Алергія на верблюже молоко: явище рідкісне, але симптоми небезпечні
Серед 14 найголовніших алергенів світу одне з чільних місць посідає коров’яче молоко. Саме воно, а також виготовлені на його основі дитячі суміші є причиною найбільшої кількості випадків харчової алергії у дітей молодшого віку. Тож не дивно, що зростає інтерес до альтернативних дитячих сумішей на основі молока інших копитних, наприклад, верблюда. Хоча алергія на верблюже молоко теж існує.
Залежно від регіону та країни кількість малюків, яким діагностують алергію на коров’яче молоко, варіюється від 0,5 до 3,8 %. Розберімося, чи може стати замінником коров’ячому молоко верблюда (Camelus dromedarius).
Мінус один алерген
Як і молоко корови, воно багате на мінерали, особливо кальцій, а також калій. Окрім цього молоко верблюдиць має у собі багато жиро- та водорозчинних вітамінів, таких як A, E, D, групи В та C.
І, на відміну від молока інших жуйних тварин – корів, кіз, овець, верблюже містить усього 2 % жиру, який складається переважно з поліненасичених жирних кислот.
Що стосується лактози, тобто молочного цукру, то її вміст у верблюжому молоці приблизно такий самий, як у коров’ячому. Але при цьому вона легко засвоюється навіть тими, кому діагностована непереносність лактози, що міститься у молоці корови.
І ще одна перевага молока верблюда — відсутність у ньому, як і в материнському молоці, бета-лактоглобуліну (BLG). Натомість цей білок присутній у молоці корови та є одним з його головних алергенів.
Водночас до складу верблюжого молока входить інший алерген – бета-казеїн. Але він відрізняється від того, який ідентифіковано в коров’ячому молоці.
Як у коров’ячому, так і у верблюжому молоці казеїни мають молекулярну масу між 25 і 37 кДа. Крім того, обидва продукти містять білки-алергени α-лактальбумін (ALA) та сироватковий альбумін.
Загалом білки верблюжого та коров’ячого молока ідентичні на 47–81 %. При цьому ідентичність білків людського та коров’ячого молока є дещо нижчою — варіює в діапазоні від 33 до 76 %.
Схожою є й ідентичність людського та верблюжого молока. Залежно від типу білків вона змінюється від 40 до 76%.
Але, як зазначають лікарі, хоча верблюже та коров’яче молоко мають однакову алергенність, перехресна реактивність між їхніми білками низька. А отже, низькою є і ймовірність розвитку перехресної алергії на молоко верблюда у людей з алергією на молоко корови – і навпаки.
Водночас толерантність до верблюжого молока не може запобігти розвитку алергії на молоко корови. Адже ці два види алергії здатні розвиватися незалежно. Однак, як встановили науковці, коров’яче молоко має невелику тимчасову здатність запобігати сенсибілізації до верблюжого.
Алергія на молоко верблюда: шкірні прояви та системні реакції
Отже, хоча набір алергенів у молоці верблюда й менший, ніж у коров’ячому, назвати перше гіпоалергенним продуктом не можна. Але зустрічається алергія на молоко верблюда зрідка. І в основному вона характерна для східних народів, де традиційним є вживання саме верблюжого молока.
Як розвивається алергія до нього? Все починається з того, що імунна система дитини під впливом тих чи інших факторів починає сприймати білки верблюжого молока як загрозу та запускає у відповідь захисні механізми. Полягає цей захист у продукуванні специфічних антитіл до білків молока — так званих імуноглобулінів E (IgЕ). Таким шляхом відбувається сенсибілізація, яка поки ніяк не відображається на загальному самопочутті малюка.
При кожному наступному вживанні продукту кількість цих антитіл поступово зростає. Наслідком стає викид у кров гістаміну – речовини, що відповідає за розвиток запальних процесів в організмі. Саме у цей момент і заявляють про себе симптоми алергії на верблюже молоко.
Їхньому вивченню було присвячене дослідження, проведене у 2018 році. Його учасниками стали дев’ятеро дітей. У всіх них протягом 15 хвилин після вживання верблюжого молока виникли алергічні реакції.
У п’ятьох маленьких пацієнтів були діагностовані кропив’янка та/або ангіоневротичний набряк, у чотирьох — смертельно небезпечна анафілаксія. Також семеро дітей (77,8 %) мали супутні алергічні захворювання. У п’яти із них був атопічний дерматит, у двох його симптоми загострювала алергія на коров’яче молоко.
При цьому всі пацієнти мали сімейний анамнез алергії, що є фактором ризику розвитку захворювання. Також у всіх них були підвищені рівень еозинофілів — клітин крові, що реагують на присутність алергенів, та загальний рівень IgЕ.
Розпізнати алергію допоможе ALEX
Що ж робити, якщо виникла підозра на алергію на верблюже молоко? Аби підтвердити чи розвіяти її, обов’язково зверніться до лікаря-алерголога. Лише він може визначити, чи дійсно характерні для алергії симптоми свідчать про наявність цього захворювання.
Для цього передові алергологічні клініки використовують багатокомпонентний молекулярний тест ALEX. Завдяки йому можна підтвердити або спростувати наявність сенсибілізації як до білків верблюжого молока, так і до майже 300 молекул інших алергенів, що присутні в їжі, пилку, спорах грибів, а також у хутрі та лупі тварин, латексі, отруті комах та у кліщах домашнього пилу.
У разі, якщо діагноз «алергія на верблюже молоко» підтвердиться, лікар призначить відповідне лікування, яке обов’язково включатиме повну або часткову заборону цього продукту. А те, що алергія на молоко верблюда трапляється і в Україні, ALEX підтверджував вже не раз: зокрема, захворювання фіксувалось у родинах, що переїхали до нашої країни зі сходу.
Але якщо ALEX не підтвердить сенсибілізацію до білків молока верблюда, він може виокремити іншу причину алергії з-поміж алергенів, представлений у його панелі. На тлі алергічного тестування лікар може запропонувати вам або вашій дитині пройти додаткове обстеження, а саме — напівкількісний тест для визначення гіперчутливості FOХ. Він допомагає визначити харчову непереносимість 286 продуктів.