Алергія на яловичину у собак може стати причиною чутливості до кліщів

0 725

Придбавши цуценя або взявши з притулку дорослу собаку, ви маєте усвідомити, що у домі оселився хижак. А отже основою його раціону має бути м’ясо – у складі корму або як самостійна страва. І незалежно від того, якій з цих форм ви надасте перевагу, будь-яке м’ясо може спровокувати у тварини розвиток харчової алергії.  Найпоширеніший різновид цієї недуги — алергія на яловичину у собак. 

При цьому найчастіше від неї страждають золотисті ретрівери, лабрадори та далматинці.

Чому яловичина алергенна

За останніми даними, гіперчутливість до яловичини мають 34 % собак, яким діагностована харчова алергія. Такими є результати дослідження 2016 року, в якому брали участь 297 чотирилапих. 

І це не дивно. Адже саме яловичина є м’ясом, яким власники найчастіше годують хвостатих вихованців. Тож і відсоток тих, хто сенсибілізувався до неї, є найвищим. Для порівняння: алергія на курку у собак – учасниць дослідження була виявлена в 15 % випадків.

Пояснення алергенності яловичини полягає в тому, що корова, її м’ясо та молоко є джерелом багатьох білків, кожен із яких здатен спричинити сенсибілізацію. 

Це:

  • Сироватковий альбумін Bos d 6, присутній як у м’ясі, так і в коров’ячому молоці. Тобто у гіперчутливої до цього білка собаки може розвинутися алергія не тільки на яловичину, а й на молочні продукти.
  • Імуноглобуліни Bos d 4 – Bos d 7.
  • Галактоза-альфа-1.
  • 3-галактоза-альфа (альфа-гал), наслідком сенсибілізації до якої може стати перехресна алергія на укус іксодового кліща.
  • Bos d 3 — білок, що зв’язує кальцій.
  • Bos d 13 — міозиновий білок.

Ще один алерген корови — Bos d 2 — присутній в лупі рогатої тварини. До організму собаки він може з повітрям. Тож стати гіперчутливими до цього білка найбільше ризикують тварини, що живуть на фермах або неподалік. Навіть якщо вони спокійно вживають яловичину.

Як алергени яловичини впливають на організм собаки?

Як і будь-яка гіперчутливість, алергія на яловичину у собак розвивається поступово, іноді протягом років. З’ївши перший шматочок м’яса або першу порцію корму для собак з яловичиною, ваш чотирилапий зовні залишається абсолютно здоровим. Але в його організмі починаються процеси, які згодом позначаться й на самопочутті.

Сприйнявши один чи кілька яловичих білків як загрозу, імунна система тварини починає при контакті з ними виробляти специфічні антитіла – імуноглобуліни E (IgE). Цей процес називається сенсибілізацією. 

Коли антитіл в організмі накопичується достатньо для розвитку алергічної реакції, вони починають з’єднуватися з клітинами імунної системи —  базофілами або мастоцитами. А ті, своєю чергою, виділяють гістамін — речовину, що бере участь у запальних процесах.

Симптоми алергії до яловичини у собак

Саме викид гістаміну у кров запускає симптоми, характерні для алергії на яловичину у собак: 

  • свербіж і почервоніння шкіри,
  • утворення залисин,
  • хронічний метеоризм,
  • діарея,
  • кропив’янка,
  • нав’язливе облизування й кусання лап,
  • похитування головою,
  • шкірні висипання,
  • блювання,
  • хрипи.

Загалом симптоми схожі на те, як проявляється харчова алергія у собак взагалі. 

Шкірна алергія у собак на яловичину найчастіше локалізується на морді, пальцях, у паху та на ділянці під передніми лапами. Намагаючись позбутися свербежу, тварина активно розчісується та вилизується. Наслідком цього може стати інфікування й запалення шкіри. А в разі, якщо сверблять вуха, — то й запалення вух. Тобто алергія у собак на вухах може бути спричинена яловичиною.

Якщо ж до коров’ячого м’яса сенсибілізувалося цуценя або тварина-підліток, ще одним наслідком алергії на яловичину у собак може стати затримка у рості.

