифічна імунотерапія (АСІТ), — це сучасний метод лікування, спрямований на посилення здатності імунної системи виявляти, знаходити та нейтралізувати антитіла, які вона продукує у відповідь на алерген. Саме ці антитіла згодом і запускають алергічну реакцію. Нейтралізуючи їх, АІТ усуває й симптоми дискомфорту в очах, пов’язані з алергією.

Метод алергенспецифічної імунотерапії допомагає знизити чутливість до алергенів шляхом введення їх у мінімальних дозах у різні способи, про які – нижче. Так імунна система вчиться толерувати той чи інший подразник.

Для лікування алергічного кон’юнктивіту використовуються два основних види імунотерапії:

SCIT передбачає введення алергенів під шкіру, а SLIT — вміщення малих доз алергенів під язик. Обидва методи мають переваги. 

Наприклад, при ін’єкціях, як вважається, досягається ефективніший результат, адже введення алергенів та їхня доза постійно під контролем лікаря. Тоді як при застосуванні таблетованої форми або спрею дозу регулює сам пацієнт. 

Крім того, при цьому виді АІТ пацієнт може пропускати приймання рекомендованих йому доз. І сублінгвальну алергенну імунотерапію рекомендують при менш виражених симптомах. Вона продемонструвала значну ефективність у зменшенні почервоніння очей, свербежу та сльозотечі при алергічному кон’юнктивіті, спричиненому пилком.

Загалом обидва методи АІТ з часом допомагають полегшити симптоми алергії на очах.

Що довше ви піддаєтеся впливу контрольованих кількостей алергену, то рідше організм при контакті реагує на нього як на загрозу. Одне з досліджень показало, що існують переконливі докази ефективності підшкірної АІТ у покращенні симптомів кон’юнктивіту, спричиненого різними алергенами.

В Україні доступна як підшкірна, так і сублінгвальна імунотерапія високоякісними алергенами виробництва іспанської компанії «Інмунотек».

Інші методи полегшення очної алергії

На відміну від імунотерапії, інші методи боротьби з алергічним кон’юнктивітом направлені зазвичай на полегшення симптомів, що вже виникли, а не на усунення причини захворювання.

Одним з таких методів є так звані штучні сльози — це безрецептурні продукти, призначені для змащування очей. Як правило, вони використовуються для лікування сухості рогівки. Утім, ці препарати також можуть допомогти вивести з ока алергени.

Штучні сльози не зупинять алергічну реакцію, оскільки не містять антигістамінних компонентів. Але якщо ліки використати негайно, вони допоможуть зменшити алергічну реакцію, усунувши подразник. 

Вибираючи штучні сльози, зверніть увагу на продукти без консервантів. Препарати можна охолоджувати, щоб посилити їхню заспокійливу дію на очі.

Також полегшити симптоматику захворювання можуть антигістамінні очні краплі. Вони містять антигістамінні речовини — хімічні сполуки, які зв’язуються з тими ж рецепторами в організмі, що й гістамін, блокуючи його дію.

У формі очних крапель антигістамінні можуть допомогти лише на кілька годин, тому не виключено, що їх доведеться використовувати кілька разів на день.

Багато які антигістамінні краплі також містять стабілізатори тучних клітин. На відміну від медикаментів, які блокують лише дію гістаміну, стабілізатори тучних клітин запобігають його утворенню.

Ще один тип препаратів — деконгестанти. Такі протизапальні засоби для очей діють, звужуючи кровоносні судини. Це усуває почервоніння очей через алергію, але деконгестанти не підходять для тривалого використання.

Також при очній алергії можуть допомогти звичайні пероральні антигістамінні препарати у таблетках чи у вигляді сиропу.

Інші способи полегшення симптомів включають застосування кортикостероїдів та нестероїдних протизапальних препаратів у вигляді очних крапель або в пероральних формах. Вони можуть зменшити запалення й таким чином полегшити біль і дискомфорт, пов’язані з очною алергією.

Кортикостероїди в очних або пероральних формах допомагають пригнітити імунну відповідь, яка викликає алергію. Вони запобігають виробленню специфічних запальних речовин, які сприяють очному дискомфорту.

Профілактика алергії на очах

Нарешті, потрібно пам’ятати, що будь-якій алергії краще запобігти, ніж лікувати її. Тож ось кілька додаткових порад:

  1. Якомога частіше залишайтеся вдома у сезон активного пилкування чи споруляції вашого причинного алергену. Ці періоди завжди можна перевірити в алергопрогнозі.
  2. Уникайте використання у цей час припливної вентиляції, через яку до оселі можуть проникати алергени.
  3. Не торкайтеся очей немитими руками.
  4. Використовуйте кондиціонери в будівлях і автомобілях замість того, щоб відкривати вікна.
  5. Уникайте сухого витирання пилу або підмітання. Робіть вологе прибирання.
  6. Часто періть постільну білизну при температурі щонайменше 55 °C.
  7. Використовуйте білизну, що має захист від кліщів.
  8. Підтримуйте рівень вологості в приміщенні від 30 до 50%, щоб обмежити ріст цвілі.
  9.  Не допускайте домашніх тварин у спальню, якщо маєте алергію на їхню шерсть.
  10.  Мийте руки одразу після контакту з відомим вам алергеном.

Якщо виходите на вулицю у період, коли на одежу може осісти ваш причинний алерген, надягайте окуляри, щоб захистити очі. Повернувшись додому, переодягніться або прийміть душ, виперіть одяг.

Коментарі
Loading...