Алергія на яловичину у собак: як діагностувати?

Отже, ви помітили у свого чотирилапого один чи кілька з перерахованих вище симптомів. Що ж робити?

Негайно зверніться до ветеринара і не намагайтеся лікувати тварину самостійно. Адже прояви, схожі на  алергічні, характерні й для інших захворювань. Так, свербіж може свідчити про те, що собаку вкусила блоха, а діарея та метеоризм – про харчову непереносність.

Остання, на відміну від алергії, не пов’язана зі збоями в імунній системі та проявляється, тільки якщо порція їжі виявилась більшою за ту, що здатна подужати травна система собаки.

Тож тільки ветеринар в змозі визначити, на що саме занедужав ваш хвостатий член родини. Бажано, аби для підтвердження або спростування діагнозу «алергія на яловичину у собаки» він не тільки оглянув тварину й розпитав про її харчування, поведінку та обставини, що супроводжували появу симптомів, а й призначив мультимолекулярний тест РАХ.

Адже на сьогодні це — найпростіший та найдостовірніший метод виявлення сенсибілізації собаки до понад 200 білкових алергенів: від тих, що містяться у м’ясі та інших продуктах, до пилку рослин та спор грибів. Саме за допомогою багатокомпонентного молекулярного тесту, який вимагає здачі лише однієї порції крові, можна достеменно встановити сенсибілізацію собаки.

Зокрема, PAX дозволяє визначити алергію до 34 харчових продуктів. Є в цьому переліку і коров’яче м’ясо, й молоко. Зокрема щодо яловичини можливо встановити сенсибілізацію собаки до екстракту яловичини в цілому, а також до її окремих молекул:

  • сироваткового альбуміну nBos d 6,
  • імуноглобуліну Bos d 7,
  • актину альфа 1 (Bos d_ACTA1),
  • лактатдегідрогенази (Bos d_LDHA).

PAX-діагностика алергії у собак дозволяє не застосовувати елімінаційну дієту, яка може тривати до 2 місяців й передбачає почергове виключення підозрілих продуктів. Проведення такої дієти незручне як для собаки, так і для хазяїна, до того ж не гарантує правильного встановлення алергену.

PAX впроваджується в Україні за підтримки ексклюзивного партнера Nextmune — давно знаного та надійного світового представника ринку діагностики й лікування хвороб у тварин.

Лікування алергії на яловичину у собак

Якщо ваш собака дійсно сенсибілізувався до одного чи кількох білків яловичини, ветеринарний лікар призначить йому спеціальну дієту. Вона виключатиме усі продукти, що містять м’ясо корів та, у разі сенсибілізації до білку Bos d 6, — коров’яче молоко й продукти з нього. Окрім цього вам доведеться стежити, аби яловичина не входила до складу собачих смаколиків та (як ароматизатор) ліків, що використовуються у ветеринарії.

Саме за допомогою виключення причинного продукту лікується будь-яка харчова алергія у собак. Й це лікування має тривати пожиттєво.

Додатково як симптоматичну терапію алергії на яловичину у собаки ветеринар пропише антигістамінні препарати й ліки, що зменшують прояви гіперчутливості на шкірі, а за потреби — протизапальні засоби.

Профілактика алергічної чутливості до яловичини у собак

Як правило, виникнення будь-якого типу харчової алергії профілактувати важко, якщо не неможливо. Втім, у випадку з алергією на яловичину та інші сорти червоного м’яса у собак можна захищати тварину від укусів кліщів. Це дозволить зменшити ризик принаймні алергії на альфа-гал

Окрім коровʼячого цей вуглевод містить й інше червоне м’ясо:

Також, якщо маєте підозру, що собака чутлива до альфа-галу, не варто згодовувати їй нутрощі інших тварин. Адже вони можуть містити збільшену кількість цього вуглеводу. Це, зокрема: печінка, легені, серце, нирки, кишки (черевце) згаданих вище тварин.

Також багато альфа-галу у желатині з яловичини або свинини, у м’ясному бульйоні, в продуктах, приготовлених з жиру ссавців або з його використанням, зокрема салі.

Коментарі
Loading...